Live Messenger 9 geliyor

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
811
Beğeniler
11
Yaş
32
#1
Live Messenger 9 geliyor

Microsoft'un anında mesajlaşma yazılımı Live Messenger'ın 9. sürümünün betası duyuruldu.

Şimdilik 5000 kullanıcı tarafından test edilen yazılım, bir dizi yenilik ve geliştirme içeriyor.

Yeni sürümde birden fazla bilgisayarda aynı anda oturum açma, Signature Sounds özelliği ile ses dosyalarını imza olarak atayabilme, animasyonlu gif dosyalarını kullanıcı resmi olarak kullanabilme gibi özellikler bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta, en popüler anında mesajlaşma programı olan Windows Live Messenger’ın yeni sürümü olan 9.0 için davetiyelerin yollanmaya başlandığını belirtmiş ve kabul edilenlerin yeni messenger’ı deneyebileceklerini söylemiştim. Biraz önce, özel beta için davetiyemi alarak WLM 9.0′ı test etmeye başladım.

Messenger’ı açıktan sonra hesabımızda çevrimiçi olmamız, normal’e göre biraz daha uzun sürüyor. Zaten, açılışların uzun sürebileceğini belirten bir ibare yerleştirmişler. Beta olduğunu unutmamak gerek. Öncelikle şunu söyleyeyim 8.5 sürümü ile 9.0 sürümü arasında nerdeyse hiç bir fark yok görünüm olarak. Fakat duyduğuma göre, yazılımın alt yapısı değişmiş. Özellik olarakta bir kaç ufak özellik eklenmiş.

Bunlardan ilki Signature Sounds. Bu özellik, messenger’da çevrimiçi olduğumuz zaman kontaklarımızın duyacağı sesi değiştirmemize olanak sağlıyor. İstersek önceden hazırlanmış olanlardan seçebiliyor, istersek yeni bir ses atayabiliyoruz. Böylece messenger’ın standart çevrimiçi ses’ini özelleştirmiş oluyoruz. Dilersek, seçtiğimiz kişi için çevrimiçi olma sesini de kapatabiliyoruz.

Aynı şekilde, kontaklarımıza istediğimiz sesi atayabiliyoruz. Böylece arkadaşımız çevrimiçi olduğunda, kendisi için tanımladığımız sesi duyuyoruz.

Diğer bir özellik ise haraketli resimleri avatar olarak kullanabilme imkanı. Uzun süre, bir çok kullanıcı .gif formatında ki resimleri kullanmak için 3.parti yazılımlar kullanarak messenger’a bazı avatarlar aktarıyolardı. Artık gerek kalmadı, messenger artık .gif uzantılı resimleride destekliyor.

Diğer bir ufak ekleme Spam Rapor edebilmek. Kontaklarımızı engellerken, ayrıca Microsoft’a rapor edebiliyoruz. Rapor etme işlemleri, isimsiz olarak gerçekleşiyor.

Dikkatimi çeken diğer 1-2 ufak ekleme ise; kişisel iletimize yazdığımız adresler otomatik olarak bağlantıya dönüşüp tıklanabilmesi ve Messenger’da ki kontak güncellemelerini alabilmek için arka plana Windows Live Contacts Server adında bir programcığın yerleşmesi. Ayrıca, yeni sürümle beraber WLM 8.1 ile bir gelen iletinizin, avatarınızın, nickinizin otomatik olarak taşınması olayını isterseniz kapatabiliyorsunuz.

Öte yandan, WLM 9.0 ile birlikte birden fazla video görüşmesi vs. yapılabileceğini duymuştum önceleri. Fakat deneme fırsatım pek olmadı. Zira, webcam bağlantısını kurulduğu zaman, görüşme kendini “session is expired” diyerek kapatıyor.Daha önce duyduğum, fakat bir’den fazla bilgisayara şimdilik messenger 9.0′ı kuramadığım için, farklı noktalardan messenger’da çevrim içi olmak ve mesajlaşma olayını deneyemedim. Daha önce olmasını beklediğim başka bir olay olan Messenger API’si ile ilgili de herhangi bir şey gözüme çarpmadı.

İlk 15 dakika’da ki izlenimlerim ve dikkatimi çekenler bunlar. Görüntüsel bazda değişiklik olmadığı için ekran görüntüsü de koymadım. Bu sürüm ile messenger eklentisi olan Live Plus! ve Mess.be yaması şuan için uyumlu değiller. İkisi içinde güncelleme de yakın bir zamanda gelir tahmin ediyorum ki.

Wlm 9.0′ın ilk Beta’sı olduğunu düşünürsek bir çok hatayla karşılaşmak normal. Bu hatalarda geribildirimler sayesinde giderilecek. Wlm 9.0′ın resmi olarak çıkması için daha çok zaman var önümüzde. Çok ufak değişiklikler, eklemeler olabilir belki ileride. Bekleyip göreceğiz.
alıntıdır.
 

biz

Aktif
Katılım
12 Şbt 2007
Mesajlar
324
Beğeniler
3
#4
biz sürümler arasında fazla bir fark görmüyoruz. bir bilgisayarda birden çok oturum açabiliyormuyuz
 

biz

Aktif
Katılım
12 Şbt 2007
Mesajlar
324
Beğeniler
3
#6
o yama için tehlikeli msn mi bozdu diyen arkadaşlar var
 

Hazangülü

Forum Onuru
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
10,281
Beğeniler
126
#7
Herkesin dusuncesine saygi duymak gerek ve su da bir gercek herkes herseyden memmun degil . Ama ben cok kullandim msn yi coklu oturum halinde :))

cok guzel ama msn kala baliksa tabi seninde kafan karisir kime yazacagini :)
 

Benzer konular

Top