1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Libidinal ekonomi nedir ?

Konusu 'Ekonomi' forumundadır ve Suskun tarafından 11 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Libidinal ekonomi, Jean François Lyotard’ın insan varlığındaki, aklın ve mantığın işleyişine karşı koyup, direnç gösteren itkiler için kullandığı terim.

  Lyotard’a göre, bu itki ve dürtülerin, Freud gibi psikanalistler tarafından ortaya konan bilinçaltı yaşantı, itki ve dürtülerin bir benzeri olarak değerlendirilmeleri gerekir. Şu farkla ki, Lyotard bu itkilerin özgürce ifa*desini daha açık bir biçimde savunup, onla*rın anarşik ve sosyal olarak düzen bozucu et*kisine dikkat çeker. Nitekim, eski bir Marksist olarak Lyotard’ın Marksizme yöne*lik en önemli itirazlarından biri, itkileri akıl*dışı, öngörülemez ve dolayısıyla karşı kon*ması gereken şeyler olarak görmek suretiyle, onlara teorilerinde yer vermemesidir. Oysa Lyotard için libidinal itkilerin bu şekilde yadsınması, otoriter ve son çözümlemede başarısızlığa mahkûm bir eylem olmak duru*mundadır. Libidinal ekonomi deyimi, şu halde, postmodernizm tarafından hem bir felsefe ve hem de kültürel bir proje olarak Marksizme yönelik bir saldırıyı ifade eder. Biraz daha ileriye gidilecek olursa, o felsefe*nin akılcı mirasının reddedilmesini ifade edip, post-felsefi ya da anti-felsefi bir tavrı tanımlar.
   
Benzer Konular
 1. Suskun

  Ekonomi Nedir?

  Suskun, 5 Ocak 2011, Paylaşıldığı Yer: Ekonomi
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  830
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  777
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  885
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.230
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.976
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş