Kurban Etini Yemeyin!

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,940
Beğeniler
1,932
#1
Kurban etinin kesildikten sonra tüketilmemesini tavsiye eden uzmanlar etlerin buzdolabında 24 - 48 saat bekletildikten sonra yenilmesini önerdi. Uzmanların bir diğer tavsiyesi ise bayram süresince çay ve kahve yerine su ve ayran tüketilmesi.

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Rabia Kaya 9 günlük bayram tatili süresince sağlıklı beslenmek için çeşitli önerilerde bulundu. Kaya beslenme düzenine dikkat edilmediği takdirde hazımsızlık bulantı kabızlık mide ağrısı reflü kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon gibi sorunlar yaşanabileceğini kaydetti.
Kurbanlığın sakatat kısımlarının tüketilmemesini tavsiye eden Kaya şu önerilerde bulundu: "Özellikle 40 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar asla sakatat tüketmemelidir. Kurban etini kesildikten hemen sonra tüketmemeye çalışın. Çünkü ette ilk 24 saat boyunca ölüm katılığı dediğimiz durum mevcuttur. Hem sindirimi hem de pişmesi daha zor olur. Et ve et ürünleri proteinden zengin oldukları için çabuk bozulma riski içindedir. Bu nedenle etleri mümkün olduğunca dışarıda bekletmemek gerekir. Buzdolabı poşetine koyarak muhafaza edeceğimiz etleri buzdolabında maksimum 3 gün buzlukta -2 derecede maksimum 7 gün derin dondurucuda -32 derecede maksimum 3 ay saklayabiliriz."

ÇÖZÜLMÜŞ ETİ TEKRAK DONDURMAYIN

Donmuş etleri buzdolabında çözdürdükten sonra pişirme işlemine tabi tutulması uyarısında bulunan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: "Açık havada veya kalorifer üstünde çözünen ette bakteri çoğalması ve besin zehirlenmesi yaşanacaktır. Çözünmüş eti tekrar asla dondurmayın. Etlerin hazırlanması sırasındagörünür yağları ayırın. Etin içindeki görünmeyen yağ ısıyla birlikte eriyerek zaten vücudumuza alınmış olacaktır.
Pişirdiğiniz etli sebze ve etli kuru baklagil yemeklerine ekstra yağ koymayın. Kızartma ve kavurma yöntemleri; hem yağlı olacaktır hem de pişmeme riski taşıyacaktır. Bunun yerine ızgara haşlama veya fırında pişirme yöntemlerini kullanın. Etleri hiç bir zaman çok yüksek ısıda pişirmeyin. Bu durumda etin sadece dış kısmı pişireceğinden besin zehirlenmesi riski artacaktır."


BAYRAM SABAHINA SU VE KAHVALTI İLE BAŞLAYIN

Kaya bayram sabahı yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı: "Bayram sabahlarına 1-2 bardak su ve hafif bir kahvaltı ile başlayın. Sabah bayram namazına gidenler ve kurban kesme telaşı olanlar kahvaltı yapmayı ihmal edebildiği için en azından yanlarına 1 kutu süt veya 1 ufak sandviç almayı ihmal etmemelidir. Her zaman olduğu gibi az az sık sık beslenmeye dikkat edin. 25-3 saat arayla hep bir şeyler yemeye gayret edin.

ÇAY VE KAHVE YERİNE AYRAN SU İÇİN

Bayram süresince koyu çay ve her türlü kahveden kaçınılmasını söyleyen Kaya bunun yerine su ayran ıhlamur rezine gibi bitki çaylarının içilmesini önerdi. Bu içeceklerin sindirime yardımcı olacağını vurgulayan Kaya "Bayramlarda ikram edilen çikolata ve şekerlemelerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Hakkınızı tatlıdan yana kullanacağınızı düşünün. Bayramda ziyarete gideceğiniz her yerde tatlı servisini kabul etmeyin. Günlük 1 ara öğününüzü tatlı olarak kabul edeceğinizi düşünebilirsiniz. Tatlıyı seçebilme şansınız olursa şerbetli tatlılar değil de sütlü-meyveli tatlıları tercih edin.​
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,042
Beğeniler
6,305
Takım
GALATASARAY
#6
Ankaraya geldim hiç iştahım kalmadı. Havasından mı suyundanmı bilmem
Eti geçtim ztn bişey yiyemiyorum :D
Zaten ithal hayvanlarda var sorunlar :)
 
Top Bottom