Lazer Nedir ?

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#1


Yoğunluğu ve miktarı dışarıdan verilen enerjiyle artırılmış bir ışık türüdür. "Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation" teriminde geçen kelimelerin baş harflerinden oluşan bir kısaltma terimdir.

Lazer ışığında, ışınların tümü tek bir dalga boyundadır. Lazer ışığı dağılmadan hareket eder. Çünkü aynı anda ve aynı fazda ilerleyen foton partiküllerinden oluşur.


Lazer ilk kez 1958 yılında icat edilmiş, 1960'da pratik olarak kullanılmaya başlanmış ve 1983'ten itibaren tıbbın çeşitli dallarında güvenle kullanılagelmiştir. Epilasyon amacıyla son 15-20 yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır.
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#2
Kadın ve ya erkek fark etmez, özellikle görünümüne özen gösterenler istenmeyen tüylerinden kurtulmanın yollarını aramakta. Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkili ve başarılı yolu ise; lazer epilasyondur.

İstenmeyen tüylerin yok edilmesinde kullanılan klasik yöntemler acı vermenin ötesinde kısa süreli sonuç sağlamaktadır. Lazer epilasyon ise sunmuş olduğu kalıcı çözüm sayesinde dünyada en çok tercih edilen epilasyon yöntemlerinden biri haline gelmiştir.


Lazer epilasyon ile vücut bölgesi, cilt tipi, cilt rengi, kıl yapısı ve hormonal bileşenlere bağlı olarak %70-95 başarıyla ortalama 6–8 seansta optimal sonuçlar alınabilmektedir.

Önemli bir not: Yasal koşulların değişimi ile güzellik merkezleri ve salonlarında lazer epilasyon yasaklanmıştır. Bu uygulama dal merkezleri, tıp merkezleri, poliklinik ve hastane bünyesinde yapılabilecektir.

Alexandrite Lazer

Çok koyu olmayan ten rengi ve koyu renk tüylerde kullanılabilecek çalışma prensibine sahiptir. Tüylerin işlem sonrası yüzeyden hemen uzaklaşması önemli kolaylık sağlar. Cihazının yüksek soğutucu sistemi sayesinde acı duyulmaz. Lazer ışını doğrudan kıl köküne ulaşarak etkili ve kalıcı sonuçlar verir.

ND-YAG Lazer

Dalga boyu en uzun olan epilasyon lazeridir. Lazer hem doğrudan kıl köküne etki etmekte ve hem de kılın çevresinde bulunan perifollüküler damar ağını hedef alarak kıl kökünün beslenmesini engellemektedir. Böylece her türlü kıl ve cilt tipine her mevsimde etkili olabilmektedir. Cihazının yüksek soğutucu sistemi sayesinde acı duyulmaz.

IPL

IPL yoğun ışık atış prensibi ile çalışır. Daha çok açık tenli kişilerde ve açık renkli, ince tüylerde etkili sonuç sağlar.

Lazer Epilasyon Sıkça Sorulan Sorular


Lazer epilasyon yaptırmadan önce ne yapılmalıdır?
Mümkünse en az bir ay öncesine kadar ağda, epilasyon gibi kılları kökündan alma gibi işlemler yapılmamış olmalıdır. En az bir ay içerisinde solaryum ve güneş banyosu yapılmamış olması tercih edilir. Tedaviden 1 gün önce bölgenin uygun bir şekilde traş edilmesi yeterlidir. Lazer epilasyon işlemi sonrası kıl kökü 65 C ye kadar ısınır ve tahrip olur. Bu sayede kıl üretemez hale gelir.

Lazer epilasyon yaptırdıktan sonra ne yapılmalıdır?
Lazer epilasyon sonrası hafiften koyu renge kadar değişen kırmızılık ve kıl etrafında şişkinlik oluşur. Bu reaksiyon çoğunlukla 1-2 saatte kaybolur. Kliniğimizde bu reaksiyon için özel kremler bulunmakta ve gerekli soğutma işlemi yapılmaktadır. Uygulama yapılan bölgenin en az bir hafta güneşe maruz kalmaması gerekmektedir. Lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgelerde iki seans arasında tüyler ağda, epilasyon aleti vb. gibi yöntemlerle alınmamalıdır.
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#3


İğneli epilasyon kıl köklerine tek tek elektrik akımı verilerek kıl kayıpları sağlar. Bu nedenle uygulama alınacak bölgenin genişliği ve büyüklüğüne göre uzun saatler sürebilir.

Lazer epilasyonda ise tek lazer atışı ile birçok kıl köküne ulaşarak etki eder. Güçlü soğutma sistemleri sayesinde de acı hissi çok daha azdır.
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#4Çene tüyleri yüz bölgesindeki tüm tüylenmeler gibi geneldehormonsal kökenlidir. Alttayatan hormonsal sorunlar özellikle polikistik over hastalığının tedavisi vardır.

Bir kadın hastalıkları uzmanının sizi değerlendirmesi uygun olur.

Çenede ki birkaç kıla iğneli epilasyonda uygulanabilir.

Çenede yaygın tüylenme varsa en çok diode lazerler tercih edilmektedir. Genelde 10 seans uygulama gerekir.
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#5Ense bölgesinden sırta doğru olan tüylenme hem hijyen hem de kozmetik sebeplerle bazı erkekler tarafından istenmez. Kadınlarda da bu bölgede tüylenme gözlenebilir.

Bu tüyler genelde incedir ve lazer pek çözüm olmaz.

Erkeklerde ense bölgesindeki tüylenmede diode lazerler birinci seçenek olarak gözlenmektedir.
Ense bölgesinde lazer epilasyon 10 seans kadar uygulanır.
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#6
Boyun bölgesi erkeklerde tıraş bölgesidir. Bu bölgede sıklıkla kıl dönmeleri gözlenir. Sivilceler oluşur. Tıraş sırasında bu sivilceler ya da dönmeler kesilip kanamaya neden olur. Ayrıca erkekler genelde düz bir sakal çizgisi isterler. Bazen de sakal çizgisinin yukarı doğru taşınması istenmektedir. Tün bu durumlar için lazer epilasyon iyi seçenektir.
Kıl dönmeleri lazerden sonra yavaş yavaş azalarak kaybolur.
 

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#7Metro seksüel bakımlı erkek kavramı ile birlikte yanaklarda tüylenme istemeyen erkek sayısı gittikçe artıyor. Bu bağlamda erkekler düz bir sakal çizgisi ile daha şık bir sakal görünümü istemektedir. Bu nedenle yanak bölgesinde lazer epilasyon tercihi erkekler için çok tercih edilen bir epilasyon bölgesidir. Lazer epilasyon sakal üstü bölgesinde ortalama 10 seans uygulanmaktadır.
Sakal üstü bölgede de lazer epilasyon amacı ile diode lazerler tercih edilmelidir.
 

Benzer konular

Top