Kur’an ve çocuk

sorumsuz

Forum Onuru

Hedefimiz, Kur’an’ın kelimelerini ve ruhunu çocuğa verebilmektir. Sadece Kur’an bülbülü
olması yeterli değildir. Keske baliğ olmadan çocuklarımız Kur’an hafızı olabilseler! Yirmi
yasına gelmeden de Kur’an ilimlerini alabilseler! Ama Kur’an’ın bu açıdan, az itibar gördüğü
bir zamanda yasıyoruz. Kendi zamanımıza ve sartlarımıza göre isler yapmak durumundayız.
Bu nedenle çocuğumuza Kur’an verirken söyle bir program izlememiz isimizi insaallah kolaylastırır:
1- Önce Kur’an’ı çocuğun gözünde yüceltip, sevdirelim. Bu sevgimizde tavizsiz olduğumuza
inanmıs olsun.
2- Anne ve babayı, Kur’an öğreten hoca olarak tavsiye etmiyoruz. Çocuk Kur’an’ı baskasından
öğrensin.
3- Kur’an alfabesi için ideal baslama yası 4-5 yaslarıdır. Daha önce de baslanabilir. Ancak
çok küçük yasta böyle bir eğitime tabi tutulan çocukta ileriki yıllarda farklı sorunlar
çıkabilir. Altı yasına kadar çocuk, bes dakikada bir Kur’an sayfası okuyacak hale
gelmisse okuma isi çözülmüs sayılır. Bundan sonra günde bir sayfa, ileriki dönemlerde
iki sayfa seklinde istikrarlı bir okuma ile devam edilir.
4- Altı yasına kadar çocuk, namaz tesbihatını, ezan ve kameti, kısa sureleri bilmelidir.
5- Çocuk on iki yasına geldiğinde:
a- İki dakikada bir sayfa bakarak okumayı,
b- Namaz tesbihat ve dualarını,
c- Kısa sureleri,
d- Kur’an’a ait temel bilgileri, biliyorsa farz olan miktar Çocuğa verilmistir. Ama bu,
bilgi düzeyindeki sorumluluktur. Uygulamasıyla ilgili sorumluluğumuz daha farklı
olacaktır.
6- Kur’an ezberlemeyle ilgili söyle bir prensibimiz olabilir: Kur’an’dan kaç satır fazla bilirse
o bizim kar oranımız olacaktır. Bir satır, bir satırdır. Bir sure, bir suredir. Mümkün
olduğu kadar ezber bildiği miktarı artırmaya alısırız.
7- Çocuk, hem iyi bir okul programı hem de Kur’an ezberi yapabilir. Günde yarım sayfayı
bütün çocuklar okul programlarına rağmen ezberleyebilirler. Zekası iyi olan çocuklar
ise günde bir sayfayı rahatlıkla ezberleyebilirler. Önemli olan çocuğun buna ikna
edilmis olmasıdır. Böyle bir uygulama ile çocuk on iki yasına geldiğinde Kur’an hafızı
olabilir.
8- Evet. Buluğ çağından önce Kur’an’ın ezberlenmesi ideal olandır. İbni Abbas
radıyallahu anhuma: ‘Bana Kur’an’dan dilediğinizi sorabilirsiniz. Ben onu küçük
yasta ezberledim.’ diyerek övünürmüs. Ama daha sonra ezber olmaz diye bir kural
yoktur. Hafızlıktan daha zor olan pek çok üniversiteyi gençler, 17-18 yasından sonra
okuyup bitirmektedirler. Tıbbi bir engel olmadıka, evlenme ihtiyacı belirene kadar
Kur’an ezberi, isteyen için kolaydır.
9- Sunu unutmamak durumundayız:
Kur’an bizim için ne kadar önemliyse seytan için de o kadar önemlidir. Biz ne kadar
ezberletmek istiyorsak o da o kadar nefret ettirmek istiyordur. Kur’an’la çocuğu bulus

turduğumuzda ummadığımız tepkilerle karsılasabiliriz. Daha önce görmediğimiz bir
çocuk görebiliriz. Buna hazırlıklı olmalıyız. Bu konuda üç ilkeyi önümüzde tutacağız:
a- Kendi kendinize böyle bir programa baslamayın. Bilginize, becerinize ve paranıza güvenmeyin.
Vaatlerde bulunarak çocuğu ikna edebileceğinizi sanmayın. Uzay mekiği
bile vaat etseniz ise yaramayabilir. Komple bir program uygulayın ve bu iste ehil biri
ile yardımlasın. Çocuk dilinden anlamayan insanı hoca diye Çocuğun önüne dikmeyin.
Bilmek ile bildirebilmek aynı seyler değildir. Çocuğun sevdiği akrabalardan birisinin,
çocuğa baska seyler telkin etmesinden sakının. Böyle bir hedef için semtinizi, sehrinizi
değistirmeye de hazır olmalısınız.
b- Bilin ki, sabırsız bir adım yol alamazsınız. Bir Nuh sabrı kadar sabır tasımanız gerekir.
Yoksa kendi kendinizi yer tüketirsiniz. Pirinden de olursunuz, bulgurdan da.
c- Yolun bittiğini anladığınızda, ehliyle istişare edin. Gerekiyorsa ezbere son verin. İnsan
ve iyi bir Müslüman olarak kalsın, hafız olmasın, zararı yok. Ebeveynliğinizi ölüdürmeyin...

7- Çocuk, hem iyi bir okul programı hem de Kur’an ezberi yapabilir. Günde yarım sayfayı
bütün çocuklar okul programlarına rağmen ezberleyebilirler. Zekası iyi olan çocuklar
ise günde bir sayfayı rahatlıkla ezberleyebilirler. Önemli olan çocuğun buna ikna
edilmis olmasıdır. Böyle bir uygulama ile çocuk on iki yasına geldiğinde Kur’an hafızı
olabilir.
8- Evet. Buluğ çağından önce Kur’an’ın ezberlenmesi ideal olandır. İbni Abbas
radıyallahu anhuma: ‘Bana Kur’an’dan dilediğinizi sorabilirsiniz. Ben onu küçük
yasta ezberledim.’ diyerek övünürmüs. Ama daha sonra ezber olmaz diye bir kural
yoktur. Hafızlıktan daha zor olan pek çok üniversiteyi gençler, 17-18 yasından sonra
okuyup bitirmektedirler. Tıbbi bir engel olmadıka, evlenme ihtiyacı belirene kadar
Kur’an ezberi, isteyen için kolaydır.
9- Sunu unutmamak durumundayız:
Kur’an bizim için ne kadar önemliyse seytan için de o kadar önemlidir. Biz ne kadar
ezberletmek istiyorsak o da o kadar nefret ettirmek istiyordur. Kur’an’la çocuğu bulus

turduğumuzda ummadığımız tepkilerle karsılasabiliriz. Daha önce görmediğimiz bir
çocuk görebiliriz. Buna hazırlıklı olmalıyız. Bu konuda üç ilkeyi önümüzde tutacağız:
a- Kendi kendinize böyle bir programa baslamayın. Bilginize, becerinize ve paranıza güvenmeyin.
Vaatlerde bulunarak çocuğu ikna edebileceğinizi sanmayın. Uzay mekiği
bile vaat etseniz ise yaramayabilir. Komple bir program uygulayın ve bu iste ehil biri
ile yardımlasın. Çocuk dilinden anlamayan insanı hoca diye Çocuğun önüne dikmeyin.
Bilmek ile bildirebilmek aynı seyler değildir. Çocuğun sevdiği akrabalardan birisinin,
çocuğa baska seyler telkin etmesinden sakının. Böyle bir hedef için semtinizi, sehrinizi
değistirmeye de hazır olmalısınız.
b- Bilin ki, sabırsız bir adım yol alamazsınız. Bir Nuh sabrı kadar sabır tasımanız gerekir.
Yoksa kendi kendinizi yer tüketirsiniz. Pirinden de olursunuz, bulgurdan da.