1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kuru baklagiller tüketilirken nelere dikkat edilmelidir?

Konusu 'Diyet / Mutfak' forumundadır ve Suskun tarafından 12 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Kuru baklagiller, sindiriminin kolaylaşması için uygun şekilde pişirilme*lidir. Kurubaklagillerin pişirme aşamaları şu şekilde olmalıdır.
  · Islatma:
  Oda ısısındaki suda 8-24 saat ıslatılır. Gaz yapıcı maddeler ıslatma suyuna geçer. Islatma suyu dökülebilir.

  Dış zarlarının çıkarılması: Sindirim sistemi bozukluğu olanlarda ve bebek beslenmesinde yararlı olabilir. Bu durumlar dışında dış kabu*ğun ayrılmasına gerek yoktur.

  Pişirme: İyi pişirme sindiriminin kolaylaşması açısından önemlidir. Pişme suyu atılırsa B vitaminleri ve mineraller kayba uğrar. Bu ne*denle pişirme suları kesinlikle dökülmemelidir.

  Kuru baklagiller posa içeriklerinin yüksek, yağ içeriklerinin düşük ol*ması nedeni ile özellikle kalp-damar ve diyabet hastalarının diyetinde sık*lıkla yer almalıdır.

  Protein kalitesini artırmak için tahıllarla birlikte, bileşimindeki mineral*lerin yararlılığı açısından C vitamininden zengin besinlerle birlikte tüketil*melidir.
   

Sayfayı Paylaş