LAPTOP kullanmak beceri ister

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,281
Beğeniler
126
#1
LAPTOP kullanmak beceri ister. Şimdi bazı arkadaşlar bana soracaklar ne fark var diye çok fark var ben size bu farklardan sadece 1 tanesinin ne kadar çok masraf açacağını belirteyim. Ne kadar adına DİZİSTÜ densede birçok kişi laptop bilgisayarları masasının üstünde yada herhangi bir düz cismin üzerinde kullanıyor. Bundan dolayıda LAPTOP'un altındaki FAN (SOĞUTUCU) üflediği havayı koyduğumuz masa sayesinde geri içine alır ve bilgisayarınız sıcaklıktan kullanılamaz hale gelir. Aşırı sıcak bilgisayarıma ne gibi zararlar verir diyorsanız.
  1. FAN (Soğutucu) Kullanılamaz Hale Gelir .
  2. Laptop Bilgisayarlar Masaüstü Bilgisayarları gibi hemen açılıp kolayca temizlenemediği için bilgisayarınızın istemesenizde içindeki bazı parçalarda arıza meydana gelecektir.
  3. İşlemciniz büyük bir ihtimal kullanılamaz hale gelir.
  4. Laptop'daki aşırı sıcak hava PC'yi çalıştırmada büyük rol oynayan PİL'i kullanılamaz hale getirir.
Sanırım bu kadar örnek yeter. Birçok LAPTOP kullanan arkadaşında en çok şikayetçi olduğu şey zaten LAPTOP'ın ısınmasıdır. Soğutmak çok basit. İsterseniz en fazla 100 YTL'nize kıyarak profesyonel bir laptop soğutucu almak yada benim gibi el emeği bir soğutucu yapmak... Ben size resimli göstermek için bu dersi her yerde aradım ama bulamadım ben yinede size yardımcı olmaya calısacagım.

Arkadaşlar öncelikle en yakın bir bilgisayar malzemeleri saten bir bayii'den bir tane FAN (SOĞUTUCU) almak. Değişik türlerinden almayın diye ben buraya resmini koyuyorum.


Şimdi gelelim can alıcı noktasına :)
Arkadaşlar bu bölümde mukavva kullanacağız.


2 tane MUKAVVA

Şimdi mukavvalarımızı o hale getirdikten sonra bilgisayarınızın altındaki fan noktacıklarına tam gelecek şekilde MUKAVVANIN ÜZERİNE FAN'ın boyutunda bir kare kesiyoruz. Mukavvamızın yanlarını ve önünü kapıyoruz sadece arka tarafı açık kalıyor oda FAN'ın hava alabilmesi ve Aldığı Sıcak havayı üfleyebilmesi içindir. O işlemlerde bittikten sonra FaN'ımıza bir USB kablosu ilave ederek bilgisayarımıza takıyoruz
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#4
benim laptop deil ama fan sorunu bendede var kasa gürültülü çalışmaya basladı :(
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,468
Beğeniler
8,989
Takım
GALATASARAY
#5
Fan sorunu varsa ister dizüstü, ister pc olsun büyük sorundur ve incelikle halledilmesi gerekir. Basit görünmekle birlikte bozuk fanlar pc ısısının yükselmesine neden olduğundan işlemcinin aşırı yavaşlamasına ve hatta kullanılmaz hale gelmesine neden olur.

Doğrusu dizüstünden asla vazgeçemem. İlk bilgisayarım masaüstüydü, şimdi nasılda masa başında oturabildiğime şaşıyorum :) Şu an 3 eskitmek üzere olduğum 3. laptopu kullanıyorum yakın zamada bu da değişecek. Çok hor kullanmama rağmen (düşürmek, çay-kahve dökümesi) lapto iyidir diyorum :) Alın çıkın balkona, sıkıldınız mı alın gidin diğer odaya :P Kullandığım laptoplarda ilk bozulan pil olur benim. Çünkü bulunduğum ortamda elektrik varsa mutlaka elektriği bağlıyorum artı bıraktığımda elektrikten çekmiyorum. Tabii sürekli şarjda kalan pil bir yıl içinde ömrünü tamamlıyor :)

Isı olayını önemserim. nefret ettiğim şey pc nin kasılarak çalışmasıdır. Şimdi laptoplarda da kolay. Alttan birkaç vida söküp fana ulaşabiliyorsunuz. Yumuşak bir fırça ile veya sert olmayan bir cisimle yapışıp kalan toz yığınlarını yumuşatıp elektrip süpürgesi ile çekebilirsiniz. Pc lerde bu işlem zaten çok kolay.

Çokda üzerinde durmayım eskiyince atıp yenisini alın :D Artık her bütçeye göre laptop var. Şu son çıkan 9-10' laptoplardan alıp cebimde gezdiricem ::)
 

Benzer konular

Top