1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Kutsal Emanetler - İdil Biret Konseri - Topkapı Sarayı

Konusu 'Tartışma' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 13 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.362
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.873 ÇTL
    Dün akşamdan itibaren Topkapı sarayında düzenlenen İdil Biret konseri sırasında meydana gelen provakatif olaylarla ilgili haberler televizyonlarda yer alıyor. Bu konuda basın mensupları da ikiye bölünmüş durumda. Herkes kendi algısındaki seçicilikle cevap veriyor konuya.

Şahsi kanaatim, toplumsal değerlere, toplumun hassas olduğu konulara daygı duyulması ve birilerinin de bu tür pravakatif hareketlere neden olabilecek davranışlardan kaçınmaları gerektiği.

Aslında konserleri sevmeyen biriyim ve bir konser nasıl olur konusunda pek bir bilgim de yok. Ancak araştırmalarım sonucu enteresan bir bilgiye ulaştım. "Konserlerde içki içilmez, yemek yenmez" Belki yazılı bir kural değil ancak teamül kesinlikle bu.

Buna rağmen İdil Biret gibi dünyaca ünlü bir sanatçının verdiği konserde ellerinde cam şarap şişeleri ile görüntülenip şarap bardaklarının kırılması bana tam olarak provakasyona neden olabilecek bir olay gibi geldi. (ki kendim içkiyle oldukça haşır neşir biriyim) Hani Nasrettin hoca bir gün demişya kardeşim hırsızın hiç mi suçu yok? diye.

Bu ülkede artık basın gücünü elinde tutanların diğerlerini bu kadar aşağılamasına hakikaten çok bozuluyorum ve yadırgıyorum. Sanat adına yapılan bir sürü provakatif hareketlerin sonuçları bilindiği halde yapılması ve sonrasında birilerinin gericilikle suçlanmasından nefret ediyorum artık. Kardeşim saygı gösterirsen saygı görürsün ya.

Kaldı ki konserin düzenlendiği yer Topkapı sarayı ve kutsal emanetlerin bulunduğu yere çok yakın. Ayrıca yine bir bölümde 24 saat Kuran okunan bir yer de mevcut. İdil Biret'in de karşısında konser sırasında içki içen insanları görmek muhtemelen çok zoruna gitmiştir. Ancak bu dururmu telaffuz edecek bir ortamın olmadığı da aşikar.

Kanal Türk televizyonunda daha yeni biten programda bu konu tartışılıyodu. Baştan sona izledim. Konuklar Murat Bardakçı ve Yiğit Bulut. Muhtemelen hep görsel hem yazılı basından çok yakından tanıdığımız insanlar bunlar.

[​IMG] [​IMG]

Bu programdan bazı anektodlar:

Murat Bardakçı, açık hava da çimenler üzerinde konser izlemenin ritüele aykırı olduğunu savunurken "İçki içmek isteyen meyhaneye gider" dedi... Ayrıca kendisinin defalarca konserlere katıldığını ve konser adabını çok iyi bildiğini burada yapılan davranışın tamamen provakatif olduğunu, etik dışına çıkıldığını söyledi.

Yiğit Bulut: Dnyanın hiçbir yerinde bir konserin, toplumsal değer yargılarını hiçe sayarak yapılmadığını bunun başka bir örneğinin bulunmadığını, kutsal emanetlere karşı insanların daha saygılı olması gerektiğini ve tarihimizle bu kadar alay eden ve küçümseyen tarihçilerin başka bir ülkede görülmediğini söyledi.

Eleştirilen ve provakatif eylemde bulunanları bu kadar aşağılamamak gerektiğini, şiddetin hiçbir türünün savunulamayacağını ancak buna çanak tutmanın da en az bu insanlar kadar suçlu olduğunu vurguladı.

Programa telefonla bağlanan konuklar ise tamamen kendi bakış açısından değerlendirdiler olayı. Benim özellikle dikkatimi çeken konu ise bu konuda aydın diye nitelendirilen insanların da kendi aralarında ikiye bölünmüş olması idi.

Şimdi düşünüyorum da duygusallık adına bizden daha kolay gaza gelebilen bir millet var mı acaba. Çok şeye gerek yok. Yap bir konser gitsin.

Konser afişlerinde işlenen tema ise: "Şarabını al gel, mehtabı seyredelim."

jeriko bunu beğendi.
  2. jeriko

jeriko Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    4.480
    Meslek:
    657
    Yer:
    Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
    Banka:
    314 ÇTL
    Çok teşekkür ederim.Harika bir yazı.Harika bir yorum.Topkapı Sarayı cahili biri olarak Topkapı Sarayındaki içkili konseri küçümsemişim.Hem sanatçı açısından hem kutsal emanetler açısından saygısızlık yapıldığını yazıyı okuyunca ancak anlayabildim.

3. Mavi Gül
    Avare

Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    3.730
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Banka:
    677 ÇTL
    Neden şarap firması özellikle topkapı çok güzel konser alanlarımız varken akla iyi bir şey gelmiyor. gündem oluşturmak dısında ama kabul edilebilir ki şarap firması amacına ulaşmıs oldu kendi açısından reklam idil hanım kim biraz sanat özürlüyüm sanırım tanımıyorum ama şimdi haberler ile tanımış oldum bana provakasyondan çok ilgi çekmek gibi geldi. Gündeme bomba gibi düşeceğini bildiği halde topkapı sarayı konser ve alkol.

4. wien06

wien06 V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    4.480
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Viyana
    Banka:
    292 ÇTL
    Benim olaydan bugün haberim oldu. Tabiki yine medyamiz her zaman oldugu gibi olayi provoke etmekten geri kalmamislar. Kimine göre yapilan protesto sanata saygisizlik Malesef sevgili bakanimiz Ertuğrul Günay da bu yönde aciklama yapmis simdi sevgili bakanimiza sormak isterim acaba orada gercekten bir konsermi düzenleniyordu yoksa bir sarap firmasinin taseronlugumu yapiliyordu. Ayrica sevgili bakanimiz bu protestoya tepki gösterdide nicin bu konser icin basilmis olan ve üzerinde "şarabını al caz dinlemeye Topkapı ya gel" yazan afisler nicin tepki göstermedi. Eger gercekten sanatsal bir konserse orada sarabin ne isi var hemde bizim icin yani TÜRK MILLETI icin kutsal bir mekan sayilan ve icerisinde KUTSAL EMANETLERIN oldugu Topkapi sarayinda, sayin bakanimiz herhalde baska bir ülkede yasiyorki böyle bir tepki olacagini tahmin etmemis.
    Sayin bakanimiz sunu unutmasinki YÜCE TÜRK MILLETI tarihi boyunca kendi degerlerine yapilan bir saygisizlikta mutlaka tepkisini koymustur.

Bir kisim medyamiz ise olayi dahada abartarak ikinci bir madimak faciasi gerceklesecekti demek küstahligina kadar götürmüsler yani halen madimak olaylarini Alperenlerin üzerine yikmaya calisiyorlar. Simdi ben bu yaziyi yazanlara sormak istiyorum madimak olaylarini birebir yasayan ve o olaylardan sag kurtulan Arif Sagin bundan birkac gün önce yaptigi aciklamayi acaba okumadilar veya duymadilarmida akillari sira halen madimak olayini Alperenlerin yaptigini ima ederek milletimizi tekrar kiskirtmaya calisiyorlar.

Ayrica bu protesto ifade edildigi gibi cok asiri olmamis. Iceride konseri izleyenlerin olaylardan haberleri dahi olmamis.

Asagidaki yazi bu olaylardan sonra Sevgili bakanimiz Ertuğrul Günay’ın aciklamasindan sonra Alperen ocaklarinin bu aciklamaya verdigi cevap

5. aslıhan35

aslıhan35 Katılımcı

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    630
    Banka:
    2 ÇTL
    vakit ve cumhuriyet gazetelerinin ortak provakatif çalışmaları olup gündeme bomba düşen sivas olayları benzeridir lafından sonra yurdum insanına klasik müzik nasıl dinlenir gibi görgü kurallarını öğreten son moda gündemdir:)
    yalnız;kutsal emanetler konusunda ortalığın fazlasıyla karıştığı, bakanın alperenlere"zavallılar" sıfatını gaf bulup barbarlık konusundaki düşüncesine hakverdiğimi belirtmeden geçemedigim konudur.ayrıca tarihini bu kadar iyi bildiğini düşündüm alperenlerin ,bu sarayda pek çok padişahın içkiye olan düşkünlüğyle alındığını ,2.selim ve 2.mahmudun "şarhoş" lakaplarını aldığını ,osmanlını lale devrine şarap ve 32 milletten kadının bulunduğu harem dairesine yüzeysel değinip bunların o emanetlere hiç saygısızlık olmuo değil mi acaba? sorularını arka arkaya sıralamak istediğim konudur. en çok da beni güldüren ilber ortaylının "4.muratta orada içki içerdi" ne var bunda saptamasıdır:)

6. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.362
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.873 ÇTL
    Olayın çerçevesi bir konser ve konserde olan olaylardır. Söylemek istediğim çok kısa ve net. Gereksiz şiddetin her türüne olabildiğince karşıyım ve barbarlık olarak nitelendiriyorum. Ancak; kendini gizleyip bu provakasyona neden olan insanların da en az bu insanlar kadar barbar olduğuna inanıyorum. Toplumun hassasiyetleri bellidir ve birbirimize tahammül göstermeli, değerlere saygı göstermeliyiz.

Hala yapılanları herkesin kendi penceresinden değerlendiriyor olmaları maalesef gerginliğe çanak tutmaktan başka birşeye yaramıyor. Kaldı ki tartışmanın boyutunu tamamen değiştirecek şekilde Osmanlı padişahlarına dayandırılmış olay.

Lütfen tartışma konularında çerçevenin dışına çıkmayalım arkadaşlar. Özellikle rica ediyorum sizlerden. Evet padişahlar da tartışılır ama başka bir zeminde.

7. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.362
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.873 ÇTL
    Konuya son bi ek yapıp konuyu kilitliyorum. Tartışma konuları her ne nedenle olursa olsun zemin dışına çıkıldığında kilitlenir. Konuların farklı mecralara çekilmemesini diliyorum.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş