Liglerin adı Değişti.

Katılım
7 Şbt 2007
Mesajlar
1,111
Beğeniler
19
Şehir
VAN
#1


TFF Yönetim Kurulu, Türkiye Profesyonel Futbol Ligleri'nde isim değişikliğine gitti.


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, Türkiye Profesyonel Futbol Ligleri'nde isim değişikliğine gitti. Yeni düzenlemede bu sezondan itibaren Lig A'nın ismi TFF 1. Lig, Lig B'nin ismi TFF 2. Lig, 3. Lig'in ismi ise TFF 3. Lig oldu..

İstanbul'da toplanan Yönetim Kurulu, Futbol Disiplin Talimatı'nın ilgili maddelerinde cezanın infazına ilişkin hükümlerde de bazı değişiklikler yaptı. Buna göre, hak mahrumiyeti ya da müsabakadan men cezası alan kulüp yöneticisi, teknik adam veya kulübün diğer görevlilerinin protokol tribününün yanı sıra, stadyumlarda akredite kartla girilen tüm alanlarda bulunması yasaklandı. Söz konusu yasağa uymayan yönetici, teknik adam veya diğer kulüp görevlilerinin ilk ihlali yaptıklarında, kulüplerine Turkcell Süper Lig'de 120 bin, TFF 1. Lig'de 50 bin, TFF 2. Lig'de 25 bin, TFF 3. Lig'de 10 bin YTL ceza verilmesi karara bağlandı. İhlalin 2. kez tekrarlanmasında bu cezaların bir misli arttırılması, 3. kez tekrarlanması halinde ise Turkcell Süper Lig'de 120 bin, TFF 1. Lig'de 50 bin, TFF 2. Lig'de 25 bin, TFF 3. Lig'de 10'ar bin YTL arttırılarak uygulamaya konulması kararlaştırıldı.

Yönetim Kurulu, naklen yayınların kesintiye uğraması ya da engellenmesine dönük eylemlere de ağır yaptırımlar getirdi. Bu çerçevede Turkcell Süper Lig'de naklen yayını kesintiye uğratılması ya da engellemeye kalkılması halinde, evsahibi kulübe ilk seferinde 500 bin YTL, tekrarında 500 bin YTL artı 2 maç saha kapama cezası verilmesi, üçüncü seferde ise 500 bin YTL para cezasının yanı sıra 3 puan tenziline gidilmesi uygun görüldü.

80 futbolcu, 8 teknik adamla ilgili itilaf dosyalarını da karara bağlayan Yönetim Kurulu, TFF 3. Lig'de terfi ve tenzil ile ilgili yeni esasları belirledi. Buna göre, 2007-2008 futbol sezonunun sonunda TFF 3. Lig'de gruplarında ilk üç sırayı alan takımlar TFF 2. Lig'e doğrudan yükselecek. 4. Ve 5. sıraları alan takımlar arasında oynanacak play-off müsabakalar neticesinde 2 takım daha TFF 2. Lig'e çıkacak. Gruplarında son dört sırayı alan takımlar ise illerindeki mahalli amatör lige düşecek. 2007-2008 sezonu sonunda Türkiye Amatör Şampiyonası'ndan gelen ve federasyonca belirlenecek kriterleri yerine getiren 5 takım, 2008-2009 sezonunda TFF 3. Lig'de oynama haklarını elde edecek.
 
Top