Kumaştan Yağ Nasıl Çıkartılır

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Kumaştan Yağ Nasıl Çıkartılır

Özellikle ev hanımlarının başlarının derdidir bu, en güzel kıyafetinizle bir gün mutfağa girersiniz, acil yemek hazırlamak zorundasınızdır çünkü.. Ve enfes yemeklerinizi hazırladığınızda bir de farkedersiniz ki, bluzunuz, çok sevdiğiniz kot pantolonunuz ya da eşinizin, sevgilinizin ya da çocuğunuzun hediye ettiği o sıcacık tutan kazağınızda kocaman bir yağ lekesi!! Peki bu durumda ne yapacaksınız, kumaştan yağ nasıl çıkarılır? Yağ lekesi nasıl temizlenir? Yağ lekesini çıkarmanın değişik metodları var, tabi bu fark kumaş türüne göre değişiyor.
* Eğer pamuklu tişörtünüze yağ damladıysa, ıslatıp yıkamadan önce bildiğimiz el sabunuyla kuru kuruya sabunlayın.
* Eğer hassas bir kumaşa yağ damladıysa, ipekliler ve hassas yünlüler gibi, bu kumaşlarda da lekenin üzerine bir miktar tuz serpip birkaç dakika yağı emmesi için bekleyin ve daha sonra bulaşık deterjanıyla yıkayın. Eğer çok kalıcı gibi görünen bir yağ lekesiyse, benzin ya da tinerle lekeyi silin, daha sonra tersinden üzerine bez koyarak ütüleyin. İspirto da yağ temizlemek için kullanılan bir maddedir, aynı yöntemle ipekli kumaşlarda kullanabilirsiniz.
* Zeytinyağı lekesini çıkarmak içinse yine tuz serpme yöntemine başvurabileceğiniz gibi, bir lokmalık ekmek içini yağ sıçrayan yerde gezdirerek yağı emmesini sağlayabilirsiniz. Ve sonra bulaşık deterjanıyla yıkamayı ihmal etmeyin..
 

Benzer konular

Top