LKS Devir Çek/Senet Girişleri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,246
Takım
GALATASARAY
#1
Devir Çek/Senet Girişleri
Programın ilk kullanımında çek ve senetlere ait kayıt ve son durum bilgileri (çek/senet kartları listesinde yer alan) Devir seçeneği ile kaydedilir. Devir düğmesi tıklandığında açılan çek/senet kayıt giriş penceresindeki alanlardan çek/senet tarihi, vadesi, seri ve portföy numarası, kullanılan para birimi ve tutar bilgileri kaydedilir. Devir çek/senedin statü ve buna bağlı bilgileri ise statü bölümünde kaydedilir.
Statü seçimi
Statü bölümünde kaydedilen çek/senedin statüsü belirlenir. Çek/senet statü bilgisine göre pencerenin sağ bölümünde bulunan bilgiler değişir. Statü alanı seçenekleri şunlardır.
Portföyde: Girilen çek/senedin henüz portföyde olduğunu gösterir. Borçlu cari hesap alanında çek ya da se-nedin ait olduğu cari hesap bilgileri girilir. Cari hesap kartları listelenir ve ilgili cari hesap seçilir.
Ciro edildi: Çek ya da senedin bir başka cari hesaba verilmesidir. İlgili cari hesap alanında çek ya da sene-din verildiği cari hesap bilgileri, borçlu cari hesap alanında Çek ya da senedin alındığı C/H bilgileri kaydedilir.
Teminata verildi:
Çek ya da senedin bankaya teminata verildiğini gösterir. İlgili banka alanında çek/senedin teminata verildiği banka bilgileri kaydedilir. Banka hesap kartları listelenir ve ilgili hesap seçilir. Çek ya da se-nedin alındığı cari hesaba ait bilgiler ise Borçlu cari hesap alanında belirtilir.
Tahsile verildi: Çek ya da senedin bankaya tahsile verildiği durumdur. Banka bilgileri alanında ilgili banka belirtilir. Çek/senedin ait olduğu cari hesap ise borçlu cari hesap alanında kaydedilir.
Karşılığı yok: Devir çek ya da senedinin karşılığının olmadığını belirten durumdur. Borçlu cari hesap alanın-da çek/senedin alındığı cari hesap bilgileri kaydedilir.
Tahsil edilemiyor : Çek/senedin tahsil edilemediğini belirten durumdur. Cari hesap bilgileri borçlu cari hesap alanında kaydedilir.
Devir çek ve senetlerine ait döviz bilgileri için F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan Döviz bilgileri seçeneği kullanılır. Döviz bilgileri Değiştir komutu ile ekrana getirilen çek/senet kartı üzerinden değiştirilemez. Devir çek ve senetleri üzerindeki durum değişiklikleri ise yine bordrolar üzerinden yapılır.
 

Benzer konular

Top