LKS Fatura Bilgi Giriş Pencereleri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Fatura Bilgi Giriş Pencereleri

Muhasebe kodları : Muhasebeleştirme yapıldığında işleme ait bilgilerin izleneceği muhasebe hesap kodlarının belirlendiği ya da uygulandığı menü seçeneğidir. Muhasebe kodları fiş ya da faturanın her bölümünde F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alır
SMM Kodları : Satılan malın maliyetinin muhasebeleştirilmesinde kulanılacak muhasebe kodlarının kaydedildiği seçenektir. SMM kodları Faturalar listesinde de F9 sağ fare düğmesi menüsünde yer alır.
Döviz girişi : Malzeme ya da hizmet hareketlerini belirli bir döviz türü üzerinden izlemek için kullanılan Fiyatlandırma dövizi bilgileri Döviz Girişi seçeneği ile kaydedilir. Döviz bilgileri seçeneği malzeme ya da hizmetin birim fiyatı girildikten sonra F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alır.
Üretici kodu girişi : Verilen siparişler, mal alım irsaliyeleri ve faturalarda hareket gören malzemeler üretici malzeme kodu ile de kaydedilir. Kullanıcı fatura satırlarında üreticinin malzeme kodunu kullanarak kendi malzeme tanımına kolayca ulaşabilir.
Barkod girişi : Program malzeme giriş ve çıkış işlemlerinde Barkod kullanımını destekler. Barkod kullanılıyorsa, malzeme kodunun girilmesine gerek kalmaz. Malzeme kartı seçimi Barkod okuyucu ile gerçekleştirilir.
Birim çevrimi : Dinamik biçimleme ile birimler arasında sabit bağlantı olmayan mallarda doğru miktar çevriminin yapılması sağlanır. Böylece satış ve envanter raporları istenen birim üzerinden doğru rakamlarla alınır. Malzeme kartında belirtilen birim çevrim oranı bazı malzeme satırları için geçerli olmayabilir. Bu durumda, fiş ve faturalarda malzeme hareketine ait satırda birim belirtildikten sonra sadece o işlem için geçerli olacak çevrim katsayısı Birim çevrimi seçeneği ile verilir. Birim Çevirimi F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alır.
Ödeme Hareketleri : Bu seçenek mal, hizmet ve fiyat farkı faturalarında yer alır. Fatura geneline ya da satırlarda yer alan mal ve hizmetlere ait tutarların ne zaman ve hangi tutarlarda ödeneceği Ödeme işlemleri ile kaydedilir ya da uygulanan ödeme planları doğrultusunda izlenir. Ödeme işlemleri listesi Parçalı ödeme ve Ortalama ödeme olmak üzere iki şekilde alınır. İndirimli ödemeler için geçerli olacak indirim yüzdesi ise ilgili ödeme satırında İndirim alanında belirtilir.
Sabit Kıymet Kaydı İle İlişkilendir : Alım ya da satış işleminin sabit kıymet kayıtları ile ilişkilendirilmesi için kullanılır.
Birim Fiyat seçimi : Birim fiyat fiş ve faturalarda birim fiyat kolonunda girilir. Malzeme birim fiyatı doğrudan girilebileceği gibi fiyatlar listelenir ve ilgili fiyat seçilebilir.
Fatura Parametreleri : Fatura kaydedilirken, fatura geneline uygulanan bazı parametre öndeğerleri fatura üzerinde değiştirilebilir. Bunlar indirim, masraf ve promosyonların ne şekilde izleneceğinin belirlendiği parametreleridir. Fatura geneline ya da fatura satırındaki işleme uygulanan indirim, masraf ve promosyonların ne şekilde izleneceği Stok çalışma bilgileri seçeneği ile belirlenir. Burada yapılan seçimler öndeğer olarak her faturaya aktarılır. Ancak bu öndeğeri kaydedilen fatura için değiştirmek gerekebilir. Bu durumda F9 menüsündeki Fatura Parametreleri seçeneği kullanılır. Kaydedilen fatura için Fatura Parametreleri penceresinde yapılan seçimler geçerli olacaktır.
Tutar dağıtımı : Bu seçenek yalnızca Alınan ve Verilen Fiyat Farkı faturalarında F9 menüsünde yer alır. Fiyat farkı tutarının, fiyat farkı faturasına aktarılan fatura satırlarındaki işlemlere dağıtmak için kullanılır. Toplam tutar ve dağıtım katsayıları verildiğinde fiyat farkı tutarları program tarafından hesaplanır ve fatura satırlarına aktarılır.
Net İndirim : Fatura net toplam tutarına yapılacak indirim bilgilerinin kaydedildiği seçenektir.
KDV Düzenleme : Faturalarda hesaplanan KDV'nin küsuratlı çıkması durumunda, toplamı yeniden belirlemek için kullanılır.
Seri/Lot/Stok Bilgileri: Malzemeler için seri/lot sistemine göre izleme yapılıyorsa F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan Seri / Lot / seçeneği ile izleme ve stok yeri bilgileri kaydedilir.
Giriş işlemlerinde izleme lot (parti) numarası verilerek yapılacaksa satıra ait lot numarası, seri numarası verilerek yapılacaksa seri numarası verilir. Çıkış işlemlerinde izleme bilgileri giriş işlemleri ile ilişkilendirilerek kaydedilir.
Fatura İstihbarat Bilgileri : Faturada yer alan stoklara ait ek özellikleri (renk, boyuy, hacim, marka vb) kaydedildiği seçenektir. Satış faturalarında F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alır.
Faturada yer alan malzemeye ait ek özellikler istihbarat bilgileri penceresinden kaydedilir. Her özellik ayrı bir alanda tanımlanır. Fatura üzerinden kaydedilen bu bilgiler fatura formu üzerine bastırılabilir.
Hızlı Giriş Penceresi : Malzeme sınıfı özelliğinin kullanılması durumunda malzeme/Malzeme Sınıfı Özellik Girişi, sipariş fişi, irsaliye ve fatura satırlarında özelliklerine göre malzemeleri seçerek fişe aktarmak için kullanılır.
 

Benzer konular

Top