LKS Çek/Senet Döviz Bilgileri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,528
Beğeniler
6,245
Takım
GALATASARAY
#1
Döviz Bilgileri
Bordroda yer alan çek ya da senetlere ait döviz bilgileri kart üzerinde açılan F9-sağ fare düğmesi menüsündeki Döviz Girişi seçeneği ile kaydedilir.
Bir çek/senet dövizli ise kart üzerinde döviz türü ve tutarı kaydedilir ve yapılan tüm işlemlerde o çek/senedin TL. tutarının sabit olması gibi döviz türü ve tutarı da sabit olur. Böylece çek senete ait tüm işlemlerde bu dö-viz bilgisi değişmeden kullanılabilir.
Bu kuralın bozulduğu tek durum bankaya tahsile verilen bir çek/senedin karşılığının TL. olarak alınmasıdır. Bu durumda işlemin gerçekleşme tarihindeki kur farkları da ayrı bir işlem olarak kaydedilir.
Dövizli çek veya senet kartının bundan sonraki tüm işlemlerinde TL. tutarları sabit tutulduğu gibi döviz tutarı ve kuru da sabit tutulur.
Dolayısıyla cari hesaplar, banka hesapları vb. ticari sisteme ait çek/senet hareketlerinden etkilenen kartların tümüne dövizli bir çek/senet hareketi aynı şekilde yansır. Durum değişiklikleri sonucunda diğer bölümlerden kesilen fişlerde de çek/senet kartının üzerinde yazan döviz türü ve tutarı kullanılır, bu tutarlar işlem tarihine göre değişmez.
Çek/senetlere ait döviz bilgileri yalnızca girişi bordrolarında kaydedilir. Çek/Senet kartları menüsünden Değiştir seçeneği ile ekrana getirilen çek/senet kartları üzerinden döviz bilgileri girilemez ve değiştirilemez.
 

Benzer konular

Top