1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Kuzeybatı Avrupa

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 12 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Kuzeybatı Avrupa
  Norveç, İsveç ve Finlandiya'da, işlenmeye el*verişli olmadığı için kimsenin yaşamadığı ge*niş topraklar uzanır. Finlandiya'da, neredey*se hiç toprağın olmadığı geniş kayalık alanlar vardır. Toplam büyüklüğünün İngütere'rıinkinin dört kan olmasına karşın, bu üç ülkenin nüfu*su İngiltere'nin nüfusunun dörtte biri kadar*dır. Toprakların büyük bölümü orman kuşağı içinde yer alır. Kerestesi için çam, ladin ve huşağacı yetiştirilir. Orman kesildiği zaman açılan alan tarıma elverişli değildir. İsveç'te büyük çoğunluğu yurtdışına satılan çok zen*gin demir cevheri yatakları olmasına karşın, bu üç ülkeden hiçbirinde söz etmeye değer kömür yataklan yoktur.
  Kuzeydeki morina ve ringa balığı avcılığın*da Norveç'in iyi bir konumu vardır; denizcile*ri bütün denizlerde çalışır. Birçok Norveçli de daha iyi bir yaşam sağlamak için Kanada ve ABD'ye gitmiştir. İsveç, ırmaklardaki su gü*cünü ve maden kaynaklannı kullanarak fabri*kalar kurabilmiştir. Ama Finlandiya'nın ke*reste dışında çok az kaynağı vardır. Hem İs*veç, hem de Finlandiya'nın limanlan kışın buz yüzünden çalışamaz duruma gelir. İzlanda'nın büyük bölümü çıplak volkanik dağlarla kaplı*dır, ama çayırlarda koyun ve sığır yetiştirilir. İzlanda'yı çevreleyen denizler balık yönünden çok zengindir.
   

Sayfayı Paylaş