Kütüle iğne oyası modeli

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
KULLANILAN RENKLER

Yeşil Sarı Beyaz Bordo

ESİN KAYNAĞI

Dağ çiçeği kütüleden esinlenerek yapıldığı için “Kütüle” adıyla bilinmektedir. Geleneksel kültürümüzde düğünden sonraki mevlit töreninde genellikle gelinin eltisine örtülür. Bir barış ve anlaşmayı simgelemektedir.Zürefa ve Kök

Bıyık Tomurcuk Boru ve Yapraklar

Tomurcuk bıyığın sağma tek ilmekten başlanır. Üç sıra iş*lenip üç ilmek artırılır. Yuvar*lanarak kare ilmeklerle en ge*niş yeri beş ilmek oluncaya ka*dar işlenir. Gene yuvarlanarak eksiltilir tek ilmekte bitirilir. Tomurcuk şekli meydana gelir. Kökün üzerine bıyıklatomur*cuğun ortasından ana boru baş*lanır. Diğer oyalardaki boru yapma işlemi gibi işlenir. Ana boru üzerine yapraklar tek il*mekten başlanıp üç sıra işlen*dikten sonra esas yaprak üç il*mekten başlanır. Beş ilmeğe kadar her sırada artırılarak tek ilmeğe kadar eksiltilerek işlenir.

Ana Örgeye Geçiş

Ana boru içine ayrıca şekilde*ki gibi iki boru yapılır. Boru üç ilmekten başlanıp hiç artırıl*madan sekiz sıra işlenerek meydana gelir. Oya borunun üzerine şemsiye şeklinde ka*panmaktadır.

Borunun üzerine onaltı ilmek atılır. Her ilmek döne döne bo*runun üzerine doğru artırılarak ve çirtikler yapılarak sekiz sı*ra inilir. Oya yukarıdan aşağı*ya doğru işlenir. Tohum yapı*lıp ana boru içine yerleştiril*dikten sonra şekildeki gibi Kü-tüle bitmiş olur.

 

Benzer konular

Top