1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

LKS Hizmet Alış Fiyatı Güncelleme

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 23 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Hizmet Alış Fiyatı Güncelleme
  Alınan hizmetlerin fiyatlarında zamanla olabilecek değişiklikler topluca yapılır ve gerekirse ayarlanan bu fiyatlar için yeni alım fiyat kartı açılır.
  Hizmetlerin alış fiyatları, Alım-Satım Tanımları program bölümünde Hizmet Fiyat Güncelleme (Alış) seçeneği ile ayarlanır. Fiyat güncelleştirme işleminin nasıl yapılacağı Hizmet alış fiyatı güncelleme filtre satırlarında belirlenir. Hizmet fiyat güncelleştirme işleminde kullanılan filtreler şunlardır:

  Filtre Değeri
  Kodu Grup / Aralık
  Grup Kodu Grup / Aralık
  Sıralama Listeden Seçim
  Hizmet Kodu Grup / Aralık
  Hizmet Açıklaması Grup / Aralık
  Hizmet Özel Kodu Grup / Aralık
  Hizmet Yetki Kodu Grup / Aralık
  Hizmet Grup Kodu Grup / Aralık
  Birim Birim seti ve birim kodu için Grup / Aralık
  Cari Hesap Kodu Grup / Aralık
  Cari Hesap Özel Kodu Grup / Aralık
  Ödeme Planı Grup / Aralık
  Teslimat Kodu Grup / Aralık
  Temin Süresi .......... e eşit
  Öncelik Sırası .......... e eşit
  KDV Hariç / Dahil
  Döviz Türü Döviz seçenekleri
  Mevcut Fiyat .......... e eşit
  Mevcut Fiyat Geçerlilik Tarihi Başlangıç/Bitiş
  İşlem türü Kart güncellenecek / Yeni kart eklenecek
  Mevcut Fiyat Bitiş Tarihi ........................ tarihinde
  Yeni Fiyat Geçerlilik Tarihi Başlangıç/Bitiş
  Yeni Fiyat Geçerlilik Saati Başlangıç/Bitiş
  Güncelleme Yöntemi Yeni Fiyat / Katsayı
  Güncelleme Katsayısı (%) Yeni Fiyat / Katsayı
  Yuvarlama Tabanı .......... e eşit
  Yeni Fiyat .......... e eşit
  Eski Fiyat Öncelik Bilgisi Bir Arttırılacak / Aynen Kalacak  Kodu filtre satırında ayarlama yapılacak hizmet fiyat kartları belirlenir.
  Grup Kodu filtre satırında, hizmet alış fiyatları grup kodlarına göre filtrelenir.
  Sıralama filtre satırında, hizmet alış fiyat kartında sıralama alanında verilen bilgiye göre filtreleme yapılır. Burada belirtilen sıralama numarasına sahip hizmet alış fiyat kartları güncellenir.
  Hizmet kodu satırında, fiyat ayarlamasının hangi hizmet kartları için yapılacağı belirlenir. Grup ya da aralık tanım filtrelerinden birisi kullanılır.
  Hizmet açıklaması satırında, fiyat ayarlamasının hangi hizmet kartları için yapılacağı belirlenir. Koşul belirleme işleminde grup ya da aralık tanım filtrelerinden birisi kullanılır.
  Hizmet özel kodu satırında, hizmet özel koduna göre filtreleme yapılır.
  Hizmet yetki kodu satırında, hizmet yetki koduna göre filtreleme yapılır.
  Hizmet grup kodu satırında, hizmet grup koduna göre filtreleme yapılır.
  Birimi filtre satırında ayarlamanın hangi birim seti ve birim için yapılacağı belirlenir.
  Cari hesap kodu filtre satırında hangi cari hesaplardan alınan hizmetlerin fiyatlarının yeniden ayarlanacağı belirlenir. Filtreleme işleminde grup ya da aralık tanımlarından birisi kullanılır.
  Cari hesap özel kodu filtresi, cari hesap kartında verilen özel koda göre filtreleme yapılan satırdır.
  Ödeme plan kodu filtre satırında, hizmet alış fiyatı kartında verilen ödeme plan koduna göre koşul belirlenerek, ödemeleri bu plan koduna göre yapılacak hizmetlerin fiyatları ayarlanır.
  Teslimat kodu filtresi, fiyatları ayarlanacak hizmetlerin teslim şekillerine göre belirlenmesinde kullanılır. Grup ya da aralık tanım filtrelerinden birisi ile istenen koşul belirlenir.
  Temin süresi filtre satırında, fiyatları ayarlanacak hizmetler temin sürelerine göre belirlenebilir. Temin süresi gün olarak verilir.
  Öncelik sırası filre satırında, hizmet fiyat kartında verilen öncelik sırasına göre filtreleme yapılır. Öncelik sırası sayı olarak belirtilir ve burada belirtilen öncelik sırasına sahip hizmet fiyatları ayarlanır.
  KDV filtre satırında fiyata KDV'nin dahil olup olmadığı ise hizmet kartında belirlenir.
  Döviz türü filtre satırında, döviz türü seçilerek bu türler üzerinden fiyatlandırılan hizmetlerin ayarlama işleminde dikkate alınması sağlanır.
  Mevcut fiyat filtre satırında fiyatı ayarlanacak mallar mevcut birim fiyatlarına göre seçilebilir. Birim fiyat tutar olarak girilir.
  İşlem türü filtre satırında yeni ayarlanan fiyatların ne şekilde kullanılacağı belirlenir. Bu filtre kart güncellenecek ve yeni kart eklenecek olmak üzere iki seçeneklidir.
  Mevcut fiyat bitiş tarihi satırında güncelleştirilecek fiyatlar bitiş tarihlerine göre filtrelenir. İşlem türü filtre satırında yeni kart açılacak seçiminin yapılmış olması durumunda yapılacak ayarlamadan sonra yeni fiyat kartı açılacak, eski fiyat kartına bitiş tarihi aktarılacaktır.
  Yeni fiyat geçerlilik tarihi filtre satırında verilecek yeni fiyatların hangi tarihler arasında geçerli olacağı belirlenir. Başlangıç ve bitiş tarih aralığı verilir.
  Güncelleme yöntemi filtre satırında, fiyatların ne şekilde ayarlanacağı belirlenir. Bu filtre Yeni fiyat ve katsayı olmak üzere iki seçeneklidir.
  Güncelleme katsayısı filtre satırında güncelleme yönteminin katsayı seçilmesi durumunda ayarlamada dikkate alınacak katsayı belirtilir.
  Yuvarlama tabanı filtre satırında yapılan ayarlama sonucu fiyatların küsuratlı çıkması durumunda yuvarlanacağı taban belirtilir.
  Yeni fiyat filtre satırında güncelleme yönteminin yeni fiyat seçilmesi durumunda geçerli olacak yeni fiyat belirtilir.
  Eski fiyat öncelik bilgisi filtre satırında yeni fiyat öncelik bilgisinin ne şekilde aktarılacağı belirlenir. Bir arttırılacak seçiminde eski fiyat kartlarının öncelik bilgisi bir arttırılarak yeni fiyat karına aktarılır. Aynı kalacak seçiminde ise eski fiyat kartlarının önceliği değiştirilmez.
   

Sayfayı Paylaş