1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Lenf Hakkında Her Şey

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve dderya tarafından 18 Mart 2015 başlatılmıştır.

Etiketler:
 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.188
  Beğenileri:
  7.990
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  132 ÇTL
  Leslie Kenton


  Lenf Sihiri

  Bedeninizde beş tane temizlenme (dışarı atma) yolu vardır -deri, akciğerler, böbrekler, bağırsaklar ve lenf sistemi.

  Bedene bahar temizliği yaparken bunlardan hiçbiri lenf sisteminizden daha az değerli ya da daha çok önemli değildir. Yine de lenf sisteminin sağlığı ve işlevi çoğu insan tarafından tümüyle ihmal edilir. Lenf sisteminiz sadece besinlerin sindirim sisteminden dokulara emilmesi için işlev gören büyük bir yol -ki bu cildin sağlıklı, genç ve parlak olmasına yardım eder- ve bedeninizi dış zararlara ve hastalığa karşı koruyan ve yaşlanmayı önleyen bağışıklık hücrelerinin önemli bir taşıyıcısı değil, aynı zamanda bedeninizin metabolik-atık-boşaltma sistemidir. İstenmeyen proteinleri ve başka hiçbir yolla hücrelerinizden
  ve dokularınızdan uzaklaştıramayacağınız büyük parçacıklar halindeki atık maddeleri taşıyarak toksinleri temizler. Toksinler bitkinliğin ve stresin yan ürünleri, ölü hücreler, yağ kürecikleri, hastalığa yol açan bakteriler, ağır metaller, bulaşıcı virüsler ve hücrelerinizin reddettiği diğer maddelerdir. Lenf sisteminin atık temizleme işlevleri o kadar temeldir ki bu olmadan 24 saat içinde ölürsünüz.

  Lenf Sistemine Yardım

  Doğal iyileştirme yöntemleriyle çalışan doktorlar bitkinliğin, hastalığın, hücre bozulmasının ve erken yaşlanmanın esas nedeninin bedenin dokutan ve hücreleri arasındaki lenf dolaşımının zayıflığı olduğunu öne sürüyorlar. Aynı doğal tıp geleneği oldukça ciddi hastalıkları iyileştirmenin bir yolu olarak-bu hastalıklar romatizma ya da kalp hastalıklanndan- dan kronik yorgunluğa kadar değişebiliyor- lenf işlevlerini uyarmak için tasarlanmış bir dizi etkin teknik kullanıyor. Bu teknikler egzersiz, deri-fırçalama, özel nefes alma teknikleri ve ısıyla tedavi yöntemlerini kapsar. Bedeninizi toksinlerden temizlemek ve lenfin -lenf sisteminde (lenf damarlannda) akan berrak sıvının- niteliğini ve saflığını arttırmak için tasarlanmış olan 10 Günlük Mucize Diyetle birleştiğinde bu yöntemler görünüşünüzü ve sağlığınızı iyileştirmek açısından neredeyse devrimsel bir etki yaparlar. Bu yöntemler akne gibi uzun süreli cilt sorunlarını gidermek, şiş ve yaşlanan derinin görünüşünü düzeltmek, canlılığı arttırmak, kas ve eklem ağrılarını geçirmek ve bedenin bir bütün olarak yenilenmesine yardım etmekte kullanılır.

  Bu tekniklerden faydalanmak çok kolaydır. Fakat öncelikle lenf sisteminin nasıl çalıştığı ve onun gizemli mekanizmalarının sağlık ve güzellik kazanmakta nasıl önemli bir rol oynadığı hakkında biraz birşeyler bilmelisiniz.


  Sessiz Deniz

  Bedeninizin yüzde yetmişbeşinden fazlası sudur. Su yaşamsal süreçler için o kadar önemlidir ki No- bel Laureate Albert Szent-Gyöngyi’ye göre "yaşam, katı maddelerin melodisine göre dans eden sudur”. Fransız bir biyolog Szent-Gyöngyi’nin bu şiirsel gözlemini şöyle vurgulamıştır: 'İnsan hem karada hem suda yaşayan bir hayvandır. Son derece güzel bir kadının bedeni bile, içinde trilyonlarca hücrenin yaşadığı ve hayatta kalmak için savaştığı 50 litre ılık deniz suyuyla dolu bir akvaryumdan başka birşey değildir.'

  Bu 'deniz suyunun' beş litresi kanınızdır. beş litresi sindirim salgıları ve diğer salgılardır ve neredeyse geri kalan hepsi lenf sıvınızdır -bazen beyaz kan' da denilir. Lenf sistemi sayesinde, bedeninizdeki trilyonlarca hücreyle onları çevreleyen dokularda bulunan sıvılar arasında kesintisiz bir etkileşim sürer, böylece besin ve oksijen değiş tokuş edilir ve atık ürünler hücrelerden uzaklaştırılır -hepsi de su aracılığıyla olur. Hücrelerin ve dokuların beslenmesi. canlı kalması ve derinizin ve kaslarınızın düzgün, sağlıklı ve sıkı olması için bu değişimin hiç engellenmeden sürmesi ve suyun nispeten kirlenmemiş olması gerekir.

  Bedeninizde besinler ve oksijen kan yoluyla dokulara ve hücrelere iletilir. Atardamarın basıncı kanı, küçük kılcaldamarlar aracılığıyla besinin ve oksijenin hücrelerin ürettiği atıklarla değiştirilebilmesi için hücrelerin dokuları arasındaki boşluklarına girmeye zorlar. Burada toksik atıkla dolmuş olan su ya da dokular arası sıvı küçük lenf tüpleri tarafından toplanır ve toksinden temizlenmek üzere lenf damarları aracılığıyla geri gönderilir.

  Bu lenf sistemi tüm bedeniniz boyunca akan damarlardan ve kanallardan oluşan çok organize ve ayrıntılı bir sistemdir. Aslında, neredeyse bedendeki bütün dokular, dokular arası boşluktan fazla sıvıyı ve atıklan çeken lenf kanallarıyla doludur. Bu sıvı, atıkları ve toksinleri bu ufak kanallardan daha büyük lenf damarlarına, oradan da kasıklarda, kol- tukaltlannda ve ensede bulunan lenf düğümlerine taşır. Lenf düğümleri pislikleri ve ölü hücreleri temizlemek için bu sıvıyı süzer; buraları aynı zamanda enfeksiyonlarla ya da toksinlerle savaşan antikorların oluştuğu yerdir. Düğümlerde arıtılan sıvı kana geri döner.

  Bu yolla lenf sistemi zehiri temizlemek ve fazla mukozayı ve atıkları azaltmak için kesintisiz çalışır

  Yerçekiminden Gelen Yardım Bu mikroskopik lenf kanalları ağı kılcaldamarlara benzer, ama daha incedir. Ve lenf sistemi pek çok açıdan kan sistemine çok benzer, yalnız kan sistemi kalp kaslarının yardımıyla harekete geçerken lenf sisteminin böyle bir ana gücü yoktur. Bunun yerine, onun besleme, su dengeleme ve dışarı atma işlevleri neredeyse tümüyle yer çekimine ve kasların bedeninizi hareket ettirdiğiniz zaman ortaya çıkan doğal basıncına bağlıdır. Bu kasılmalar ve beden hareketleri -sıvıda fazla miktarda protein olup olmadığı gibi biyokimyasal unsurlarla birlikte- lenfin akmasını ve lenf sisteminin o önemli bedeni temizleme görevini yerine getirmesini mümkün kılar. Lenf sisteminin iyi çalışması için -bedeninizi atıklardan ve toksinlerden temizlemek için- kaslarınızı sık sık canlı bir şekilde hareket ettirmelisiniz. Rahat ayakkabılarla uzun yürüyüşler yapmak gibi düzenli egzersizler sadece kaslarınızı sıkılaştırıp kalbinizi ve ciğerlerinizi güçlendirdiği için değil, aynı zamanda atıkların hücrelerinizden ve dokularınızdan düzenli ve etkili bir şekilde atılmasını sağladığı için de bu kadar önemlidir.

   

Sayfayı Paylaş