1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kur’an Ve Dİl

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve Suskun tarafından 22 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL
  Kur’an Ve Dİl

  Soru: Dinin dili olur mu? Dinin dili olur ise öbür diller neden var? Dinin dili olmaz ise Kur’an’ı Kerim neden tam metniyle Türkçe’ye veya başka bir dile çevrilemiyor. Kur’an’ın Arapça inmesi ve şimdi başka dillere tercüme edilirken Arapça harflerin tam olarak tercüme edilememesi dinin Arapça olduğu anlamına gelmez mi?’

  Cevap: Kur’an, Müslümanların bağlı oldukları dinin kitabıdır. Yani, kuralları Allah tarafından belirlenen dinin kitabı. Bu yönüyle, yani kaynak itibariyle din Allah’a aittir. Dil’in dayandığı kaynak ise insandır. Kaynakları farklı olan iki ayrı şey’le karşı karşıyayız. Böyle oluncada dil, dine ait olmayıp, insanın sahip olduğu bir şeydir. Dil, çeşit çeşit olma ve değişken bir özelliğe sahipken; dinin (vahyin) böyle bir özelliği yoktur. Ve dil, dinden ayrı olarak, dinin dışında da vardır. Yani, dil, dinle sınırlı değildir. Yarattığı kuluna kelimeleri öğreten; ona, eşyayı tanıma, algılama ve anlamlandırma gücünü veren Allah; dilleri çeşit çeşit ve farklı farklı kılmıştır.
  Vahy, insanlara, (kullandıkları kelimeleri kullanarak), onların anladıkları dilde gönderilmiştir.

  Kur’an, dil boyutuyla Rabb’ça değil, insancadır. Dolayısıyla kullandığı dil de herhangi dillerden bir dil olan arapça’dır. Arapça oluşunun nedeni, gönderildiği toplumun kullandığı dil oluşundadır. Başka hiçbir özelliği yoktur. Zaten Arapça konuşan bir topluma başka bir dille kitap göndermek elbetteki düşünülemezdi. Bu hususu Yüce Allah şöyle açıklamaktadır:“ Biz bu Kur’an’ı yabancı bir dil ile ortaya koysaydık : ’ayetleri uzun uzun açıklanmalı değil miydi? Bir Arab’a yabancı bir dille söylenir mi?’ derlerdi...” (Fussilet/44).

  Diller doğal olarak oluşur. Bu sünnetullahın gereğidir. Din -ilahi olan ise- vahiyle belirlenmektedir. Dolayısıyla dil değişken, vahy sabittir. Bugün yeryüzünde tam tesbit edilemediği için tahminlere dayalı olarak üç-dört bin dil olduğu söylenmektedir. Şayet dinin özel bir dili olsaydı, bu dil, vahiy hangi topluma gönderilirse gönderilsin hiç değişmezdi. Oysa biliyoruz ki Allah vahyi hangi topluma göndermişse onların dilini kullanmıştır. “Kendilerine açıkça anlatabilmesi için, her peygamberi kendi toplumunun dili ile gönderdik.” (İbrahim/14). Yani dinin özel bir dili yoktur.

  Allah’ın, dinini gönderdiği toplumun dilini bilmeyenlerin o dili anlamaları mümkün olmadığı halde onları sorumlu tutması düşünülebilir mi? Öyle ya, eğer Kur’an Arapça olduğu için Arap olmayanlarca anlaşılamama özelliği taşıyorsa, diğer bir deyimle anlaşılamayacaksa o zaman bu dinden Arap olmayanların sorumlu tutulmaları söz konusu olamazdı.

  Arapçayı bilmeyen ve başka bir dili kullanan herkes Kur’an’ı kendi diline çevirebilir ve o çeviri de Kur’an’ın ne dediğini açıkça ortaya koyabilir... Her dilin kendine özgü özelliklerinin bulunuyor oluşu, Kur’an’ın anlaşılması noktasında bir engel oluşturmaz. Dilimiz Türkçe olduğu halde yapılan Türkçe çevirilerle bizler Kur’an’ı birçok Araptan daha iyi anlayabilmekteyiz. Teknik olarak bazı sıkıntıların yaşanıyor olması, anlam olarak ifade güçlüğünün çekilmesi bir dilin genel olarak anlaşılmasına engel değildir. Hatta, Kur’an’dan; Arapça dışında, başka bir dille anlaşılması mümkün olmayan, bir tek kelime bile gösterilemez. Bu da dinin özel bir dili olmadığını göstermektedir.
  İktibas

  Soru: Arapça bir Kur’an Arapça bilmeyenlere neler anlatır?

  İnandığımız peygamberin getirdiği Kitab’a iman etmek da esastır. Bu Kitab’a doğru inanmak için de onun özelliklerini yine o kitaptan araştırmamız gerekiyor. Kur’an’ın özelliklerinden bahseden onlarca ayet vardır. Kur’an ‘apaçık’ bir kitaptır(15/1,26/2). Yani tersinden ifade edecek olursak, Kur’an kapalı değil, şifreli değil, gizemli değil, sırlı değil, kapalı kutu değil, aklı olan herkesin ulaşabileceği açıklıkta bir kitaptır.

  Kur’an aynı zamanda Arapça bir kitaptır. Arapça olmasının sebebini yine yukarıdaki ayetlerde görebiliyoruz. Kur’an’ın ilk muhatap toplumu araplar olduğu için onların anlayabilmesi için Kur’an arapça bir kitap kılınmıştır. Yoksa yaygın olarak zannedildiği gibi arapça kutsal bir dil olduğundan değil. İslam’da kutsal olan dil değil dindir.
  Kur’an’ın arapça olması bizim ondan uzak durmamızın mazereti sayılamaz. İnsanoğlu azmettiği birçok şeyi başarabilecek özellikte yaratılmıştır.

  Tercümeler veya mealler Kur’an’dan, onun yüce mesajından bize çok şey yansıtabilme kabiliyetine sahiptirler. Hatadan beri olmamakla beraber, Allah’ın kelamını 100% yansıtamamakla beraber(kasdedilen, bütün incelikleriyle yansıtmaktır) mealler güvenebileceğimiz en önemli kaynaktır, İslam’ın doğru anlaşılabilmesi için.
   
Benzer Konular
 1. sorumsuz
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.101
 2. Suskun
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  20.882
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  791
 4. yaren*
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.095
 5. yaren*
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  579
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş