Kuşunuz İçin Isı Lambasıyla Sıcaklık Terapisi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,011
Beğeniler
6,265
Takım
GALATASARAY
#1
Hasta kuşlar yalnızca etkili ilaçlara değil sıcaklığa da ihtiyaç duyarlar. Kuşun vücut sıcaklığı 41'C dır. Kuşunuz hastayken bu sıcaklık düşükse kuşunuz soğuk almış demektir. Vücut ısılarını dengelemek için hasta kuşlar sağlıklı kuşlardan daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Organizma bakteri ya da diğer patejonik unsurlarla savaşırken enerji kullanacağından vucüt ısısı dengelenemez çünkü ısı dengesine harcanacak enerji bunlara gider. Kuşunuzun vücut ısısını dengelemesine yardımcı olmak için özel lambalarla 1. seviyede ışık tutarak ona fayda sağlayabilirsiniz.


Koyu kızılötesi lambalar bu iş için en uygun olanlardır. Lamba hasta kuşun kafesinden 40 cm mesafeye koyulmalıdır. Kafesin içindeki sıcaklığın çok yüksek olmadığından emin olmanız çok önemlidir. Kafesin içinde lambanın etki göstermediği gölge bir yer mutlaka bulunmalıdır ki eğer lamba yüzünden kafes çok sıcak olursa kuşunuz oraya gitsin. Mesela kafesin lambaya bakan tarafının yarısını havluyla kapatırsanız bu kuşa ihtiyacı olan kaçış alanını sağlar. Yalnız şuna dikkat edin. Kafesin yarısını değil ışığın olduğu yüzün yarısını havluyla örteceksiniz. Aksi taktirde kafesteki sıcaklığı akıl almaz biçimde yükseltirsiniz. Koyduğunuz havlunun kafesin hava almasını engellemediğinden emin olun. Çünkü havluyla hava sirkülasyonunu bozarak kuşu öldürebilirsiniz.


Lambayı nasıl ve ne mesafede kullanacağınız kuşun hastalığına bağlı olarak farklılık gösterir. En iyi uygulama şekli için veterinerinizle görüşmelisiniz.


Beyninden dolayı rahatsızlık yaşayan bir kuşunuz varsa kesinlikle sıcak tedavisini uygulamayın! Kan dolaşımındaki ısıyı arttırarak kuşun merkezi sinir sistemine çok büyük hasarlar verebilir onu felç edebilir ya da öldürebilirsiniz.
 
Top