LKS Hizmet Alış Fiyatı Bilgileri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,528
Beğeniler
6,245
Takım
GALATASARAY
#1
Hizmet Alış Fiyatı Bilgileri

Alınan her hizmet için istenen sayıda alış fiyat kartı açılabilir. Bu fiyatların hangi koşullarda hangi öncelik sırasına göre uygulanacağı kartta belirlenerek fiş ve faturalara gelmesi sağlanır. Tüm bu bilgiler Alış fiyat kartı penceresinde bulunan alanlardan kaydedilir.
Fiyat tanım kartı üç bölümde incelenebilir. Kartın üst bölümünde fiyatın ait olduğu hizmete ait bilgiler yer alır. Kartın orta bölümünde fiyata ait bilgiler, alt bölümünde ise bu alış fiyatının hangi cari hesaplar için hangi koşulda geçerli olacağı kaydedilir.
Tanımlı fiyatlar alım irsaliye ve faturaları ile sipariş fişlerinde, fiş satırında birim fiyat kolonunda tanımlı fiyat seçimi yapılarak uygulanır. Fiş satırında işlem gören hizmet kartına ait alış fiyatı tanımlanmışsa ve fişte girilen bilgiler tanım kartında belirlenen koşullara uygunsa Tanımlı fiyat seçimi yapıldığında kartta verilen birim fiyat otomatik olarak fişe aktarılır.
Kodu : Hizmet alış fiyatının kodudur.
Yetki Kodu : Hizmet alış fiyatının yetki kodudur.
Hizmet Kodu : Alış fiyatının geçerli olacağı hizmetin kodudur. Kod alanı bilgi girilmesi zorunlu bir alandır.
Açıklama : Alış fiyatının geçerli olacağı hizmet açıklamasıdır.
Birim Fiyat : Hizmetin bu kartta tanımlanan birim alış fiyatıdır.
Birim Set : Hizmet kartına ait birim setinin kodudur.
Birim : Fiyatın hangi birim için geçerli olduğunu gösterir. Alınan hizmet özelliklerinden, değişik paketleme ve sunuş şekillerinden dolayı birden fazla sayıda birim üzerinden işlem görebilir. Örneğin malzeme işlemleri adet olarak gerçekleşebileceği gibi kutu, koli vb. farklı birimler üzerinden de gerçekleşebilir ve bu birimlere ait farklı alış fiyatları olabilir.
KDV : Belirlenen birim fiyata KDV'nin dahil olup olmadığını bu alanda belirlenir.
Döviz : Birim fiyat alanında belirtilen fiyatın hangi para birimi üzerinden verildiği bu alanda belirlenir. Döviz türleri listelenerek ilgili döviz türü seçilir.
Diğer Birimlere Çevrilebilir : Hizmet için tanımlanan alış fiyatının, hizmet için ana birim dışında tanımlanan diğer birimlere çevrilip çevrilmeyeceği bu alanda tanımlanır.
Grup Kodu : Hizmet alış fiyat kartlarını gruplandırmak için kullanılır. Raporlama ve izleme amaçlı olarak kullanılır. Grup kodu verilerek hizmet alış fiyatları, bağımsız gruplama yöntemleri ile türlerine ve özelliklerine göre gruplandırılır. Hizmet alış fiyatının ilgili olduğu grup kodu belirtilir ya da tanımlı hizmet grup kodları listelenerek seçilir.
Cari Hesap Kodu : Verilen fiyatın geçerli olacağı cari hesabın kodudur. Satın alınan hizmetler için miktar ya da ödeme şekillerine göre değişen farklı fiyat uygulamaları olabilir. Bu koşulları farklı fiyat kartlarında tanımlayarak cari hesaba yapılan işlemlere uygulamak hem zaman kaybını önler hem de hata payını azaltır.
Cari Hesap Özel Kodu : Cari hesabın özel kodudur. Tanımlı fiyatlar, cari hesap özel koduna göre filtrelenerek fiş ve faturalara aktarılabilir.
Ödeme Planı : Verilen fiyatının hangi ödeme koşullarında geçerli olacağını belirtir. Hizmetin alış fiyatı, alımı yapılan miktara ve ödeme şekline göre değişebilmektedir. Belli bir miktarın altındaki alımlarda peşin ödeme yapılırken, belli bir miktar ve sonrası için farklı fiyat ve ödeme koşulları ile uygulanabilir. Bu fiyatı için ödemenin ne şekilde yapılacağı ödeme planı satırında ödeme planı seçilerek kaydedilir.
Ticari İşlem Grubu : Tanımlanan fiyatın hangi ticari işlem grubu için geçerli olacağını belirtir.
Temin Süresi : Hizmetin temin süresidir. Alış fiyatları temin sürelerine göre değişebilmektedir. Örneğin bazı hizmetlerin fiyatları dönemsel olarak farklılık gösterir. Alış fiyat kartında temin süresinin belirtilmesi ile malzemelerin ya da hizmetlerin dönemsel olarak fiyatları izlenebildiği gibi, hemen temin edilmesi istenen malzemelere farklı fiyatlar uygulanabilir.
Teslimat Kodu : Hizmetin ne şekilde teslim edileceğini belirtir. Teslimat kodu hizmetin ne şekilde verileceğini gösterdiği gibi teslim masraflarının ne şekilde karşılanacağını da belirtir.
Öncelik Sırası : Tanımlanan fiyat kartının kullanım önceliğidir. Aynı hizmet için çok sayıda alış fiyatı tanımının olması durumunda fiş ve faturalara hangi fiyatın öncelikli olarak aktarılacağı bu satırda belirlenir. Öncelik sırası sayı olarak verilir.
Başlangıç/Bitiş Tarihi : Kartta verilen hizmet alış fiyatının hangi tarihler arasında geçerli olacağı belirtilir.
Koşul : Kartın alt bölümünde yer alan koşul alanında bu alış fiyatının geçerli olacağı koşullar parametreler kullanılarak kaydedilir. Hizmet alış fiyat kartında tanımlanacak formüllerde aritmetik işlemler yanında fonksiyon kullanımı da söz konusudur. Mantıksal ve matematiksel işlemlerle, alış fiyatının hangi koşullarda kullanılacağı belirlenir. Böylece işlemler otomatikleştirilir ve kullanım hataları en aza indirgenir. E-İş Ortamında Geçerlidir:
Alış fiyatının E-İş uygulamalarında kullanılacağını belirtir.
E-Mağazada Geçerlidir: Alış fiyatının E-Mağaza uygulamalarında kullanılacağını belirtir.
Satış Noktalarında Geçerlidir: Alış fiyatının satış noktalarında kullanılacağını belirtir.
Fiyat Açıklaması : Alış fiyatı için detay açıklama alanıdır.
 

Benzer konular

Top