1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kullanma ödüncü(ariyet)sözleşmesi

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Suskun tarafından 12 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  KULLANMA ÖDÜNCÜ(ARİYET)SÖZLEŞMESİ

  Ariyet bir akittir ki onunla ariyet veren bir şeyin bedava kullanılmasını ariyet alana bırakmak ve alan da o şeyi kullandıktan sonra geri vermekle mükellef olur. Mülkiyet ariyet alana geçmez. Ariyet ivazsız(Karşılıksız) bir sözleşmedir. Sözleşme konusu taşınmaz dahi olsa sözleşme belirli bir şekle tabi değildir. Ayrıca ariyet verenin şeyin maliki olması gerekmez.

  Ariyet Verenin Borçları: Ariyete konu olan şeyi ariyet alana verme borcu vardır. Kasıt ve ağır ihmal sonucu verdiği zararlar dışındaki ayıba karşı ve zata karşı tekeffül sorumluluğundan yoksundur.

  Ariyet Alanın Borçları: Ariyet alan şeyi başkasına kullandıramaz. Aldığı şeyi geri vermek zorundadır. Olağan üstü giderler ariyet verenin çıkarına olmadıkça bakım ve onarımına ilişkin giderler ariyet alana aittir.

  Ariyet Sözleşmesinin Sona Ermesi: Sözleşmede belirlenen sürenin dolması kullanımın gerçekleşmesi ariyet alanın ölümü ile sözleşme sona erer. Ayrıca sözleşmede süre belirlenmemişse ariyet veren dilediği zaman şeyi geri isteyebilir. Yine şey alan tarafından sözleşmeye uygun kullanılmadığı veya bozulduğu veya kullanmak üzere başka bir şahsa verildiği yahut önceden bilinmeyen bir halin icabından dolayı ariyet veren şeye acil ihtiyaç duyduğu takdirde daha önce geri isteyebilir.
   
Benzer Konular
 1. sessiz gemi
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  895
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  5.552
 3. Mavi Gül
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  581
 4. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  781
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  580
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş