Kuran'dan Bilgi Edinme Yolları

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Kuran'dan Bilgi Edinme Yolları
Temel olarak bilginin iki kaynağı vardır
1. Bilimsel bilgi

Bilimsel bilgi ölçülebilen olaylar ve oluşumları inceler. Yağmur nasıl oluşur? Su nasıl kaç derecede kaynar? Bir canlı nasıl oluşur? Buna benzer konular bilimin alanına girer.
Bilimsel bilgi deneye dayanır; ezberden ya da geleneksel kabullere göre sonuca varmaz. Olayın veya oluşumların nedenlerini derinlemesine inceler ve bunları bulmaya çalışır.
Bilimsel bilgi varlıklar arasındaki ilişkinin nasıl olduğunu araştırır. Sorduğu soru çoğunlukla “nasıl” sorusudur.
2. Dini bilgi
Dini bilgi Allah’ın gönderdiği kutsal kitaplara ve peygamberlerin sözlerine dayanır.
Dini bilgiler yönlendirici bilgilerdir. İnsan inançlarını ve davranışlarını arıtmayı ve yüceltmeyi amaçlar. Ahlaki kuralların ve değerlerin kaynağıdır.

Dini bilgi daha çok “neden” sorusunu sorar. Örneğin bilimsel bilgi insanların nasıl oluştuğunu nasıl doğup büyüdüğünü araştırırken dini bilgiler insanın hangi amaçla var olduğunu nasıl yaşaması gerektiğini davranışlarının nasıl olması gerektiğini açıklar.
İslam dini bilimsel bilgiyi kendi doğrularına kanıt olarak Kuranıkerim’de kullanmış ve onların araştırılmasını emretmiştir. Çünkü bilimsel bilgi ne kadar genişlerse Allah’ın gücü kudreti ve bilgisinin yüceliği o kadar daha güzel anlaşılır.
Bilimsel bilgi çok önemlidir. Onun sayesinde düşünce gelişir; karanlıkta kalan konular aydınlanır; teknoloji gelişir; problemlere çözümler bulunur.
Bununla birlikte bilimsel bilgi tek başına yeterli değildir. Çünkü o manevi değer üretmez; iyilik kötülük sevap günah inanç güven salih amel gibi konular alanının dışındadır. Hiçbir bilim kitabında gönülden okunacak ve okuyanı rahatlatacak bir dua yer almaz.
Kuranıkerim her iki bilgiyi de önemli görmüş bir yandan Allah’a inanmayı ve güvenmeyi öğretirken diğer yandan düşünmeyi emrederek büyük bir kitaba benzettiği evreni iyi okumayı öğütlemiştir.
Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli
 

Benzer konular

Top