1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Kütle ve Ağırlık Arasındaki Farklar

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 22 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Kütle ve Ağırlık Arasındaki Farklar

Kütle ve ağırlık aynı kavramlar değildir.
    1-Kütle, bir cismin değişmeyen madde miktarıdır. Ağırlık ise bir cisme etki eden yer çekimi kuvvetinin büyüklüğüdür.

2-Kütle eşit kollu terazi ile ağırlık dinamometre (veya yaylı el kantarı) ile ölçülür.

3-Kütle yönsüz (skaler), ağırlık ise yönlü (vektörel) büyüklüktür.

4-Ağırlık cismin bulunduğu yere göre değişirken kütle değişmez. (Farklı gezegenlerde cisme uygulanan kütle çekim kuvveti farklı olduğu için ağırlık değişir).

5-Kütle birimi kg ya da gr dır. Ağırlık birimi N ya da dyn dir.

2. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.354
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.771 ÇTL
    Okuldayken en çok karıştırdığım kavramlardandı kütle ve ağırlık olayı :)

3. CeBuR
    Keyifli

CeBuR [maximum hokeli] Özel üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    2.330
    Meslek:
    657/1
    Yer:
    artvin
    Banka:
    280 ÇTL
    karıştırılmayacak gibi değil :) geçen yeğenime yaptığım ödevde bileşikle elementin arasında dağlar kadar fark var ama ikisini hala karıştırıyorum

4. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.354
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.771 ÇTL
    Bileşik element olayı bana net ayrım konusunda zorluk çektirmedi de bu kütle/ağırlık olayındana az çekmedim hocam. Gerçi şimdi yavaştan kavramlar oturmuş durumda ama işte öğrencilik halleri. Mantığa ters geldimi geliyor bazı şeyler :)

5. CeBuR
    Keyifli

CeBuR [maximum hokeli] Özel üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    2.330
    Meslek:
    657/1
    Yer:
    artvin
    Banka:
    280 ÇTL
    yerçekimi kütle ağırlık konusunu başka bir forumda sordular ben merkezkaç kuvvetinden kaynaklandığını zannediyordum rezil oldum :) sağolsun suskun beni kırmadı konuları açtı biraz bilgi sahibi oldum hertürlü programı bulabilmeme rağmen suskun u bu konularda tek geçerim . birdiğim birkaç şeylede olayı tam olarak kavradım

yerçekimi oluşturan unsurların başında tanrı parçacığı denilen Higgs bozonunun oluşturduğunu öğrenmiştim suskunun bu anlatımlarıyla herşey yerine oturdu .

zaten cenevredeki cern de bu parçacığı arıyormuş maddeye ağırlığını veren şeyi Higgs bozonu nu

Sayfayı Paylaş