LKS Ek Vergi Kartları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Ek Vergi Kartları
Ek vergi (Özel Tüketim Vergisi) belirli mal ve ürünler üzerinden tutar veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılardır.
KDV gibi aynı malın her el değiştirmesinde Ek vergi uygulanmaz. Malın ithal edilmesi veya üretilen malın ilk alıcısına teslimi nedeniyle Ek vergi uygulanır. Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ilk tescili sırasında Ek vergi uygulanır.
Ek vergi, 1 Ağustos 2002'den itibaren yürürlüktedir. Vergiyi beyan ve ödeme zamanı, birer aylık dönemlerdir. 1 sayılı listedeki mallar (Petrol ürünleri) için ayın onunda, diğerleri için on beşinde beyan ve ödeme yapılır. Taşıtların ilk alımında ise tescilden önce beyan edilir ve ödenir. ilk aşamada satış fiyatının içinde ödenen Ek vergi, daha sonraki el değiştirmelerde KDV hesaplaması sırasında bir maliyet unsuru olarak yer almaktadır.
Ek vergi uygulanacak mallar 4 ayrı grupta toplanmıştır. Bu gruplar şunlardır:
• akaryakıt, doğal gaz, madeni yağlar ve solvent türevleri,
• otomobil, motosiklet, uçak, helikopter, yat ve kotra,
• alkollü içkiler, sigara ve tütün mamulleri ile kolalı gazozlar,
• KDV'nin lüks tüketim malları grubuna giren ürünler

Ek vergi, KDV kanuna göre KDV matrahına dahil edilmekte, yani tüketici ödemiş olduğu ek verginin ayrıca KDV sini de ödemiş olacaktır.
LKS2'de ek vergiye ait bilgiler Stok bölümünde yer alan Ek Vergi Kartları seçeneği ile kaydedilir. Ek Vergi tanımlamak ve kayıtlı tanımlar üzerinde yapılacak işlemler için ek vergi kartları listesinde yer alan düğmeler ya da F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan seçenekler kullanılır.
 

Benzer konular

Top