1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Kuşlar neden 'V şeklinde uçuyorlar?

Konusu 'İlginç Yazılar' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 12 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.059
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.356 ÇTL
  Sadece kazlar değil, martılar, pelikanlar gibi büyük su kuşları da filo olarak toplu halde giderken 'V şekli oluşturarak uçarlar. Bunun nedeni ile ilgili kesin olmayan, tartışmaya açık çeşitli görüşler vardır. Biz bunlardan en çok rağbet gören ikisinden bahsedelim.
  Birinci görüşe göre, sürünün 'V şeklinde uçmasının amacı enerji tasarrufudur. Bu uçuş şekli ile öncelikle en öndeki kuş, bir arkadaki kuşa gelecek rüzgarı ve hava direncini engeller ve daha az enerji sarf etmesini sağlar.
  Bunun bir başka örneği de bisiklet takım yarışlarında birbiri arkasına saklanarak giden ve sık sık en öndekini değiştiren yarışmacılarda da görülür. Araba yarışlarında da arkadaki araba öndekine mümkün olduğunca yaklaşarak, onun kestiği rüzgar ve hava akımının avantajı ile daha az yakıt harcamayı amaçlar. Bu şekilde uçan kuşlarda da sık sık en öndeki liderin değiştiği ileri sürülmektedir.
  Yine bu görüşe göre, öndeki kuş kanadını çırptığında, kanadının ucunda bir hava boşluğu, yani bir girdap yaratır, arkadaki kuş buraya yükselen havayı kanatlarının altında bularak ve daha az enerji sarf ederek yüksekliğini muhafaza eder. Bu kuşun hareketinden de bir arkadaki kuş faydalanır. Bu uçuş şeklinin daha ziyade büyük kuşlarda görülmesinin nedeni de bunların büyük kanatlan ile yarattıkları hava hareketinin büyüklüğü ve arkadaki kuşun işine yarayabilmesıdir.
  70'li yıllarda yapılan bir araştırma sonucunda, 25 kuşluk bir filonun bu şekilde uçarak, uçuş mesafesini yüzde 75 artırabildi-ği ileri sürülmüştür. Ancak bu teoriye göre her kuşun öndeki ile aynı mesafe ve açıda uçması ve senkronize yani eş zamanlı kanat çırpması gerekir ki, bu, gerçekte mümkün değildir.
  ikinci bir görüşe göre ise, kuşların gözleri başlarının yanındadır, dolayısıyla tam önlerini göremezler. Bu uçuş şekli ile sürünün fertlerinin birbirini görerek, kaybolmadan bir arada kalması sağlanır. Bu görüşe karşı olanlar ise kuşların geceleri de uçtuklarını, bu nedenle öndeki kuşu görmenin önemli olmadığını zaten sürüyü kuşların bağırışlarının bir arada tuttuğunu ileri sürüyorlar.
  Çok basit gibi görülen bu olayın bile sebebi tam öğrenilmiş değil, belki de görüşlerin bileşimi, yani hepsi doğru. Kuşlar konuşabilseler de anlatsalar!
   
 2. Beyfendi

  Beyfendi Kaf Kef Özel üye Yarışma Birincisi

  Katılım:
  12 Aralık 2013
  Mesajlar:
  589
  Beğenileri:
  548
  Ödül Puanları:
  2.580
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci + kamu personeli
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  1.448 ÇTL
  Kuşlar Neden V Şeklinde Uçarlar?
  [​IMG]

  Kuşlar mevsimlerin değişmesi ve doğa olaylarının kendilerini olumsuz etkilemeye başlaması ile farklı faaliyetlere girebilir. Bu dönemlerde kuşlar göç etmek zorunda kalabilir. Göç ederken gösterdikleri faaliyetlerin asıl amacı ise daha az enerji harcayarak daha uzun mesafeler gidebilmektir. Bazı kuşları bunu başaramadan göç sırasında ölürken bazı kuşlar ise uyguladıklar metodlar ile bu yolu daha rahat ve hızlı bir şekilde alabilirler.
  Yolculuğa çıkmadan önce su ve besin ihtiyaçlarını gideren kuşların asıl amaçları zahmetsiz bir şekilde yolu tamamlamaktır. Aksi durumlar da ise kuşların yolculuğa çıkmadan önce depoladıkları su ve diğer besinler tükenir ve tükenme gerçekleştikten sonra yapılan göçün hiç bir anlamı kalmaz.
  Örnek olarak kazlar göç döneminde uyguladıkları bazı yöntemler ile daha kolay bir şekilde göçlerini tamamlayabilir. V şeklinde uçtukları bu dönemde kuşlar daha kolay bir şekilde gittikleri yolu alabilir. Peki kuşların kullandığı bu uçma stilinin sağladığı faydalar nelerdir?
  V şeklinde uçmanın asıl faydalarından biri önde uçan kuşun kanat çırpması ile arka taraftaki kuşlara sağladığı hava hareketidir. Bu sayede hava hereketi yaratan kuşlar aynı oranda harcadıkları enerjiye nazaran %70 daha fazla yol katedebilirler. Yani tek başında gidebileceği yolu bir kuş grup halinde gidince enerji tüketimini yarı yarıya düşürebilir.
  2. olarak V şeklinde uçmanın faydası ise yön bulmadan güçlük çeken kuşların birlikte hareket ederek daha düzgün kararların alınması sağlanmış oluyor.

  Araştırmacı Yazar
  Emre GÜR
   
 3. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  Kuşlar neden V şeklinde uçar?

  Kuşlar gelişigüzel bir şekilde değil, sürü halinde uçar. Uçarken de hepsi belirli bir sıraya girer ve havada bir "V" şekli oluşturur. Bu V şekli, karşılaştıkları hava direncini azaltır. Bir kuş kanatlarını arkasında kalan hava yukarı doğru yükselir. Onu izleyen kuşun bu hava yükselişlerinden yararlanması mümkündür. Ancak aynı zamanda birbirlerinin yoluna çıkmamaları için de öndeki kuşun kanatlarının birinin ucu hizasında uçması gerekir. Bu bakımdan göçmen kuşlar içinden avantajlı uçuş biçimi V şeklinde olandır. Böylece harcadıkları enerji miktarını en aza indirirler. Bu da yaşamlarını sürdürmek için çok uzun mesafeler katetmek zorunda olan göçmen kuşlar için oldukça yararlıdır.

  Bu uçuş düzeni o kadar etkilidir ki, kuşlar bu sayede yaklaşık % 23’lük bir enerji tasarrufu sağlar. Bu şekilde, yere indiklerinde fazladan 6-7 gram daha yağları kalmış olur. Bu artan yağ ise gereksiz değildir; rüzgarların ters yönden esmesi durumunda kullanılacak yedek yakıttır.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş