1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kurumlar Vergisinde Örtülü sermaye

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.522 ÇTL
  Kurumlar Vergisinde Örtülü sermaye

  5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 12’nci maddesinde hüküm altına alınan örtülü sermaye müessesesi, yeniden düzenlenmiş, daha objektif nitelikte ölçütler konulmak suretiyle kavrama açıklık getirilmesi amaçlanmıştır. Kanunda yer alan hükme göre örtülü sermaye; kurumların, ortaklarından veya ortaklarla ilişkili olan kişilerden doğrudan veya dolaylı olarak temin ederek işletmede kullandıkları borçların, hesap dönemi içinde herhangi bir tarihte kurumun öz sermayesinin üç katını aşan kısmını ifade etmektedir.
  Tanımlamada görüldüğü gibi işletmede kullanılan borçların örtülü sermaye sayılabilmesi için ortaklardan veya ortaklarla ilişkisi bulunan kişilerden temin edilmesi, alınan borcun işletmede kullanılması ve öz sermayenin üç katını aşması gerekir. Alınan borcun öz sermayenin üç katını aştığının hesap dönemi içinde herhangi bir tarih itibariyle tespit edilmesi bu şartın gerçekleşmesi bakımından yeterlidir. Borçlanmanın ortak veya ortakla ilişkili kişi sayılan banka veya benzeri kredi kurumlarından yapılması durumunda oran % 50 oranında dikkate alınır. Diğer bir deyişle bu durumda borçlanmanın öz sermayenin 1,5 katını aşması yeterli bulunacaktır. Ancak borçlanmanın sadece ilişkili şirketlere finansman temin eden kredi şirketlerinden yapılması durumunda yine üç kat olarak dikkate alınacaktır.
  Örtülü sermaye üzerinden kur farkı hariç, faiz ve benzeri ödemeler veya hesaplanan tutarlar, gelir ve kurumlar vergisi kanunlarının uygulanmasında, gerek borç alan gerekse borç veren nezdinde, örtülü sermaye şartlarının gerçekleştiği hesap döneminin son günü itibarıyla dağıtılmış kâr payı veya dar mükellefler için ana merkeze aktarılan tutar sayılır.
  Kanunun 12’nci maddesinde ortakla ilişkili kişilerin kimler olduğu sayılmıştır, Ortakla ilişkili kişi;
  -Ortağın doğrudan veya dolaylı olarak en az % 10 oranında ortağı olduğu veya en az bu oranda oy veya kâr payı hakkına sahip olduğu bir kurumu ya da
  -Doğrudan veya dolaylı olarak, ortağın veya ortakla ilişkili bu kurumun sermayesinin, oy veya kâr payı hakkına sahip hisselerinin en az % 10'unu elinde bulunduran bir gerçek kişi veya kurumu,
  ifade etmektedir. Kanun koyucu ilişkili kişiyi tanımlarken sermayenin veya oy yada kâr payı hakkının en az %10’una sahip bulunmayı öngörmektedir.
  Diğer taraftan örtülü sermaye sayılmayacak borçlanmalar da yasada belirtilmiştir;
  a) Kurumların ortaklarının veya ortaklarla ilişkili kişilerin sağladığı gayri nakdî teminatlar karşılığında üçüncü kişilerden yapılan borçlanmalar.
  b) Kurumların iştiraklerinin, ortaklarının veya ortaklarla ilişkili kişilerin, banka ve finans kurumlarından ya da sermaye piyasalarından temin ederek aynı şartlarla kısmen veya tamamen kullandırdığı borçlanmalar.
  c) 5411 sayılı Bankacılık Kanununa göre faaliyette bulunan bankalar tarafından yapılan borçlanmalar.
  ç) 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu kapsamında faaliyet gösteren finansal kiralama şirketleri, 90 sayılı Ödünç Para Verme İşleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında faaliyet gösteren finansman ve faktoring şirketleri ile ipotek finansman kuruluşlarının bu faaliyetleriyle ilgili olarak ortak veya ortakla ilişkili kişi sayılan bankalardan yaptıkları borçlanmalar.
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  596
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  513
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  382
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  581
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  455
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş