1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Laterna

Konusu 'Müzik' forumundadır ve _nehir_ tarafından 17 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. _nehir_

  _nehir_ Schrödinger'in Kedisi ♕ Özel üye

  Katılım:
  8 Aralık 2012
  Mesajlar:
  4.031
  Beğenileri:
  4.693
  Ödül Puanları:
  8.980
  Banka:
  2.339 ÇTL
  [​IMG]

  ''Tekerlekli Keman'' olarak da bilinen laterna, belirli aralıklarda tellere bastıran tahta kıskıları kontrol eden bir klavye kullanılarak notaları basılan Nyckelharpa'ya çok benziyor. Bu keman benzeri enstrümanla ilgili en ilginç olan şey, tellerinin titreşiminin elle çevrilen bir kolla sağlanıyor olması. Laternanın, enstrüman çalınırken istikrarlı armonik sesler çıkaran birçok ses teli bulunuyor. Laternanın ses kalitesi, gaydanın ses kalitesine çok benzerdir.

  Laterna, Batı Avrupa'da ilk icat edildiği 11.yüzyıldan bu yana birçok şekil ve boyut değişikliğine uğramış. Bu zamanlarda enstrüman, manastıra ait koro müziklerinde kullanılıyormuş. 17.yüzyıl boyunca enstrümandaki teknolojik gelişmeler bu aletin daha düşük sınıflara yayılmasına olanak tanıdı. Bu, elit sınıfın enstrümanı alaya almasına ve küçümsemesine neden oldu ve laterna "Dilencilerin liri" olarak anılmaya başlandı.

  18.yüzyılda laterna dönemin müzik bestecilerinden hak ettiği popüleriteyi seçkinlikle birlikte geri kazanmasını bildi. Laterna, Doğu Avrupa'ya ve Slav ülkelerine de yayıldı ve buralarda bu enstrümanın birçok benzeri ortaya çıktı. 20.yüzyılın başlarında çok az sayıda laterna kaldı ve bu enstrümanın birçok değişik versiyonuna rastlanmaz oldu. Laternanın günümüzde yeniden bir doğuşu söz konusu. Bu enstrüman, tüm sıra dışı ve modern müzik tiplerinde kendisine yer buluyor.
   

Sayfayı Paylaş