1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

LKS Cari Hesap Risk Toplamı İzleme Alanları

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 24 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Risk toplamı izleme alanları
  Bu alanlar cari hesap kartı üzerinden risk toplamlarının izlendiği alanlardır. Risk toplamı alanı bakiye ve İrsaliye riski olmak üzere iki seçeneklidir.
  Bakiye alanındaki tutar cari hesabın o anki bakiyesine göre yani kapanmamış borcuna göre risk toplamını verir. Bakiye toplamını etkileyen işlemler, cari hesaba kesilen faturalar, gelen ve gönderilen havaleler, cari hesap işlemleri, çek/senet giriş ve çıkış bordrolarıdır.
  İrsaliye riski ise cari hesabın irsaliye risk toplamını gösterir. Bu toplam henüz faturalanmamış irsaliye toplamıdır. Cari hesaba ait irsaliyelerin net tutarı, cari hesap irsaliye riskini oluşturur. İrsaliyeler faturaya aktarıldığında, irsaliye net tutarı irsaliye riski toplamından düşülür ve bakiye toplamına eklenir.
  Bu alanlara doğrudan bilgi girilemez. İzleme amaçlı kullanılır. Risk toplamının ne şekilde izleneceği ve risk kontrolü yapılacak işlemler Cari Hesap Çalışma bilgileri seçeneği ile belirlenir.
  Sipariş (Sevkedilebilir): Onay almış sevkedilebilir durumundaki sipariş riskini belirtir.
  Sipariş (öneri) : Öneri durumundaki sipariş riskini belirtir.
  Risk limiti: Risk limiti alanında, cari hesap açığının yükselebileceği en yüksek tutar belirtilir. Risk kontrolü ve risk limiti aşımı alanlarında yapılan belirlemelere göre burada verilen limit dikkate alınır ve işlemlerde risk uyarısı kontrolü yapılır.
  Kapanan risk: Cari hesabın kapanan risk toplamıdır. Her cari hesap için kullanıcı tarafından girilen ve riski azaltan tutardır. Bu alanın amacı kullanıcının cari hesap riskine doğrudan müdahale edebilmesini sağlamaktır.
   

Sayfayı Paylaş