Laptopunuzun Pil (Batarya) Ömrünü Uzatın

Katılım
14 Arl 2008
Mesajlar
627
Beğeniler
11
#1
HDD 'nizi birleştirin

Pc kullanıcılarının büyük bir bölümü disk birleştirme işlemini yapmaz. Sanırım Windows Disk Defragmenter çok uzun saatlerde bu işlemi gerçekleştiriyor olmasından kaynaklanmakta.

Düzenli olarak birleştirilmeyen HDD'ler yavaşlama gözlenir, bu yavaşlama sisteminizin performansını olumsuz olarak etkiler. Özellikle Laptop kullanıcılarının belirli aralıklarla Disk birleştirme işlemini yapmasında fayda vardır. Bu sayede yavaşlamayan HDD sistem performansınıda olumlu yönde etkiliyecektir. Çalışırken fazla yorulmayan HDD pil ömrünüde gereksiz yere tüketmemiş olacaktır.
Laptopunuzun Güç Ayarlarına Göz Atın

Laptop Bataryanızın ömürünü doğrudan etkileyen ayarların önemli kısmı bu menüde yer alır. Denetim Masasını kullanarak ulaşabileceğiniz bu menüde kendinize uygun olan çalışma ayarlarını seçmeniz gereksiz batarya tüketiminin önüne geçilmesini sağlayacaktır.
Görsellere ve Gadget'lara dikkat

Microsoft Windows Vista ile birlikte tanıştığımız Aero Glass özelliği gözümüze ne kadar güzel görünsede bir o kadar batarya düşmanıdır. Sistem kaynaklarını oldukça yüksek seviyerlerde kullanarak mevcut bataryamızdan alınabilecek performansa direkt olarak etki eder. Her ne kadar görsel yanı olmasada Klasik thema'yı kullanmak daha mantıklı olacaktır.Hibernate'yi Kullanın


Stand by ve Hibernate modu birbirinden farklıdır. Stand by konumunda bırakılan bir sistemde HDD ve Ekran kapanır fakat sistem hafızası ve işlemci aktif durumda kalır. Bu durumda laptopumuzu kullanmadığımız halde bataryamızın tükenmesine sebebiyet vermiş oluruz. Hibernate modunda ise sistem kendisini tamamen kapatmaktadır, hal böyle olunca batarya ömründen tüketmemiş oluruz.RAM 'inizi yüksek tutun

Kullandığınız Laptopun RAM kapasitesi ne kadar yüksek olursa HDD'nizde o kadar az yorulacaktır. HDD az yorulması pil ömrünüzüde uzatacaktır.

Laptopunuzu Temiz Tutun
Laptopunuz içerisindeki hava dolaşımının stabil olarak sağlandığına emin olmalısınız. Kirlenen ve tozlanan fan'lar sisteminizde ısınma problemini ortaya çıkarır, ısınan cihazlarda bataryalar bu durumdan olumsuz yönde etkilenirler.


Sisteminizi Güncel Tutun

Laptopunuzda kullanmakta olduğunuz yazılımların güncel sürümlerini kullanmak her açıdan sizlere avantaj sağlayacaktır. Güncel olan bir sistemde kaynakların kullanımı minimum seviyeye çekileceğinden, bataryanızda bu durumdan olumlu yönde etkilenecektir.
Şarz Cihazınızı Doğru Seçin


Laptopunuzda Doğru ve Orjinal Şarz cihazı kullanmanız hem sizin hem sisteminizin hem de bataryanızın yararına olacaktır. Orjinal Şarz Cihazınız haricinde farklı güç değerlerine sahip olan herhangi bir Şarz Cihazını Laptopunuzda kullanmayınız!Gereksiz Uygulamalara Son Verin


Sisteminizi gereksiz yere meşgul eden, arka planda sürekli olarak kaynak tüketen uygulamalara son verin. Unutmayın ki kullanmayıpta arka planda çalışmasına izin verdiğiniz her uygulama sistem kaynaklarınızı ve Batarya ömrünüzü tüketmektedir.

Başlat/Çalıştır girin, açılan pencerede msconfig yazın ve açılan menüde başlangıç sekmesini seçin. Gelen listede arka planda çalışmasına gerek olmayan uygulamaların yanında ki tik işaretini kaldırarak ok butonunu tıklayın ve sisteminizi restart edin.


Bataryanızı ÇıkarınLaptopunuzu sürekli olarak elektirik prizine bağlı durumda kullanmayı düşünüyorsanız, batarya seviyesi ortalama olarak %40 seviyelerinde iken çıkartıp serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Böylelikle bataryanızı daha uzun yıllar kullanma şansınız olacaktır.


Lcd Ekran Parlaklığını Azaltın

LCD Ekran Laptop üzerinde en fazla batarya tüketen bileşendir, ama onsuz da olmaz . Denetim masası üzerinden görüntü ayarlarına ulaşarak laptopumuzun parlaklık ayarını kısabiliriz. Bu şekilde bataryamızın ömrüne katkıda bulunmuş olacağız.
Çalışan Araçları Durdurun

Laptopunuz'da batarya ile çalışırken Antivirus, disk birleştirme vb. uygulamaları kullanmayınız, bu tip uygulamalar batarya ömrünü doğrudan etkiler. Bu tip uygulamaları cihazınız elektrik prizine bağlı iken kullanınız.


Alıntı.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,354
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#2
Şu 4. laptopu kullanıyorum. Hiçbir laptop pili 1 yıldan daha fazla dayanamadı. Şu an kullandığım ise ancak 5 dakika dayanabiliyor. Pili çıkar arada bir tak hiç çekemem gerçekten :) Bulunduğum yerde elektrik varsa zaten elektriğe takılıdır mutlaka. Aldığımdan itibaren sadece içini açmam gerektiğinde pili çıkarıyorum :)

Ha bu arada özellikle belirteyim. Isınma sorunlarına karşı mutlaka arada bir fanı ve soğutucunun üzerinde biriken tozları mutlaka temizlemelisiniz. Çok yüksek ısınmaya neden oluyor bu toz birikintileri.
 
Top