1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Kumpir nasıl yapılır?

Konusu 'Diyet / Mutfak' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 13 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.417
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    811 ÇTL

Anadolu coğrafyasının neredeyse tamamında uzun zamandır severek tüketilen kumpir, birçok bölgede “patates” kelimesiyle eşanlamlı olarak kullanılan bir kelimedir. Çoğu insan kumpiri kendi başına bir yemek olarak görür ve nedenden dolayı da tek başına yenir. Dışarıda bir şeyler yemek istendiğinde insanlar için lezzetli bir tercih olan kumpiri, evinizde kendi istediğiniz gibi hazırlayabilir ve farklı tatlar yaratabilirsiniz. Temel olarak kumpirin bu lezzeti, patatesin fırınlanarak pişirilmesinden ve bol kaşar ile birlikte kaliteli bir tereyağı kullanılmasından gelir.

Evde kendi lezzetinizi yaratarak kumpir yapmak için öncelikle doğal bir tereyağı kullanmalısınız. Tercih edeceğiniz tereyağının inek sütünden yapılması, sıcak patates ile karıştığında ağır bir koku oluşmamasını sağlayacaktır. Ölçü olarak büyük boy bir patates için tepeleme bir çorba kaşığı tereyağı kullanabilirsiniz. Kumpirin lezzetini içine alması için fırından çıkarttığınız patateslerinizi, tereyağı ile iyice harmanlamalısınız. Bu işlem için metal bir bıçak yeterli olacaktır.

240 dereceye ayarladığınız fırında 35-40 dakika pişirdiğiniz patatesinizin içine 1 çorba kaşığı tereyağını koyduktan sonra metal bıçak yardımı ile tüm tereyağın tamamen patatese işlemesini sağlayın. Patates tereyağını içine aldıkça yumuşayacak ve bıçak ile harmanlanması daha da kolay bir hale gelecektir. Daha sonra kumpirin lezzetini veren en önemli detaylardan biri olan kaşar peynirini koymaya geçebilirsiniz. Bu aşamada kullanacağınız kaşar peynirinin kalitesi, kumpirinizin lezzetini doğrudan etkileyecektir. İdeal ölçü olarak büyük boy bir patates için 150-200 gram rendelenmiş kaşar kullanabilirsiniz.

Kumpirinizi tereyağı ile harmanlarken kullandığınız metal bıçak yardımı ile rendelediğiniz kaşar peynirini tıpkı tereyağında olduğu gibi patatese iyice yedirin. Kaşar peynirini patates ile harmanlarken bir yandan da tuz serperek, kumpirinizin lezzetini içine almasınız sağlayabilirsiniz. Tuz patatesin pişmeye devam etmesini sağlayacağından hem kumpirin tuzsuz olmasını engelleyecek hem de kaşar peynirinin daha uzun süre yumuşak halde kalmasını sağlayacaktır. Bu aşamadan sonra üzerini düzelttiğiniz kumpirinizin üzerini; mısır, bezelye, Amerikan/İtalyan/Rus salatası, biber, zeytin, mantar, salam, sosis, haşlanmış sebzeler, turşular, ketçap ve mayonez gibi malzemelerle süsleyin. Kumpirinizin üzerine ne koyacağınız tamamen sizin zevkinize bağlı olduğundan, yaratıcı lezzetler yaratmaktan çekinmeyin ve farklı malzemeler kullanmaya çalışın. Böylece ortaya “otantik kumpir” olarak bilinen sentez lezzetler çıkarabilirsiniz.

YoRuMSuZ bunu beğendi.
  2. BeReNN
    Uykumvar

BeReNN Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları:
    5.330
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Banka:
    289 ÇTL
    Nefis görünüyor resime bakınya çok seviyorum kumpiri sağol cnm:)

3. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.417
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    811 ÇTL
    Bende severim canım :)rica ederim.

4. Esr3
    Haylaz

Esr3 Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    281
    Ödül Puanları:
    2.230
    Banka:
    10 ÇTL
    hayatimda hic yemedim nasip olmadi. tadini feci merak ediyorum :kik

5. cemree
    Eğlenceli

cemree =)=) Süper Moderatör

Beğenileri:
    3.730
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    1.170 ÇTL
    Denemelisin mü kem mel :kik

6. Esr3
    Haylaz

Esr3 Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    281
    Ödül Puanları:
    2.230
    Banka:
    10 ÇTL
    öyle deme ama canim dahada cekiyor :kik
    tadi güzel degil de sevmiyorum yenmez de :v

7. cemree
    Eğlenceli

Beğenileri:
    3.730
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    1.170 ÇTL
    İftira atamam :P kesinlikle harika =LL

8. Esr3
    Haylaz

Esr3 Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    281
    Ödül Puanları:
    2.230
    Banka:
    10 ÇTL
    vay be tamam öyle olsun öyle olsun. benimde yiyecegim günler yakindir insallah :kik

9. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.360
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.871 ÇTL
    Yapabildiğim tek yiyecek türü diyebilirim. Alışveriş merkezlerindeki dizi dizi fast-food satan yerlerde çok yerken bir gün tarifini aldım ve kapalı elektrikli mangalda yapmaya başladım. Yaklaşık 15 gün boyunca her gün yaptım ve baya bi geliştirmiştim. Bir bıraktım pir bıraktım bir yıldır hiç yapmadım :P

10. cemree
    Eğlenceli

Beğenileri:
    3.730
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    1.170 ÇTL
    tarifini istiyorum :P