1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kuran'ın Amacı

Konusu 'KURAN-I KERİM' forumundadır ve Safir tarafından 20 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. Safir

  Safir Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.119
  Beğenileri:
  269
  Ödül Puanları:
  3.730
  Banka:
  515 ÇTL
  Kuran'ın amacı yaratıcıyı tanımak

  Tabiata saplanıp onda boğulmamanın, dolayısıyla, ilahi hikmete yaklaşmanın yolu, ilahî vahyi; yani Kur'ân'ı esas almakla mümkün olacaktır. Çünkü Kur'ân, bize Rabbimizi tanıtır. O, büyük kâinat kitabının en büyük ve en güzel müfessiridir. Semavat ve arz sayfalarında cilveleri gözüken ilahî isimlere ulaşmanın ve hakikatini anlamanın yollarını bize o gösterir.

  Kur'ân, ilahî isimlere ve onların anlamlarına değinir. Bazı âyetlerin sonunda ise, okuyanı, okuduğu âyetlerin mânâları üzerinde düşünmeye çağırır. İlahi vahyin ilk hedefi, ALLAH'ın fiil ve eserlerini önümüze sermektir. Sonra dikkatimizi bu eserlerdeki ilahî isimlere çeker. Tevhid, nübüvvet ve haşir gibi temel maksatlarını anlatmaya başlar.

  Aşağıdaki âyet, Kur'ân'ın bizi nasıl bir tefekküre çağırdığını açıkça göstermektedir:
  "De ki: 'Gökten ve yerden size rızık veren kimdir? Kulak ve gözlerin sahibi kimdir? Diriyi ölüden, [ölüyü diriden] çıkaran kimdir? Her işin tedbirini gören kimdir?' 'ALLAH' diyecekler. De ki: 'O halde O'na karşı gelmekten sakınmaz mısınız? İşte Hak Rabbiniz, ALLAH budur.'" (Kur'ân-ı Kerim, 10:31-32)
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.132
 2. e-PaCk
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  611
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  775
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  765
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.041
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş