1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

LKS Çek/Senet Bordrolar Listesinden Borç Takip

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 26 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  Bordrolar Listesinden Borç Takip
  Çek/Senet Bordroları listesinden borç takip penceresine ulaşılır ve kapama işlemleri yapılır. Cari hesaba ait borç takip ve bu bordro için kapatma işlemleri kaydedilir. Borç Takip penceresi, bir cari hesaba ait borç ve alacak işlemlerinin vade tarihi sırasına göre listelendiği ve bu işlemler üzerinde borç kapama, geri alma vb. işlemlerin yapılabildiği bir araçtır.
  Borç takip penceresinin işlem sonunda otomatik olarak açılması ve kapatma işlemlerinin yapılması sağlanabilir. Bunun için Cari Hesap Çalışma Bilgileri seçeneğinde Borç kapama penceresi filtresi kullanılır. Fiş kaydedilir kaydedilmez borç takip penceresinin açılacağı işlemler seçilir.
  Borç takip penceresinde cari hesaba ait işlemler tarih, fiş no, işlem, borç, alacak ve bakiye kolonlarıyla liste-lenir. Verilen proforma faturalar dışındaki tüm fatura türleri borç takipte dikkate alınır. Fatura geneline ya da satırdaki işleme ödeme planı bağlanmışsa, fatura borç takip penceresinde ödeme sayısı kadar parçalara ay-rılarak yer alır. Tarih kolonunda her ödeme için hesaplanan ödeme tarihi görülür. Ödeme planına bağlı ol-mayan faturalar borç takip penceresinde tek bir satır olarak listelenir. Faturalar borç takip penceresine ka-panmamış işlem olarak yansır.
  Herhangi bir ödemeyle kapatılan ya da bir kısmı kapanan işlem satırları bir bağlaçla birbirine bağlı olarak lis-telenir. Böylece hangi ödeme ya da tahsilatın hangi işlemi kapattığı, kapatılan ve kalan tutar bilgileri ile izle-nir.
  Borç takipte kapatma işlemleri
  • Borç ve alacak hareketleri birbirleri ile ilişkilendirilerek -Kapat
  • FIFO Kapat • Otomatik kapatma
  olmak üzere üç şekilde yapılabilir.
  FIFO kapatma işleminde o harekete göre ters bakiyeli ve başka kapama işlemlerinde kullanılmamış uygun hareketler arasından vade tarihine göre en önce olan hareket kapama işleminde kullanılır.
  Kapat seçeneği işlemler kullanıcı tarafından ilişkilendirilerek kapatma yapılır.
  Otomatik Kapatma ile pencerede yer alan tüm hareketler FIFO yöntemine göre kapatılır. Yani vade tarihine göre küçükten büyüğe doğru sıralı olan borç hareketleri ve alacak hareketleri bu sıraya uygun olarak birbirini kapatır.
  Bu üç şekilde yapılan kapatma işlemi sonucunda, işlemler tamamen kapanmıyorsa kapalı kısım ve kapalı ol-mayan kısım olmak üzere parçalanır. Kapatma sonucu parçalanan işlemin her parçası diğer parçalara bağlı olarak görüntülenir. Kapatılan yani kalan alanı boş olan işlemler üzerindeyken, karşı işlem alanında işlemi kapatan fişin numarası, tarihi, türü ve fiş toplam tutarı listelenir.
  Borç takip penceresinde Karşı işlem seçeneği hangi ödeme ya da tahsilat işlemi ile hangi faturanın ya da iş-lemin kapatıldığı izlenir.
  Kapatma işlemini Geri Al seçeneği ile iptal edilir.
  Borç takip penceresinden, cari hesabın işlem sayısı ile toplam borç, alacak ve bakiye bilgilerini almak müm-kündür. Bunun için Toplamlar seçeneği kullanılır. Toplamlar ile o ana kadarki işlem sayısı, bu işlemler sonu-cunda oluşan borç, alacak ve bakiye toplamları görüntülenir.
   

Sayfayı Paylaş