1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Küflü Ekmek Tüketirsek Ne Olur?

Konusu 'Makaleler, Araştırma Yazıları' forumundadır ve _nehir_ tarafından 26 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. _nehir_
    Avare

_nehir_ Schrödinger'in Kedisi ♕ Özel üye

Beğenileri:
    4.243
    Ödül Puanları:
    8.980
    Banka:
    827 ÇTL
    Saat gece 3. Çok acıktınız ve her ne kadar gece yemek yemek önerilmese de, ekmeğinizi çıkartıp arasına birşeyler koymak istediniz. Fakat bir anda ekmeğinizin bir köşesinde mavi küflenmeyi farkettiniz. Ekmeğinizi artık atmayı ve tekrar yatıp uyumayı düşünürken bir anda aklınıza penisilinin de küften yapıldığı geldi. Bu bilgi acaba küflü ekmeği yemeyi güvenli yapar mı? İsterseniz tekrar düşünün.
    Küfler mantarlarla aynı aileden gelirler. Hatta, eğer küfe mikroskop ile bakarsanız, ufak ufak mantarlar gibi görüneceklerdir- sapları ve üzerlerinde sporlarıyla. Bu sporlar küflere sevimli renkler kazandırırlar- mesela artık yenemeyecek durumdaki ekmeğinizin üzerindeki mavi-yeşil gölge kaplama gibi.

Küfler her ne kadar kısmen şirin renkli gözükseler de, zararlı olabilirler. Birçok çeşiti -yüzbinlerce çeşit küf vardır- alerjilere ve solunum yolu problemlerine sebep olabilir. Bazı durumlarda, küfler insanların çiftlik hayvanlarının ve diğer hayvanların hastalıklarına yakalanmalarına sebep olacak mikotoksinler üretirler. Evet, tahmin edin en meşhur mikotoksinlerden olan aflatoksin nerede oluşur? Yazının gidişatından da anlayabileceğiniz gibi, aflatoksin, ekmek üretiminde kullanılan tahıllarda ve kabuklu yemiş ürünlerinde oluşur.

Dünyanın her yerinde görülen ve en çok araştırılıp görüntülenen mantar türlerinden biridir aflatoksin ve kansere sebebiyet verebilecek bir küftür.

Tekrar gece 3’e dönelim. Ekmeğinizin köşesindeki küfü farketmiştiniz. Eğer küflü bölgeyi ekmekten kesip atarsanız, sizce sorun ortadan kalkmış olur mu? Hayır!. Ekmeğinizin kenarında gördüğünüz yalnızca tek bir tip küf olabilir. Küf, saplarından köklerini ekmeğin içlerine fırlatabilir. Bu kökler, mikotoksinlerin büyüdükleri yerlerdir.Ayrıca küfle beraber bazı görünmez bakteriler de sizi hasta edebilir.

Bundan dolayı, her ne kadar küften penisilin üretilmesi bir lise bilgisi olsa da, bakterilerle savaşan bu maddeyi küflü ekmek ile almak iyi bir fikir değildir. Bu koşuldaki en mantıklı davranış ekmeği tüketmeden önce dikkatli bir şekilde kontrol etmektir. Eğer ekmeğin herhangi bir yerinde küf görürseniz, o ekmeği hiç tüketmemek sizin için en sağlıklısı olabilir.

ALINTIDIR

YoRuMSuZ, SAHRA_BUSE, ZeyNoO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. kAşİf
    Cesur

kAşİf Düşünmek lazım.. Moderatör

Beğenileri:
    6.751
    Ödül Puanları:
    9.080
    Meslek:
    kaşif
    Banka:
    2.464 ÇTL
    tüketirsek iyi olacakmış gibi bir hisle okumaya başladım ,şu an hayal kırıklığı yaşıyorum..:D

ZeyNoO ve _nehir_ bunu beğendi.
  3. _nehir_
    Avare

Beğenileri:
    4.243
    Ödül Puanları:
    8.980
    Banka:
    827 ÇTL
    Ne olur ne olmaz, tüketmemekte fayda var :D
    Küflü peynir özellikle küflendirilmişse yenebilir ama :)

kAşİf bunu beğendi.
  4. SAHRA_BUSE
    No Mood

SAHRA_BUSE MiKRoSKoBiKCaNLı Özel üye

Beğenileri:
    3.799
    Ödül Puanları:
    8.080
    Banka:
    734 ÇTL
    Çok yedim ben amaa :D öğrenci evinde gecenin bi yarısi dersin ardından duyulan açlıkla küf müf görmüyo gözün :D

_nehir_ ve ZeyNoO bunu beğendi.
  5. _nehir_
    Avare

Beğenileri:
    4.243
    Ödül Puanları:
    8.980
    Banka:
    827 ÇTL
    Az önce aynen böyle yaptım ben de :D Bizim bir de bir hafta bitmiyor o ekmek evde her daim bayat ekmek var :P

SAHRA_BUSE ve ZeyNoO bunu beğendi.
  6. Sentinus
    No Mood

Sentinus Tengri Biz Menen!.. Özel üye

Beğenileri:
    3.778
    Ödül Puanları:
    8.080
    Yer:
    İstanbul
    Ekmeği bilmem de ben köy peynirlerinin özellikle küflü kısımlarına bayılıyorum. Trabzonda yıllardır peynir aldığım bir esnaf beni görünce " Gel, gel. Senin küflüleri ayırmıştım ben." demeye başladı artık :D

SAHRA_BUSE, ZeyNoO ve _nehir_ bunu beğendi.
  7. _nehir_
    Avare

Beğenileri:
    4.243
    Ödül Puanları:
    8.980
    Banka:
    827 ÇTL
    Hiç küflü peynir yemedim ya tadını sevmem gibi geliyor ama deneyeceğim :D Adı ne senin peynirin?

ZeyNoO bunu beğendi.
  8. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.354
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.771 ÇTL
    Ben de küflü/bayat ekmeğin daha yararlı olduğunu duymuştum. Vay canına artık en taze ekmeklerden yemem lazım. :D

_nehir_ bunu beğendi.
  9. _nehir_
    Avare

Beğenileri:
    4.243
    Ödül Puanları:
    8.980
    Banka:
    827 ÇTL
    acayip bir bilgi kirliliği dolaşıyor etrafta, toprak yiyin diye bir öneri duydum meşhur sabah programı müdavimi doktor var ya o önermiş :D

YoRuMSuZ bunu beğendi.
  10. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.354
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.771 ÇTL
    Bu konuda benim suçum yok büyük abim yıllardır ekmeğin en bayatını yer. Sofrada taze ekmek varsa bayat var mı der, benimki ondan kalma bir alışkanlıktı ama gün itibari ile taze ekmeğe dönüş yaptım. :D

_nehir_ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş