LKS Form Tanımlayıcı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Form Tanımlayıcı
Program bölümlerinde kaydedilen fişler ve kart bilgileri Yaz ya da Toplu basım seçenekleri ile bastırılır. Her program bölümünde kullanılacak form ve etiketler, Araçlar menüsü altında yer alan Form Tanımlayıcı seçe-neği ile tanımlanır.
Program bölümlerinde kullanılan tüm form türleri için istenen sayıda tanım yapılabilir. Yapılan bu tanımlar form adı verilerek kaydedilir. Basım sırasında, bu formlar listelenir. Basımın yapılacağı form seçilir. Ya da en sık kullanılan tanım öndeğer olarak seçilir ve basımda bu form kullanılır.
Program bölümlerinde kullanılan formlar için standart form tanımları yer almaktadır. Yeni form tanımı, bu standart form üzerinde değişiklik yapılarak ya da boş form üzerinden yapılır.
Tanım yapmak için önce tanımın yapılacağı fiş türü seçılir. Daha sonra Ekle komutu kullanılır. Basım işlemlerinde kullanılan her form için standart bir tanım yapılmıştır. Yeni form tanımı bu standart tanım üze-rinde değişiklik yapılarak ya da gıbi boş şablon üzerinden yapılır. Ekle seçeneği ile açılan pencere;
• Standart tasarım
• Boş tasarım
olmak üzere iki seçeneklidir.
Standart tanım seçildığinde programda bu form için hazırlanmış standart form ekrana gelir. Eğer standart ta-nım kullanılmayacaksa Boş tanım seçılir. Form tasarım penceresinden basımda kullanılacak form tanımlanır. Tasarımda öncelikle Parametre bilgileri kaydedilir. Daha sonra formda yer alması istenen alanlar ilgili bölümlere yerleştirilir.
 

Benzer konular

Top