Kuru bezelye tüketimi artıyor

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,804
Beğeniler
6,470
Şehir
Seattle.
#1


Pek çoğumuz bezelye yemeğine bayılır. Ayrıca garnitürlerde ve salatalarda da bezelyeyi bolca kullanıyoruz. Ancak taze bezelyeyi yılın her ayında bulmak mümkün değil.
Yaz aylarında taze olarak bulabildiğimiz bezelyeyi sonbahar ve kış aylarında ise konserve veya dondurulmuş olarak temin edebiliyoruz. Ayrıca taze bezelyeyi ayıklaması zaman ve işgücü alıyor. İşte bu yüzden, başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede, başta konservecilik olmak üzere taze bezelyenin kullanıldığı her alanda kuru bezelye kullanılıyor.
Tüm yıl kullanılabilen kuru bezelye, gerek nihai tüketiciler gerekse başta konservecilik olmak üzere gıda endüstrisi için en ekonomik ve pratik çözüm oluyor.

Dünyada bezelye konservesi üretiminde en çok kullanılan ürün olan “kuru bezelye” son birkaç yıldır Türkiye’deki konserve üreticilerince de tercih ediliyor. “USA Dry Pea and Lentils Council” verilerine göre ABD’de satılan bezelye konservelerinin hemen hemen tamamı kuru bezelyeden üretiliyor.

Öte yandan, kuru bezelyenin konservecilikte kullanımının yanı sıra doğrudan yemekhanelerde kullanımı da her geçen gün artıyor. Çok önemli maliyet avantajları, kullanım kolaylığı, içerdiği yüksek protein oranı ve besin değerleri nedeniyle Türkiye’deki toplu yemek üreticileri de kuru bezelye kullanımına ağırlık vermeye başladılar.
Diğer bakliyatlar gibi iki yıllık raf ömrü ve tüm yıl tedarik edilebilmesi, dondurulmuş ürünlere göre kolay ve masrafsız saklama kolaylığı ile uygun fiyatı nedeniyle Amerikan kuru bezelyesi pek çok catering firması tarafından tercih ediliyor.
DAHA AZ MALİYETLİ
Toplu yemek üretiminde kullanılan kuru bezelye akşamdan ıslatılarak oda ısısında 8 ila 12 saat arasında suda bekletiliyor ve ağırlığının iki misli su çekiyor. Islatıldıktan sonra kuru bezelyeler aynen taze bezelye formuna geliyor ve taze bezelyenin kullanıldığı tüm yemeklerde kullanılabiliyor. Böylece kuru bezelyenin fiyatı toplu yemek üretim firmalarına konserve veya dondurulmuş bezelye ürünlerine göre 2-3 misli daha az maliyetli oluyor.
Kuru bezelye oda sıcaklığında iki yıla kadar saklanabildiği için depolarken az yer kaplıyor ve özel bir iklimlendirme gerektirmiyor.


 

Benzer konular

Top