1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

LKS Çek Kartları

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 25 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.522 ÇTL
  Çek Kartları

  Çeklere ait vade tarihi, tutar, çekin ait olduğu banka vb bilgiler her çek için ayrı, ayrı açılan kartlarda tutulur. Çek bilgileri Çek giriş bordrolarında, satırda açılan çek/senet kartı üzerinden kaydedilir. Çeklerdeki durum değişiklikleri ise İşlem bordroları ile kaydedilir. Programın ilk kullanımında çeklere ait bilgiler Çek/Senet Kart-ları listesinde Devir seçeneği ile kaydedilir. Kartın alt bölümünde de çek/senedin tarihçesi ve aldığı durumlar izlenir.
  Çek kartı penceresi iki ana bölümden oluşmaktadır. Pencerenin üst bölümünde yer alan alanlarda çekle ilgili bilgiler yer alır. Alt bölümde yer alan satırlarda ise çekin tarihçesi yani durum değişiklikleri izlenir. Bu alanlara bilgi girilemez, değişiklik yapılamaz. Çek kartı üzerinde yer alan alanlardan çek/senetle ilgili bilgiler kaydedilir.
  Portföy numarası: Çekin bilgisayardaki takip numarasıdır. 8 karakter uzunluğundadır. Numara verilirken sa-yı ve harf birlikte kullanılabilir. Çekler numaralarına göre sıralanmıştır. Portföy numarası bilgi girilmesi zorunlu bir alandır.
  Vade: Çekin vade tarihidir. Vade tarihi bilgi girilmesi zorunlu bir alandır.
  Özel kod: Çek kartlarını gruplamakta kullanılan 10 karakter uzunluğundaki kodlama alanıdır. Özel kod, çekleri kullanıcının kendi firmasına özel bazı kriterlere göre gruplaması için kullanılır.
  Yetki kodu: Yetki kodu alanı detaylı yetki tanımlaması için kullanılır. Bu alan 10 karakter uzunluğundadır. Her kullanıcının iş tanımına göre, kullanabileceği kayıtlar değişik olacaktır. Detaylı yetki tanımlaması için ön-celikle planlama yapmak gerekir. İlk adım olarak, hangi kullanıcıların veya kullanıcı gruplarının hangi kartlara ulaşabileceği ve işlem yapabileceği belirlenmelidir. Daha sonra, her yetki grubunun kullanabileceği kart grup-larına farklı yetki kodları verilmelidir. Yetki kodu alanında verilen bilgiye göre kart bazında şifreleme yapılarak karta yalnızca burada verilen yetki kodu ile programa giren kişilerin ulaşması ve işlem yapması sağlanır.
  Muhabir Şube: Muhabir şube bilgisidir. Bulunulan yerde, çekin ait olduğu bankanın şubesinin olmaması du-rumunda işlemler başka banka aracılığıyla yapılır. Bu bankanın ya da şubesinin adı bu alanda kaydedilir.
  Seri numarası: Çekin kendi numarasıdır.
  İşlemlerde ve raporlarda çekler portföy numaralarına göre olduğu gibi seri numarasına göre de aranır, kulla-nılır veya sıralanır. Bu nedenle çek kartları portföy numarasına ek olarak seri numarasına göre de sıralan-mıştır ve çek kartlarının, seri numarasına göre sıralaması program tarafından tutulmaktadır. Arama, sırala-ma, raporlarda filtre olarak kullanabilme gibi tüm işlemler seri numarasına göre son derece hızlı bir şekilde yapılabilir.
  Borçlu: Çek ya da senedin ait olduğu kişinin adıdır.
  Ödeme yeri: Çek ya da senedin ödeneceği şehrin adıdır.
  Banka kodu: Çekin ait olduğu bankanın adıdır.
  Banka adı: Çekin ait olduğu banka adıdır.
  Kullanılacak Para Birimi: Çek tutarının hangi para birimi üzerinden kaydedileceği bu alanda belirlenir. •Kullanılacak para birimi alanı
  •Yerel Para Birimi
  •İşlem Dövizi
  •Euro
  Seçeneklerini içerir.
  Seçilen para birimine göre tutar ya da dövizli tutar miktarını gösterir.
  Çek giriş penceresinin alt bölümünde yer alan satırlarda ise çekin durum değişiklikleri bir başka deyişle tarih-çesi izlenir. Çekin aldığı her durum (statü değişikliği) bilgisi ayrı, ayrı satırlarda, durum, tarih, hesap numara-sı, fiş numarası, fiş türü kolon bilgileri ile listelenir. "K" harfi işlemin kasadan yapıldığını gösterir.
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.126
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.011
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  565
 4. Papatya
  Mesaj:
  11
  Görüntüleme:
  5.520
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş