LKS Alınan Fiyat Farkı Faturalarının Alım Hareketleri İle İlişkilendirilmesi

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
Alınan Fiyat Farkı Faturalarının Alım Hareketleri İle İlişkilendirilmesi
Fiyat farkının belirli bir alım faturasının tamamına ilişkin olması durumunda her bir satırın tek tek aktarılması yerine, F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan Fatura aktarımı seçeneği ile fatura satırlarının tümü aktarılır. Faturaların alım hareketleri ile ilişkilendirilmesi işlemi fatura tarihine göre yapılır. Başlangıç ve bitiş tarih aralığı verilir. Alınan fiyat farkı faturasının ait olduğu cari hesaba ait alım faturaları numara, tarih, fatura türü, özel kod ve toplam bilgileri ile listelenir. Aktarılacak faturalar işaretlenerek seçilir. Seçilen faturaların satırlarına ait bilgiler verilen fiyat farkı faturası satırlarına doğrudan aktarılır.
Eğer aktarılacak alım faturasında dönem kapama işlemi uygulanmış malzeme satırları varsa ve fatura onaylanmışsa fiyat farkı faturasına aktarılamaz.
Fiyat farkı tutarının dağıtımı : Alış fiyat farkı faturalarında toplam tutar girilerek bunların malzeme satırlarına dağıtılması mümkündür. Bu işlem fiyat farkı faturası üzerinde F9 (sağ fare düğmesi) menüsünde yer alan Tutar Dağıtım seçeneği ile gerçekleştirilir. Tutar dağıtım penceresinde satırlarda yer alan malzeme kodları, dağıtım yapılırken kullanılacak katsayı bilgisi, dağıtılan tutar ve toplam fatura bilgileri yer alır.

Pencerede yer alan alanlar ve girilen bilgiler şunlardır :

Malzeme kodu : Alınan fiyat farkı faturası satırlarında yer alan malzeme kodudur. Malzeme kodları bu alana her bir satır için doğrudan aktarılır.
Dağıtım katsayısı : Satırlarda yer alan malzemelere, fiyat farklarının dağıtımında kullanılacak katsayıdır. Dağıtım katsayısı pozitif ve reel bir sayı olmalıdır.
Fiyat farkı tutarı : Satırlara dağıtılacak fiyat farkı tutarıdır.
Fatura satırlarında yer alan satır sayısı ile Tutar dağıtım penceresindeki satır sayısı eşittir. Satırlara dağıtılacak tutarlar ve toplam tutar girildiğinde katsayılar şu şekilde hesaplanır.
Dağıtılacak Tutar = (Toplam tutar / katsayılar toplamı) * o satırın katsayısı
Dağıtım işlemi tamamlandığında tutar bilgileri faturaya olduğu gibi aktarılır.
 

Benzer konular

Top