1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

LAPTOP kullanmak beceri ister

Konusu 'İnternet' forumundadır ve Hazangülü tarafından 9 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. Hazangülü

Hazangülü Forum Onuru

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    4.480
    Banka:
    991 ÇTL
    LAPTOP kullanmak beceri ister. Şimdi bazı arkadaşlar bana soracaklar ne fark var diye çok fark var ben size bu farklardan sadece 1 tanesinin ne kadar çok masraf açacağını belirteyim. Ne kadar adına DİZİSTÜ densede birçok kişi laptop bilgisayarları masasının üstünde yada herhangi bir düz cismin üzerinde kullanıyor. Bundan dolayıda LAPTOP'un altındaki FAN (SOĞUTUCU) üflediği havayı koyduğumuz masa sayesinde geri içine alır ve bilgisayarınız sıcaklıktan kullanılamaz hale gelir. Aşırı sıcak bilgisayarıma ne gibi zararlar verir diyorsanız.
    1. FAN (Soğutucu) Kullanılamaz Hale Gelir .
    2. Laptop Bilgisayarlar Masaüstü Bilgisayarları gibi hemen açılıp kolayca temizlenemediği için bilgisayarınızın istemesenizde içindeki bazı parçalarda arıza meydana gelecektir.
    3. İşlemciniz büyük bir ihtimal kullanılamaz hale gelir.
    4. Laptop'daki aşırı sıcak hava PC'yi çalıştırmada büyük rol oynayan PİL'i kullanılamaz hale getirir.
    Sanırım bu kadar örnek yeter. Birçok LAPTOP kullanan arkadaşında en çok şikayetçi olduğu şey zaten LAPTOP'ın ısınmasıdır. Soğutmak çok basit. İsterseniz en fazla 100 YTL'nize kıyarak profesyonel bir laptop soğutucu almak yada benim gibi el emeği bir soğutucu yapmak... Ben size resimli göstermek için bu dersi her yerde aradım ama bulamadım ben yinede size yardımcı olmaya calısacagım.

Arkadaşlar öncelikle en yakın bir bilgisayar malzemeleri saten bir bayii'den bir tane FAN (SOĞUTUCU) almak. Değişik türlerinden almayın diye ben buraya resmini koyuyorum.

Şimdi gelelim can alıcı noktasına :)
    Arkadaşlar bu bölümde mukavva kullanacağız.

2 tane MUKAVVA

Şimdi mukavvalarımızı o hale getirdikten sonra bilgisayarınızın altındaki fan noktacıklarına tam gelecek şekilde MUKAVVANIN ÜZERİNE FAN'ın boyutunda bir kare kesiyoruz. Mukavvamızın yanlarını ve önünü kapıyoruz sadece arka tarafı açık kalıyor oda FAN'ın hava alabilmesi ve Aldığı Sıcak havayı üfleyebilmesi içindir. O işlemlerde bittikten sonra FaN'ımıza bir USB kablosu ilave ederek bilgisayarımıza takıyoruz

2. poLyanna

poLyanna Katılımcı

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    630
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İyiLer Diyarı :)
    Banka:
    5 ÇTL
    Benim Pc laptop değil şükür :D

3. sessiz gemi

sessiz gemi Forum Tutkunu

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    1.130
    Meslek:
    mühendis
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    80 ÇTL
    benim pc laptop ama bunların hiçbirini yapmıyorum..

4. Mavi Gül
    Avare

Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

Beğenileri:
    375
    Ödül Puanları:
    3.730
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Banka:
    677 ÇTL
    benim laptop deil ama fan sorunu bendede var kasa gürültülü çalışmaya basladı :(

5. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.362
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.873 ÇTL
    Fan sorunu varsa ister dizüstü, ister pc olsun büyük sorundur ve incelikle halledilmesi gerekir. Basit görünmekle birlikte bozuk fanlar pc ısısının yükselmesine neden olduğundan işlemcinin aşırı yavaşlamasına ve hatta kullanılmaz hale gelmesine neden olur.

Doğrusu dizüstünden asla vazgeçemem. İlk bilgisayarım masaüstüydü, şimdi nasılda masa başında oturabildiğime şaşıyorum :) Şu an 3 eskitmek üzere olduğum 3. laptopu kullanıyorum yakın zamada bu da değişecek. Çok hor kullanmama rağmen (düşürmek, çay-kahve dökümesi) lapto iyidir diyorum :) Alın çıkın balkona, sıkıldınız mı alın gidin diğer odaya :P Kullandığım laptoplarda ilk bozulan pil olur benim. Çünkü bulunduğum ortamda elektrik varsa mutlaka elektriği bağlıyorum artı bıraktığımda elektrikten çekmiyorum. Tabii sürekli şarjda kalan pil bir yıl içinde ömrünü tamamlıyor :)

Isı olayını önemserim. nefret ettiğim şey pc nin kasılarak çalışmasıdır. Şimdi laptoplarda da kolay. Alttan birkaç vida söküp fana ulaşabiliyorsunuz. Yumuşak bir fırça ile veya sert olmayan bir cisimle yapışıp kalan toz yığınlarını yumuşatıp elektrip süpürgesi ile çekebilirsiniz. Pc lerde bu işlem zaten çok kolay.

Çokda üzerinde durmayım eskiyince atıp yenisini alın :D Artık her bütçeye göre laptop var. Şu son çıkan 9-10' laptoplardan alıp cebimde gezdiricem ::)

Sayfayı Paylaş