1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Lifli Yiyecekler Nelerdir Ne işe Yarar?

Konusu 'Diyet / Mutfak' forumundadır ve Düş tarafından 17 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Düş

  Düş Septik bir KADIN Özel üye

  Katılım:
  20 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.386
  Beğenileri:
  2.613
  Ödül Puanları:
  6.330
  Banka:
  2.643 ÇTL
  Lifli yiyecekler hangileridir, lifli yiyecekler nelerdir? Lif, bitkilerde yer alan besleyici olmayan vücutca sindirilmeyen ve emilmeyen bir maddedir.

  Lifli yiyecekler hangileridir, lifli yiyecekler nelerdir? Lif, bitkilerde yer alan besleyici olmayan vücutca sindirilmeyen ve emilmeyen bir maddedir.

  Çözünür lif bağırsaklarda safrayla bağlanır ve dışkıyla atılır. Çözünür lif kan kolesterol düzeyinin düşmesine yardım eder. Elma yulaf, kepek, brokoli, havuç, patates, baklagiller, çilek çözünür lif içeren besinlerdir.

  Çözünmeyen lif selüloz ve hemoselüloz içerir. Suyu emer ve kalın bağırsağın fonksiyonunu geliştirmeye yardım eder. Çözünmeyen lif dışkıyı yumuşatıcı ve bağırsak boyunca daha çabuk hareket etmesinde rol oynar. Kereviz, tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler çözünmeyen lif içeren besinler arasındadır.

  Çözünür lif kan kolesterol düzeylerinin düşmesinde yardımcıdır. Koroner arter ve felç olasılığını azaltır.

  Çözünmeyen lif mide bağırsak rahatsızlıklarının önlenmesinde yararlı olabilir.

  Çözünmez lif, dışkı hacmini arttırır ve bağırsaktan geçiş süresini azaltır. Tam tahıllar, kuru baklagiller, kabuklu kuru yemişler, sebzeler.

  Çözünür lif serum kolesterol seviyesini düşürürücü, mide boşalmasını ve glikoz emilimini yavaşlatıcı etki gösterir.

  Kadınların 25 gram, erkeklerinse 35 gram lif gereksinimi vardır. Meyve, sebze ve tüm hububatların bir porsiyonunda yaklaşık olarak 2-3 gram lif vardır.
   

Sayfayı Paylaş