LG G4 incelemesi

OBir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
12 Tem 2011
Mesajlar
824
Beğeniler
605
#1
LG’nin merakla beklenen amiral gemisi G4, şık tasarımı, profesyonelleri aratmayan kamerası ve iddialı özellikleriyle bir kez daha Android pazarını fethetmeye hazırlanıyor.

Mobil Dünya Kongresi’nde sessizliğini koruyan LG, rakiplerinin tanıtımları arasında kaybolmak yerine tek başına bir tanıtım yapmayı tercih etti. Bu bekleyiş de haliyle kullanıcılar arasındaki beklentiyi artırdı. LG G4 tüm bu beklentileri karşılayacak düzeyde bir telefon olarak gelmeyi başarıyor. Yenilenen panel teknolojisi, fotoğraf makinelerini aratmayan kamera yetenekleri, özel tasarım arka kapağı ve yüksek performans sağlayan donanımıyla LG G4, en şık ve en güçlü Android cihazlar arasına adını yazdırmayı başarıyor.

KLASİK ŞIKLIKLG G4’ün tasarımına baktığımızda karşımıza iki farklı model çıkıyor. Sadece kozmetik farklılık taşıyan bu modellerden birinde gerçek deriden yapılmış arka kapak yer alırken diğeri deri kullanmamayı tercih eden kullanıcılar için bir alternatif olarak sunuluyor. Biz siyah ve kahverengi deri modelleri inceledik. LG G4’ün gerçek deri tasarımı bir hayli şaşırtıcı. “Mükemmel görün, mükemmel hisset” mottosuyla hareket ederek tasarlanan G4’ün deri kapakları bile birbirinden farklı dokulara sahip. Yani siyah deri model ile kahverengi deri modeli elinize aldığınızda kesinlikle aynı hissi vermiyor. Kapakların çıkarılabilir olması kullanım alternatiflerini artırıyor ancak telefonun arka kısmında yer alan ses açma kapama tuşlarının kapaklara göre farklı renklerde olduğunu da belirtmekte fayda var. Farklı renkte bir arka kapak görsel olarak sizi çok da tatmin etmeyebilir. Arka kapağın tam ortasından ise deriyi iki taraftan birleştiren dikişler yer alıyor. LG G4 klasik sayılabilecek bu tasarımla oldukça şık görünüyor.

Telefonun arkasında yer alan gelişmiş arka kamera ise tasarımla tam anlamıyla bütünleşmiş durumda. Rakipleri gibi herhangi bir çıkıntı barındırmıyor ve cihazın şık görüntüsünü bozmak şöyle dursun katkı dahi sağlıyor. Telefonun arka kapağının sağ alt köşesinde deriye işlenmiş G4 detayı da tasarımı tamamlamış diyebiliriz. Her ne kadar gerçek deri fikri bazı kullanıcıları çok cezbetmeyecek olsa da LG G4 tasarım açısından ince düşünülmüş ve klasik görünümüyle etkileyiciliği yakalamış bir cihaz olmayı başarıyor. Özellikle LG’nin klasik saat görünümündeki akıllı saati Watch Urbane ile beraber düşünüldüğünde firmanın ne kadar doğru bir tercih yaptığı anlaşılıyor.

IPS QUANTUM PANEL

LG G4, 5,5 inç boyutunda Quad HD çözünürlük sunan bir ekranla geliyor. IPS Quantum panel teknolojisinden beslenen ekran, bir önceki modele göre parlaklığı ve kontrastı artırmış. Daha derin siyahlar ve canlı renkler sunan G4, 538 ppi piksel yoğunluk değerine sahip. Film izlemek ve oyun oynamak gibi multimedya deneyimlerde oldukça başarılı sonuçlar çıkaran ekranın bu kadar iyi olması aynı zamanda telefonun övündüğü bir başka nokta olan fotoğraf çekimiyle de yakından ilgili. Detaylara ve renklere daha hakim bir telefonla fotoğraf çekmek de daha keyifli hale geliyor. Quantum panel’in 4K videoları görüntülemede oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

PERFORMANS ÖZELLİKLERİ

LG G4’ün teknik özelliklerine baktığımızda karşımıza Qualcomm Snapdragon 808 işlemci çıkıyor. LG’nin Snapdragon 810 yerine 808 tercihi performansta düşüklük algısı yaratsa da aslında ısınma sorununa karşı oldukça akıllı bir hamle olmuş. 1,8 GHz hızında çalışan 64 bit altı çekirdekli işlemciyle yaptığımız işlemlerde rahatsız edici düzeyde bir ısınmaya rastlamadık. 3 GB RAM ile işlemciyi desteklemeyi ihmal etmeyen LG, sunduğu tek hafıza seçeneğiyle kullanıcıya pek seçim şansı bırakmıyor. 32 GB dahili hafızayla gelen cihaz 128 GB’a kadar microSD kart desteği sunduğu için bu durum kullanıcılar açısından pek de sorun yaratmayacaktır.

Yüksek grafik performansı isteyen oyunlarda oldukça akıcı bir şekilde işlem yapabilen LG G4’ün Android 5.1 ile geldiğini de belirtelim. Merak edenler için LG G4, AnTuTu’nun 64 bitlik testinden 50.408 puanla geçerken, Geekbench 3 testini tek çekirdekte 1.122, çok çekirdekte 3.489 puanla tamamlıyor.

Akıllı Arayüz

LG’lerin kullanıcıyı en çok mutlu eden özelliklerinden biri belki de bir telefondan çok asistan görevi üstlenmesi. Hayatı kolaylaştıracak arayüz tasarımları ve özellikleri üzerine yoğunlaşan LG, yeni amiral gemisinde de bunu es geçmiyor. LG UX 4.0 arayüzüyle gelen cihaz, ana ekranında kullanıcının en hızlı ulaşmak isteyeceği uygulamaları derlemiş. Bunun yanı sıra daha önce LG cihazlarda yer alan akıllı öneriler G4’te de bulunuyor. Kullanıcı alışkanlıklarına göre şekillenen bu öneriler telefon bilgileri ve kişilerle ilgili kullanıcıyı düzenli olarak uyarıyor. Örneğin favorilere eklediğiniz biriyle uzun süre iletişim kurmadığınızda telefon o kişi ile ilgili bildirim gönderebiliyor ya da hava durumu uyarıları yapabiliyor.

Ayrıca Smart Settings ile telefonun özelliklerini konuma göre otomatik olarak değiştirmesi sağlanabiliyor. Eve geldiğinizde telefon bunu anlıyor ve istediğiniz bağlantı ayarlarını ve zil sesi ayarlarını uyguluyor. Aynı şekilde kulaklık taktığınızda telefon otomatik olarak müzik uygulamasını açabiliyor. Bu tarz küçük özelliklerle LG G4 hem telefonu kişiselleştirmeyi hem de kullanımı kolaylaştırmayı başarıyor.

PİL GÜCÜLG G4 değiştirilebilir arka kapağının altında 3.000 mAh gücünde değiştirilebilir bir pil saklıyor. Ekran en yüksek parlaklıktayken cihazı bir hayli yorduğumuzda pilin hızla tükendiğini fark ettik. Bu açıdan pil rakiplerinin önüne geçebilecek bir performans sergileyemiyor. Ancak cihazı test ederken normal bir kullanımın üstünde bir kullanım gerçekleştirdiğimizin altını çizelim. Hızlı tükenen pil için şimdilerde hemen hemen her cihazda yer alan Güç Tasarruf modu bulunuyor. Pil yüzde 15 ve yüzde 5 olmak üzere seçime bağlı iki değerin altına düştüğünde otomatik olarak devreye giren modu ayrıca elle de açabiliyorsunuz. Cihazın pili ise şaşırtıcı derecede hızlı şarj oluyor. Test sırasında bu özelliğin çok hoşumuza gittiğini belirtelim.

PROFESYONEL KAMERA

LG G4’ün en çok merak ettiğimiz yanı, fotoğraf çekim kalitesiydi. 16 megapiksel çözünürlüklü kamera ilk bakışta göze hoş gelen görüntüsüyle dikkatimizi çekiyor. F1.8 diyafram aralığıyla gelen kamera, tasarımın dışında bir öge olmaktan çok tasarımı tamamlayan bir görüntü oluşturuyor. Kamera uygulaması ekran tuş kilidindeyken ses açma kapama tuşuna iki kez basıldığında 1 saniyenin altında bir sürede açılıyor ve ilk kareyi otomatik çekiyor. Ancak üstteki değil alttaki tuşa basmanız gerek çünkü üstteki tuş not alma ekranını açıyor. LG G4 özellikle gün ışığında herhangi bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duymayacağınız kadar iyi fotoğraf kareleri yakalıyor. Ancak G4’ün kamerasını bu kadar iyi yapan şey sadece bu değil. Gelişmiş bir manuel çekim moduyla karşımıza çıkan G4, ilk başta her ne kadar yeni nesil akıllı telefonlarda sunulan çekim özelliklerine sahip gibi görünse de aslında standartların bir parça dışına çıkıyor. Cihazın kamera arayüzü çok kolay ve kullanışlı bir şekilde tasarlanmış. Ayarlar arasında rahatça gezinebildiğiniz gibi geniş ayarlama seçenekleriyle tam bir profesyonel gibi hissedebiliyorsunuz.ISO aralığı 50-2.700 olan G4, pozlama, enstantane, beyaz dengesi gibi düzenlemeleri yapmanıza izin veriyor. Ayrıca fotoğrafları RAW formatıyla çekip, üzerinde oynama yapmak isterseniz yüksek çözünürlüklü halde kaydedilebiliyor. DSLR hissi yaratma konusunda bir hayli başarılı olduğunu söyleyebiliriz. LG G4, f1.8 diyafram açıklığı sayesinde daha fazla ışık alıyor ve karanlıkta hem manuel hem de otomatik çekimlerde nesneleri görülür şekilde çekmeye olanak tanıyor. Ancak gren oluşumunu ne yazık ki engelleyemiyor. Ayrıca enstantane değeri arttığı için telefonu sabit tutmak gerekiyor, bulanık fotoğraflar çekme riski de artıyor. Ancak genele baktığımızda LG G4 başarılı bir arka kamera ile geliyor. Öyle ki otomatik mod yerine daima manuelde çekim yapmak isteyebilirsiniz. LG’nin arka kamerası aynı zamanda 4K videolar da çekebiliyor. Bunun yanı sıra oldukça popüler olan ağır çekim videolar da kaydedebilirsiniz.

Telefon selfie tutkunlarını da unutmuyor ve 8 megapiksel çözünürlüklü ön kamerayla geliyor. Ön kamera arka kamera kadar gelişmiş özelliklere sahip olmasa da selfie severleri memnun edecek düzeyde fotoğraflar çekebiliyor. LG telefonlara aşina olmayanlar için başta sıkıntı yaratabilecek tuş dizilimi ise selfie çekimlerde avantaja dönüşüyor. Kameranın hemen altında yer alan ses açma kapama tuşuyla fotoğraflar çok da rahat çekilebiliyor. Cihazda ön kamera için ayrıca bir flaş yer almıyor ancak G4, çekim esnasında ekranı küçültüp kalan boş alanlardan ekran ışığını yansıtarak bir aydınlanma sağlıyor. LG G4 aynı zamanda çok geniş bir fotoğraf düzenleme seçenekleriyle geliyor. En ince detaylara kadar ayarlayabildiğiniz düzenleme seçeneklerinde yer alan hazır filtreler de fotoğraflara farklı bir hava katma konusunda bir hayli başarılı.

TEKNİK ÖZELLİKLER VE PUANLAMA

Teknik Özellikler


İşletim Sistemi
• Android 5.1
İşlemci / Grafik İşlemci
• 1,8 GHz 64-Bit 6 çekirdek Snapdragon 808
• Adreno 418
Bellek
• 3 GB RAM
• 32 GB hafıza (128 GB’a kadar microSD desteği)
Ekran
• 5,5 inç
• 2560×1440 piksel (538 ppi)
Kamera
• 16 megapiksel, lazer otofokus
• 8 megapiksel ön kamera
4K video kayıt
Bağlantılar
• Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1LE, NFC, USB 2.0
Pil
• 3.000 mAh
Boyutlar
• 148,9 x 76,1 x 6,3 – 9,8 mm
Ağırlık
• 155 gram
Fiyat

2.199 TL
Artı/Eksi

Test Ortalama Puanı : 9.8

Kaynak: log.coç.tr
 

Benzer konular

Top