Kulak Sağlığınız İçin Müzikleri Yüksek Sesle Dinlemeyin

Katılım
7 Mys 2008
Mesajlar
1,516
Beğeniler
22
Şehir
meLekLerin arasından:)
#1
Dijital müzikte kulaklarınıza dikkat!
ABD'de yapılan bir araştırma, özellikle dijital müzikçalar kullanan gençlerin yarısından fazlasının işitme sorunuyla karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

Araştırmayı yapan, işitme sorunları konusunda uzman ASHA kuruluşunun düzenlediği basın toplantısına katılan siyasetçiler de soruna dikkat çekti.

Araştırmaya göre, Amerikalı gençlerin yarısından fazlası işitme zorluğu çektiği için dijital müzikçalarları kullanırken sesi daha fazla açıyor ve konuşma sırasında karşısındakini anlayamadığı için söylediklerini tekrarlatıyor.

Araştırmada, özellikle gençlerin çok fazla kullandığı iPod gibi dijital müzikçalarların işitme kaybına yol açma riski üzerinde duruldu.

Uzmanlara göre, bu tür cihazları kullananlar için hem ses, hem müzik dinleme süresi sorun yaratıyor. Gençlerin müziği yüksek sesle dinlemeyi tercih ettikleri, yetişkinlerin ise daha kısık sesle, ama daha uzun süre müzik dinledikleri belirtiliyor.

Ara vermeden saatlerce müzik dinlenmesini sağlayan yeni cihazların piyasaya sürülmesi de uzmanlara göre işitme kaybı riskini artırıyor.

Northwestern Üniversitesi tıp uzmanlarından Dean Garstecki, müzik dinlenirken sesin cihazın ses sınırının en fazla yüzde 60'ı kadar açılmasını ve bu şekilde günde en fazla bir saat müzik dinlenmesini tavsiye ediyor.

ABD'de iPod MP3 çaların üreticisi Apple firmasına, cihazın işitme kaybına yol açabileceği gerekçesiyle dava açılmıştı
 
Top