1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

LKS Çek/Senet Çalışma Bilgileri

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 4 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Çek/Senet Çalışma Bilgileri

  Reeskont faizi (yıllık) : Firmalar yasal olarak vadeli çek ve senetlerinin reeskont faiz tutarlarını hesapla-mak, bunları muhasebeleştirmek, dolayısıyla bilançolarına yansıtmak zorundadır. Bu işlem için çek/senet ra-porları arasında bulunan reeskont raporları kullanılır.
  Bu raporda yapılan hesaplamalarda kullanılacak yıllık reeskont faizi oranının öndeğeri Reeskont faizi (yıllık) parametre satırından kaydedilir. İstenirse raporda değiştirilebilir.
  Senet/Pul oranı (binde) : Senetlerde kullanılması gereken pul tutarlarının hesaplanması için, pul tutarının senet tutarına oranının bilinmesi gerekir. Yasal olarak açıklanan oran Senet/Pul oranı (binde) parametre satı-rında verilir ve senetlerde pul tutarı otomatik olarak hesaplanır.
  Ciro takip süresi: Çek/senet işlemleri sırasında cari hesaplara ciro edilen çek ve senetlerin durumunun ne kadar süre takip edileceğin Ciro takip süresi parametre satırında belirtilir. Ciro takip süresi gün olarak verilir. Ciro takip süresini aşan senetler bir sonraki mali döneme devredilemez.
  Portföyde Protesto işlemi : Protestolu senetlerin nasıl izleneceği Portföyde protesto işlemi parametre satı-rında yapılan seçimle belirlenir. Bu parametre satırı,
  • muhasebeleştirilmeyecek
  • ayrı hesapta izlenecek

  olmak üzere iki seçeneklidir.
  Muhasebeleştirilmeyecek seçiminde, entegrasyon sırasında protestolu senetler muhasebeleştirilmez. Ayrı he-sapta izlenecek seçiminde ise ayrı bir muhasebe hesabında izlenir.
  Bordro ödeme hareketleri: Çek/senet bordro ödeme hareketleri ne şekilde izlneceği Bordro ödeme hare-ketleri parametre satırında belirlenir. Bu parametre satırı,
  • parçalı ödeme
  • ortalama ödeme

  olmak üzere iki seçeneklidir.
  Parçalı ödeme seçimi yapıldığında, bordronun birden fazla çek ya da senetten oluşması durumunda her satır için yapılan ödeme planı tanımına göre ödemeler parçalanarak ödeme listesinde yer alır. Bu durumda bir çek/senet bordrosunun satırlarında yer alan çek senet hareketlerinden her biri kendi vade tarihinde ayrı bir borç veya alacak hareketi olarak ödeme tahsilat hareketleri arasına kaydedilir ve borç takip işlemlerinde bu şekilde görüntülenir.
  Ortalama ödeme seçimi yapıldığında parçalanmış tüm işlemler tek bir vade tarihine ve faize göre tek parça halinde listelenir. Vade tarihi ve faiz parçalanan işlemlerin ağırlıklı ortalamasından hesaplanır.
  Bu durumda bir çek/senet bordrosunun satırlarında yer alan çek senet hareketlerinin tutarlarına ve vade ta-rihlerine bakılarak, ağırlıklı ortalama yöntemine göre bordro tutarının ortalama vadesi hesaplanır. çek/senet bordrosu toplam tutarı ve ortalama vadesi üzerinden tek borç veya alacak hareketi olarak ödeme tahsilat ha-reketleri arasına kaydedilir ve borç takip işlemlerinde bu şekilde görüntülenir.
  Otomatik Çek/Senet bordrosu basımı: Çek/Senet bordrolarının ne zaman yazdırılacağı bu parametre ile belirlenir. Bu parametre satırı Evet ve Hayır olmak üzere iki seçeneklidir.
  İşleme ait belgenin kaydedilir kaydedilmez yazıcıdan alınması isteniyorsa Evet seçeneği işaretlenir.
  Otomatik basım yapılmayacaksa Hayır seçimi yapılır. Bu durumda fişler Yaz seçeneği ile tek tek ya da toplu basım seçeneği ile fiş türü ve form seçilerek topluca bastırılır.
   

Sayfayı Paylaş