Lastiklerde kimlik dönemi!

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yaptığı düzenleme ile artık lastiklere, enerji tasarruflu beyaz eşyalarda olduğu gibi yakıt tasarrufuna katkısını gösteren etiketler yapıştırılacak.


Uygulama, 1 Kasım'dan itibaren zorunlu olacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, otomobil lastiklerinin yakıt verimliliği ve diğer parametrelere göre etiketlenmesine yönelik yönetmelik taslağı hazırlarken, bu taslak da lastik üreticilerinin görüşüne sunuldu. Lastik imalatçılarının olumlu görüş verdiği yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlanmak üzere Başbakanlık'a gönderilme aşamasına geldi. Bu yönetmelik, lastik alanında AB'ye uyumu da sağlayacak. Daha çok ticari olarak yük ve yolcu taşıyan araçları hedefleyen yönetmelikle, lastik tedarikçileri ve dağıtıcıları, lastiklerin ıslak tutuş sınıfını ve dış yuvarlanma gürültü sınıfını belirten bir çıkartma veya etiketin lastiklerin üzerinde olmasını sağlamakla yükümlü olacak.

YAKITI %30 ARTIRIYOR

Lastik üretici ve ithalatçıları, Lastikler, yuvarlanma dirençleri nedeniyle araçlardaki yakıt tüketimine yüzde 20-30 arasında etki ederken, lastiklerin yuvarlanma direncindeki azalma, yüksek akaryakıt fiyatlarına da çözüm olacak. Bu uygulama ile karayolu taşmacılığında yakıt tasarrufu sağlanırken, dolaylı olarak çevreye yayılan emisyonlar da azaltılacak.

Can ve mal güvenliği açısından çok önemli

Ayrıca, yüksek ıslak tutuş performanslı lastikler yol ve sürüş güvenliğini artırmaya da önemli ölçüde katkı sağlarken, ıslak zeminde kavrama, yeni lastikler seçerken dikkate alınması gereken önemli bir etken olacak. Yüksek ıslak zeminde kavrama endeksine sahip lastikler, ıslak yollarda tam fren uygulandığında daha kısa bir mesafede dururken, can ve mal güvenliği açısından önem arz ediyor.
 

Benzer konular

Top