LKS Alış Koşulları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Alış Koşulları

Alış işlemlerinde fiş satırı ve fiş geneli için geçerli olacak indirim ve masraflar tanımlanır ve topluca uygulanır. Alış koşulları bir defa tanımlanmakta ve her işlem için kullanılabilmektedir. Alış koşullarının fiş ya da faturalarda uygulanması olabilecek hataları en aza indirgeyecektir.
Alış koşulları ile, tanımlı indirim ve masrafların belirli koşullara uygun olarak malzeme fişlerine, faturalara ve siparişlere (Fiş satırlarına ve fiş geneline) otomatik olarak bağlanabilmesi için ilgili tanımlar yapılır. Fiş ve faturalarda F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan Alış koşulları seçeneği ile, tanımlanmış olan koşullar uygulanır.
Koşul tanımına ait bilgiler tablo üzerinden girilir. Bu tabloda, uygulanacak her indirim ve masrafın;
• hangi malzemeler ve/veya cari hesaplar için kullanılacağı,
• bu koşulların geçerli olduğu tarih aralığı,
• koşulların hangi ödeme durumlarında geçerli olacağı,
• birden fazla indirim, masraf uygulanıyorsa bunların uygulanma önceliği tabloda ilgili kolonlarda kaydedilir.
Gerek fiş satırı yani alış hareketleri gerekse fiş geneli için yani fişleri için geçerli olması istenen koşullar ayrı ayrı belirlenir. Fiş satırları için geçerli olacak koşullar için Fiş Satırları, fiş geneli için geçerli olacak koşullar ise Fiş Geneli seçenekleri kullanılır.
Koşul tablosunda kaydedilen bilgiler şunlardır:

Tür Koşul türünü belirtir. Türü belirlerken, … simgesi tıklanır ve seçim yapılır.
Kod İndirim veya masraf tanım kodudur. İndirim ve masraf tanımları Alım-Satım Tanımları menüsü altında yer alan indirim ve masraf kartları menü seçenekleri ile kaydedilir. Tanım kartlarında aynı zamanda bu indirim ya da masrafların hesaplanış şekli belirlenir.
Öncelik İndirim ve masrafların hangi sırada uygulanacağını gösterir. Satırdaki işlem ya da fiş geneli için birden fazla indirim veya masraf uygulaması geçerli olabilir. Bunların hangi sırada uygulanacağı önemlidir. Öncelik sırası sayı olarak verilir. Koşul tablosunda belirlenen her indirim veya masraf bir önceki uygulamadan sonra kalan tutar üzerine uygulanır. Bu nedenle koşul tanımı yapılırken verilen öncelik sırası önemlidir. Fiş ve faturalarda, fiş satırı ve/veya fiş geneli için alış koşulları uygulandığında, tanımda verilen öncelik sırası dikkate alınır. Gerek fiş geneline gerekse fiş satırına uygulanan koşullar bu öncelik sırasına göre uygulandıkları satırın altında ya da çizgi ile ayrılan bölümde yer alır.
Başlangıç ve bitiş tarihleri Gerek fiş geneli gerek fiş satırı için geçerli olacak koşulların hangi tarihler arasındaki işlemlerinde uygulanacağı başlangıç ve bitiş kolonlarında kaydedilir. Bu tarihler arasında kalan işlemlerinde tanımı yapılan koşullar geçerli olacaktır.
Tip Tanımlanan koşulların malzeme ya da hizmet için uygulanacağı Tip alanında yapılan seçimle belirlenir.
Malzeme/Hizmet Kodu Koşulların uygulanacağı malzeme ya da malzemelerin kodudur. Koşulların uygulanacağı malzemelerin belirlenmesinde değişik yöntemler kullanılır.
Cari hesaplar Fiş geneli ya da satırdaki işlem için geçerli olacak koşulların hangi cari hesap ya da hesaplar için geçerli olacağının belirlendiği kolondur. Koşulların uygulanacağı cari hesapların belirlenmesinde değişik yöntemler kullanılır.
Ödeme şekli Koşulların geçerli olacağı ödeme şekillerinin belirlendiği alandır. Gerek fiş geneline gerekse satırdaki işleme uygulanacak koşulları ödeme şekillerine göre farklılık gösterebilir. Koşulların uygulanacağı ödeme şekillerinin belirlenmesinde değişik yöntemler kullanılır. Bu yöntemler kodlama örnekleri bölümünde yer almaktadır.
Kullanım Alış koşularının kullanımında olup olmadığını gösterir. Fiş geneli ya da satırdaki mal/hizmet için tanımlanan koşulları belirli dönemlerde yapılan işlemlerde geçerli olmayabilir. 

Benzer konular

Top