1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kuraklığa çözüm yeraltında

Konusu 'Makaleler, Araştırma Yazıları' forumundadır ve cemree tarafından 27 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. cemree

  cemree =)=) V.I.P

  Katılım:
  16 Şubat 2011
  Mesajlar:
  11.923
  Beğenileri:
  3.760
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  1.801 ÇTL
  Bilim insanları Afrika kıtasında yer altı sularının yer üstü sularından 100 kat daha fazla olduğunu düşünüyor.

  [​IMG]

  Bilim insanları aşırı derecede kurak Afrika kıtasında aslında çok büyük bir yeraltı suyu havzası bulunduğunu söylüyor.

  Araştırmacılara göre kıtada bulunan yeraltı suları yerüstü sularından 100 kat daha fazla.

  Araştırma ekibi bölgedeki yeraltı sularının şimdiye kadarki en detaylı haritasını çıkardı.

  Environmental Research Letters adlı dergide yayınlanan araştırmada su bulmak için kazı yapmanın çok da akıllıca olmayacağının da altı çizildi.

  Afrika'da 300 milyondan fazla insan düzenli olarak temiz içme suyuna ulaşamıyor.

  Suya ihtiyacın önümüzdeki yıllarda nüfus artışı ile birlikte daha da artması bekleniyor.

  Afrika su haritası

  Kıtadaki tatlı su nehirleri ve gölleri mevsimsel olarak taşıp kurudukları için düzenli olarak kullanılamıyorlar.Bu kıtanın tarım potansiyelini de düşürüyor.Şu anda kıtadaki ekilebilir arazinin sadece yüzde 5'i sulanabiliyor.Bilim adamları ilk defa kıtanın altında saklı duran su kitlesinin detaylı bir analizini yapmayı başardı.

  İngiltere'de University College London ve British Geological Survey'den bilim adamları kıtadaki yer altı sularının haritasını çıkardı.Araştırmacılardan biri olan Helen Bonsor göze görünmediği için yer altı sularının unutulduğunu söyledi.

  Bonsor ''Umarım bu araştırma insanlara yeraltı sularının sunduğu potansiyeli hatırlatır'' dedi.Bonsor Afrika'daki en büyük yer altı su rezervinin kuzey Afrika'da olduğunu söyledi.

  Araştırmacı ''Bu bölgede yerin altında 75 metre kalınlığında bir su şeridi var'' dedi.Afrika'nın susuzluk problemi yeraltı suları sayesinde çözülebilir.

  Sahara çölünün oluşmasına neden olan iklim değişiklikleri nedeniyle kıtanın altındaki yeraltı su tabakası en son 5 bin yıl önce dolmuş.

  Araştırmacılar haritaları için gerekli bilgiyi bölgedeki ülkelerin kamu kurumlarından topladıkları bilgiler ve daha önce yeraltı suları ile ilgili yapılmış 283 araştırmadan almış.

  Araştırmacılar bölgede kurak kabul edilen bir çok ülkenin aslında büyük su rezervleri üzerinde yer aldığını söylüyor.

  Ancak bilimadamları bu sulara ulaşım konusunda dikkatli olunması gerektiğini de söylüyor.

  Bir çok sondaj kuyusunun kazılmasının zararlı olabileceğini düşünüyorlar.Araştırmacı Dr Alan MacDonald ''Büyük sondaj kuyuları bölgedeki yeraltı suyunun konumu tam anlamıyla anlaşılmadan kazılmaya başlanmamalı'' diyor.

  MacDonald ''Daha küçük çaplı sondaj kuyuları ve yerel ihtiyacı karşılayacak el pompası ile çalışan kuyular daha etkili olacaktır'' diyor.

  Yağmur eksikliği nedeniyle yeraltı havzalarının büyük bir bölümünün suyla dolu olmadığını söyleyen bilim adamları çok büyük sondaj kuyularının bu havzaların yok olmasına neden olabileceğini düşünüyor.

  Helen Bonsor da yavaş hareket etmenin daha etkili olabileceği görüşünde.Bonsor ''Güney Afrika'da yeraltı suları görece daha kısıtlı ancak etkili ve planlı kullanımla burada bulunan suyun kıtanın kuraklık problemini çözmek için yeterli olabileceğini düşünüyoruz'' diyor.

  Bilim adamları su rezervlerinin iklim değişiklikleri ile baş etmekte yeterli olacağı görüşünde.Dr Bonsor ''Yağmurun neredeyse hiç yağmadığı yarı kurak bölgelerde bile yağan her yağmur 20 ila 70 yıl yeraltı havzalarında depolanıyor. Yani bu rezervler sadece içme suyu ya da küçük çaplı tarım işlerinde kullanılırsa bölgenin iklim değişiklikleri ve kuraklık ile baş etmesine yeterli olabilir'' diyor.


  [​IMG]
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  636
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.397
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.211
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  736
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  481
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş