liçi

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Katılım
24 Arl 2011
Mesajlar
7,525
Beğeniler
1,564
#1


Liçi; Lychee Lral Meyvesi olarakta adlandırılır.

Liçinin Özellikleri?
Liçi nin verimli bir çiçek açma dönemi ile iyi meyveler verebilmesi için mevsimsel sıcaklar gereklidir. Ilık ve nemli yaz ayları hasat'ın bol olacağı anlamına gelir. Serin kış ayları ve az miktardaki yağış liçinin yetişmesi için gerekli ortamlardır. Liçiler özellikle California nın ormanlık sahil şeridinde başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir.
Liçi Güneşi seven bir bitkidir. Fakat genç liçi fidanları kırağı ve şiddetli rüzgardan muhakkak korunmalıdır. Liçi ağaçları organik bakımdan zengin kuru toprak yapısına ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte toprağın ya da sulamada kullanılan suyun içerisindeki tuz miktarına karşı da hassastırlar.Liçinin Yetiştirildiği Yerler?
Tayland Malezya Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinin yanı sıra Madagaskar ve Güney Afrika da üretilmektedir.

Liçinin Faydaları?
İhtiva ettiği besin ve mineraller itibariyle iskelet sisteminin ve kemiklerin gelişimine faydalı bir meyvedir. Dişlerin sağlıklı gelişimine yardımcı olur hemoglobin oluşumunda etkilidir.

Liçiyi Nasıl ve Nerede Kullanacağız?
Kabuğu rahatlıkla soyulur. Çekirdeğini yemeyiniz. Çok lezzetli bu meyve; salatalarınıza tatlılarınıza dondurmalarınıza vs rahatlatıcı egzotik bir aroma ve lezzet katacaktır.

Liçinin Muhafaza Koşulları?
2 ºC de %95 nem oranında muhafaza edilmelidir.

Liçinin Besin Değerleri?
Liçi C KalsiyumDemir Fosfor ve Karbonhidrat ihtiva eder. Bu yönleri ile aslında metabolizmayı hızlandırıcı bir özelliğe de sahip olduğu söylenebilir.
 

Benzer konular

Top