1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

LKS Alınan Fiyat Farkı Faturaları

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 26 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Alınan Fiyat Farkı Faturaları
  Faturalanmış mallardan bazılarının fiyatları, kur farkları, yapılan anlaşmalar, masraflar, komisyon giderleri vb. sebeplerden dolayı artabilir ya da azalabilir. Fatura kesildikten sonra oluşan bu farklar fiyat farkı olarak adlandırılır ve cari hesaplara ayrıca faturalanır.
  Alım işlemlerinden kaynaklanan fiyat farklarının alış gelirlerini artıran ya da azaltan etkileri vardır. Alım işlemlerinden kaynaklanan fiyat farkı faturaları Fatura bölümünden işlenir. Alınan fiyat farkı faturaları birkaç alan dışında ve görüntüsel olarak diğer alım fatura türleri ile aynıdır.
  Alınan fiyat farkı faturalarında, fatura satırları alım faturaları ile ilişkilendirilir. Seçilen alım faturasına ait satırlar miktar ve tutar bilgileri dışında fiyat farkı faturasına aktarılabilir.
  Fiyat farkı ile ilişkilendirilen faturaların satırlarına fiyat farkı tutarı dağıtılır. Maliyet analizi ve envanter raporlarında dağıtılan bu fiyat farkları da listelenir ve kar zarar hesaplamalarında dikkate alınır.
  Alınan fiyat farkı faturaları iki şekilde kaydedilir.
  1. Alım faturaları listesinde fatura türü olarak alınan fiyat farkı faturası seçilir. Fiyat farkları ile ilgili bilgiler, malzemelerin yer aldığı satırda fiyat farkı uygulanacak malzeme seçildikten sonra bağlı fatura no. kolonunda kaydedilir. 2. Alınan fiyat
  farkı faturaları, alım faturaları listesinde FF Uygula seçeneği ile kaydedilir. Bu durumda alınan fiyat farkı faturasının tüm alanlarına ilgili bilgiler aktarılır. Bağlı fatura kolonuna da fiyat farkı uygulanacak faturaya ait bilgiler yer alır.
  Alınan fiyat farkı faturalarının satırlarına, sipariş ve irsaliye aktarılamaz.
   

Sayfayı Paylaş