LKS İndirim Bilgileri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
İndirim Bilgileri
Alım işlemlerinde satıcı firma tarafından uygulanan indirimler alış indirim kartları ile , satış işlemlerinde firmanın uyguladığı indirimler satış indirim kartları ile kaydedilir. Alış ve satış indirimleri, her indirim için ayrı açılacak kartlara kaydedilir.
İndirim kartları üzerinde aşağıdaki bilgi alanları yer alır.
Alış/Satış indirim kodu : Alış/Satış indirim kartının kodudur. Kod verirken sayı ve harf birlikte kullanılabilir. İndirim Kodu alanı bilgi girilmesi zorunlu bir alandır.
Açıklama : Alış/Satış indirim tanımının adı ya da açıklamasıdır. 50 karakter uzunluğundadır. Alış/Satış indirim kartının açıklaması da önemli bir alan olmasına karşın indirim kartlarının açıklama alanına bilgi girişi zorunlu değildir. Farklı indirim kartları için aynı açıklama bilgisi kullanılabilir.
Özel kod : Alış/Satış indirim kartlarını gruplamakta kullanılan 10 karakter uzunluğundaki kod alanıdır. Özel kod, alış indirim kartlarını kullanıcının kendi firmasına özel bazı kriterlere göre gruplaması için kullanılır. Özel kod alanını kullanıcı, alış/satış indirim kartı üzerinde yer almayan fakat girmek istediği bir bilgiyi işlemek için de kullanabilir.
Yetki kodu: Detaylı yetki tanımlaması için kullanılır. Bu alan 10 karakter uzunluğundadır. Her kullanıcının iş tanımına göre, kullanabileceği kayıtlar değişik olacaktır. Detaylı yetki tanımlaması için öncelikle planlama yapmak gerekir. İlk adım olarak, hangi kullanıcıların veya kullanıcı gruplarının hangi kartlara ulaşabileceği ve işlem yapabileceği belirlenmelidir. Daha sonra, her yetki grubunun kullanabileceği kart gruplarına farklı yetki kodları verilmelidir. Yetki kodu alanında verilen bilgiye göre kart bazında şifreleme yapılarak karta yalnızca burada verilen yetki kodu ile programa giren kişilerin ulaşması ve işlem yapması sağlanır.
Statüsü: İndirim kartının fiş ya da faturalarda kullanılıp kullanılmayacağının belirtildiği alandır. Kullanımda ve kullanım dışı olmak üzere iki seçeneklidir. Kullanımda seçimi yapıldığında indirim kartı aktif durumdadır ve fiş/faturalarda kullanılır. Kullanım dışı seçiminde ise pasif durumdadır ve fiş/faturalarda kullanılamaz.
Yuvarlama tabanı : Hesaplanan indirim toplamının küsuratlı çıkması durumunda yuvarlanacağı tabandır.
Muhasebe Kodu: Kartta tanımlanan alış/satış indirimlerinin muhasebeleştirme yapıldığında izleneceği hesap kodudur. Muhasebe hesap kodu kart üzerinde verilerek fiş ve faturalara otomatik olarak aktarılır.
Masraf Merkezi : Alış indirim kartına ait işlemlerin ilgili olduğu masraf merkezinin kodudur.
Kartlara ait işlemlerin muhasebe hesap kodları ile ilgili masraf merkezleri kart üzerinden ya da Muhasebe bölümünde, Muhasebe Bağlantı Kodları seçeneği ile kaydedilir.
Muhasebe kodu ve masraf merkezi alanlarına, muhasebe hesap ve masraf merkezi kodları öndeğerlerinin gelmesi sağlanabilir. Muhasebe bölümünde, muhasebe bağlantı kodları menü seçeneği ile alış/satış indirim kartları ile ilgili işlemlerin izleneceği muhasebe hesabı ile masraf merkezi belirlenmiş ve bunların kartlara öndeğer olarak aktarılacağı belirtilmişse, kartlara öndeğer olarak aktarılır. İşlemlerin, muhasebe bağlantı kodlarında belirlenen hesaptan ve/veya masraf merkezinden farklı bir hesap altında toplanması isteniyorsa öndeğer olarak aktarılan bu bilgiler değiştirilir.
Formül : İndirim kartlarında formül alanında indirim hesaplama şekli kaydedilir. Parametrik olan bu alanda, seçilen parametreler işlemlerle ve fonksiyonlarla kullanılır, mantıksal ve matematiksel işlemler yapılır.
Bu durum işlemlerde otomasyonu sağlayacak ve hata payını azaltacaktır. Hesaplama şekli, aşağıdaki tablolarda yer alan parametreler, aritmetik işlem operatörleri ve mantıksal işlem operatörleri kullanılarak yazılır.
Kademeli iskonto uygulanması için hesaplamalarda kullanılması gereken parametrelerde listede yer alır. Alış indirim kartında formül alanında mantıksal işlem yapılarak seçilecek kriterlere göre tanımlı indirimin uygulanıp uygulanmayacağı belirlenir. Fonksiyonların parametrelerle birlikte kullanımı detay indirim hesaplama sistemleri oluşturmak ve uygulamak açısından önemlidir. Formül alanında Liste düğmesi tıklanır. Formül parametreleri listelenir ve seçim yapılır
 

Benzer konular

Top