Kur’an’a Göre, Kur’an’ın Özellikleri Hakkında Kısa Bilgiler

Safir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Mys 2008
Mesajlar
4,712
Beğeniler
270
#1
1) Kur’an Allah katındadır ve korunmuştur.

“Ey Muhammed! De ki: Onu göklerin ve yerin sırrını bilen indirmiştir. Şüphesiz O, bağışlayandır, merhamet edendir.” Furkan 6

“Şüphesiz Kur’an, alemlerin Rabbinin indirmesidir.” Şuara 192

“Doğrusu Kitab’ı Biz indirdik, onun koruyucusu elbette Biziz.” Hicr 92) Kur’an eşsizdir.

“De ki: İnsanlar ve cinler, birbirine yardımcı olarak bu Kur’an’ın bir benzerini ortaya koymak için bir araya gelseler, and olsun ki, yine de benzerini ortaya koyamazlar.” İsra 883) Kur’an Haktır, Gerçektir.

“Kur’an-ı ancak hak olarak indirdik ve o da indiği gibi hak olarak kaldı…” İsra 105

“O, şüphesiz kesin gerçektir.” Hakka 514) Kur’an, inananların imanını kuvvetlendirir.

“Ey Muhammed! De ki: Kur’an-ı; Ruhu’l Kudüs (Cebrail) Rabbinin katından, inananların imanlarını pekiştirmek, Müslümanlara doğruluk rehberi ve müjde olmak üzere gerçekle indirmiştir.” (Nahl 102)

“Allah, ayetleri birbirine benzeyen ve yer yer tekrar eden Kitab’ı sözlerin en güzeli olarak indirmiştir. Rablerinden korkanların, bu kitaptan tüyleri ürperir, sonra hem dirileri ve hem de kalpleri Allah’ın zikrine yumuşar ve yatışır. İşte bu kitab, Allah’ın doğruluk rehberidir, onunla istediğini doğru yola eriştirir. Allah kimi de saptırırsa artık ona yol gösteren bulunmaz.” Zümer 23
5) Kur’an, öğüttür ve kolaylaştırılmıştır

“And olsun ki Kur’an-ı, öğüt olsun diye kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?” Kamer 17

“Ey insanlar! Rabbinizden size bir öğüt ve kalplerde olana bir şifa, inananlara doğruyu gösteren bir rehber ve rahmet gelmiştir.” Yûnus 576) Kur’an, en doğruya götürür.

“Doğrusu bu Kur’an, en doğruya götürür…” İsra 9Nevzat Yüksel
 
Top