1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kurumlar vergisi tam mükellefiyette beyannamenin verilme zamanı

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  Kurumlar vergisi tam mükellefiyette beyannamenin verilme zamanı

  Kurumlar Vergisi, Kurumlar Vergisi Beyannamesi ile beyan edilen kurum kazançları üzerinden tarh olunur.
  Kurumlar vergisi beyannamesi hesap döneminin kapandığı yılı takip eden yılın dördüncü ayın 25’inci günü akşamına kadar mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine verilir.(Md.14)
  Kurumlar vergisinde hesap dönemi vergilendirme dönemini ifade eder. Hesap dönemi bir takvim yılı olmakla birlikte, bir yılı geçmemek üzere özel hesap dönemi de tayin edilebilir.
  Mükellefin bağlı olduğu vergi dairesi, kurumun kanuni veya iş merkezinin bulunduğu yer vergi dairesidir.
  Kurumlar vergisi, tüzel kişilik namına tarh edilir. Mükelleflerin şubeleri, ajansları, alım-satım büro ve mağazaları, imalâthaneleri veya kendilerine bağlı diğer iş yerleri için, bunların bağımsız muhasebeleri ve ayrılmış sermayeleri olsa dahi ayrı beyanname verilmez ve bağlı oldukları tüzel kişi tarafından beyanname verilir.
  Tüzel kişiliği bulunmayan iktisadî kamu kuruluşları ile dernek ve vakıflara ait iktisadî işletmelerden her biri için, bunların bağlı olduğu kamu tüzel kişileri ile dernek ve vakıflar tarafından ayrı beyanname verilir.
  Kooperatiflerin gelirlerinin vergi kesintisine tâbi tutulan taşınmaz kira gelirlerinden ibaret olması halinde, bu gelirler için beyanname verilmez ve kesinti suretiyle ödenen vergiler nihai vergi olur.
  Kurumlar Vergisi Beyannamesinin şekil ve muhteviyatını tayin ve tespit etmeye Maliye Bakanlığı yetkili bulunmaktadır. Mükellefler Maliye Bakanlığının tespit ettiği beyannamelerle ve belirlediği bilgilere uygun olarak kurum kazançlarını beyan etmek zorundadırlar.
  Kurumlar vergisi sabit oranlı bir vergi olup, oranı %20’dir. Ayrıca kurumlar vergisi mükellefleri Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 120’nci maddesinde esasları belirtilen ve gelir vergisi yasası ile ilgili açıklamaların yapıldığı ilgili bölümde ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, cari vergilendirme döneminin kurumlar vergisine mahsup edilmek üzere kurumlar vergisi oranında geçici vergi öderler. Bakanlar Kurulu bu oranı 5 puan artırmaya veya eksiltmeye yetkili bulunmaktadır. .(Md.32)
   

Sayfayı Paylaş