1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

LKS Malzeme Alış Fiyatı Güncelleme

Konusu 'Muhasebe Programları Kullanımı' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 23 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  Malzeme Alış Fiyatı Güncelleme

  Satınalınan malzemelerin fiyatlarında zamanla olabilecek değişiklikler topluca yapılır ve gerekirse ayarlanan bu fiyatlar için yeni alım fiyat kartı açılır.
  Malzemelerin alış fiyatları, Alım_Satım Tanımları program bölümünde Malzeme Fiyat Ayarlama (Alış) seçeneği ile ayarlanır. Fiyat güncelleştirme işleminin nasıl yapılacağı malzeme satış fiyatı güncelleme filtre satırlarında belirlenir. Malzeme fiyat güncelleştirme işleminde kullanılan filtreler şunlardır:

  Filtre Değeri
  Kodu Grup / Aralık
  Grup Kodu Grup / Aralık
  Sıralama Listeden Seçim
  Malzeme Türü Ticari Mal / Depozitolu Mal / Sabit Kıymet / Hammadde / Yarı Mamul / Mamul / Tüketim Malı
  Malzeme Kodu Grup / Aralık
  Malzeme Açıklaması Grup / Aralık
  Malzeme Özel Kodu Grup / Aralık
  Malzeme Yetki Kodu Grup / Aralık
  Malzeme Grup Kodu Grup / Aralık
  Malzeme Üretici Kodu Grup / Aralık
  Birim Birim seti ve birim kodu için Grup / Aralık
  Cari Hesap Kodu Grup / Aralık
  Cari Hesap Özel Kodu Grup / Aralık
  Ödeme Planı Grup / Aralık
  Teslimat Kodu Grup / Aralık
  Temin Süresi .......... e eşit
  Öncelik Sırası .......... e eşit
  KDV Hariç / Dahil
  Döviz Türü Döviz seçenekleri
  Mevcut Fiyat .......... e eşit
  Mevcut Fiyat Geçerlilik Tarihi Başlangıç / Bitiş
  İşlem türü Kart güncellenecek / Yeni kart eklenecek
  Mevcut Fiyat Bitiş Tarihi ........................ tarihinde
  Yeni Fiyat Geçerlilik Tarihi Başlangıç / Bitiş
  Yeni Fiyat Geçerlilik Saati Başlangıç / Bitiş
  Güncelleme Yöntemi Yeni Fiyat / Katsayı
  Güncelleme Katsayısı (%) Yeni Fiyat / Katsayı
  Yuvarlama Tabanı .......... e eşit
  Yeni Fiyat .......... e eşit
  Eski Fiyat Öncelik Bilgisi Bir Arttırılacak / Aynen Kalacak


  Kodu filtre satırında ayarlama yapılacak malzeme fiyat kartları belirlenir.
  Grup Kodu filtre satırında, malzeme alış fiyatları grup kodlarına göre filtrelenir.
  Sıralama filtre satırında, malzeme alış fiyat kartında sıralama alanında verilen bilgiye göre filtreleme yapılır. Burada belirtilen sıralama numarasına sahip malzeme alış fiyat kartları güncellenir.
  Malzeme türü filtre satırında güncelleme işleminin yapılacağı malzeme türü seçilir. Öndeğer olarak hepsi seçilidir ve güncelleme işleminde dikkate alınır.
  Malzeme kodu satırında, fiyat ayarlamasının hangi malzeme kartları için yapılacağı belirlenir. Grup ya da aralık tanım filtrelerinden birisi kullanılır.
  Malzeme açıklaması satırında, fiyat ayarlamasının hangi malzeme kartları için yapılacağı belirlenir. Koşul belirleme işleminde grup ya da aralık tanım filtrelerinden birisi kullanılır.
  Malzeme özel kodu satırında, malzeme özel koduna göre filtreleme yapılır.
  Malzeme yetki kodu satırında, malzeme yetki koduna göre filtreleme yapılır.
  Malzeme grup kodu satırında, malzeme grup koduna göre filtreleme yapılır.
  Birimi filtre satırında ayarlamanın hangi birim seti ve birim için yapılacağı belirlenir.
  Cari hesap kodu filtre satırında hangi cari hesaplardan alınan mal veya hizmetlerin fiyatlarının yeniden ayarlanacağı belirlenir. Filtreleme işleminde grup ya da aralık tanımlarından birisi kullanılır.
  Cari hesap özel kodu filtresi, cari hesap kartında verilen özel koda göre filtreleme yapılan satırdır.
  Ödeme plan kodu filtre satırında, malzeme alış fiyatı kartında verilen ödeme plan koduna göre koşul belirlenerek, ödemeleri bu plan koduna göre yapılacak malzeme ya da hizmetlerin fiyatları ayarlanır.
  Teslimat kodu filtresi, fiyatları ayarlanacak mallar teslim şekillerine göre belirlenmesinde kullanılır. Grup ya da aralık tanım filtrelerinden birisi ile istenen koşul belirlenir.
  Temin süresi filtre satırında, fiyatları ayarlanacak malzemeler temin sürelerine göre belirlenebilir. Temin süresi gün olarak verilir.
  Öncelik sırası filre satırında, malzeme fiyat kartında verilen öncelik sırasına göre filtreleme yapılır. Öncelik sırası sayı olarak belirtilir ve burada belirtilen öncelik sırasına sahip mal fiyatları ayarlanır.
  KDV filtre satırında fiyata KDV'nin dahil olup olmadığı ise malzeme kartında belirlenir.
  Döviz türü filtre satırında, döviz türü seçilerek bu türler üzerinden fiyatlandırılan malların ayarlama işleminde dikkate alınması sağlanır.
  Mevcut fiyat filtre satırında fiyatı ayarlanacak mallar mevcut birim fiyatlarına göre seçilebilir. Birim fiyat tutar olarak girilir.
  Mevcut fiyat bitiş tarihi satırında güncelleştirilecek fiyatlar bitiş tarihlerine göre filtrelenir. İşlem türü filtre satırında yeni kart açılacak seçiminin yapılmış olması durumunda yapılacak ayarlamadan sonra yeni fiyat kartı açılacak, eski fiyat kartına bitiş tarihi aktarılacaktır.
  İşlem türü filtre satırında yeni ayarlanan fiyatların ne şekilde kullanılacağı belirlenir. Bu filtre kart güncellenecek ve yeni kart eklenecek olmak üzere iki seçeneklidir.
  Kart güncellenecek seçiminde ayarlama sonucu oluşan yeni fiyatlar, mal ve hizmet kartları üzerindeki fiyatlar üzerine yazılır ve kart bilgileri güncellenir.
  Yeni kart açılacak seçiminde ise fiyatları yeniden ayarlanan mal ve hizmetler için yeni bir malzeme ya da alım fiyat kartı açılır.
  Yeni fiyat geçerlilik tarihi filtre satırında verilecek yeni fiyatların hangi tarihler arasında geçerli olacağı belirlenir. Başlangıç ve bitiş tarih aralığı verilir.
  Eski kart bitiş tarihi filtre satırında eski kart bitiş tarihi verilir.
  Güncelleme yöntemi filtre satırında, fiyatların ne şekilde ayarlanacağı belirlenir. Bu filtre Yeni fiyat ve katsayı olmak üzere iki seçeneklidir.
  Yeni fiyat seçiminde sabit birim fiyat değeri yeni fiyat filtre satırında fiyat doğrudan girilir. Katsayı seçiminde ise, Birim fiyat katsayısı verilir.
  Güncelleme katsayısı filtre satırında güncelleme yönteminin katsayı seçilmesi durumunda ayarlamada dikkate alınacak katsayı belirtilir.
  Yeni fiyat filtre satırında güncelleme yönteminin yeni fiyat seçilmesi durumunda geçerli olacak yeni fiyat belirtilir. Yuvarlama
  tabanı filtre satırında yapılan ayarlama sonucu fiyatların küsuratlı çıkması durumunda yuvarlanacağı taban belirtilir.
  Eski fiyat öncelik bilgisi filtre satırında yeni fiyat öncelik bilgisinin ne şekilde aktarılacağı belirlenir. Bir arttırılacak seçiminde eski fiyat kartlarının öncelik bilgisi bir arttırılarak yeni fiyat kartına aktarılır. Aynı kalacak seçiminde ise eski fiyat kartlarının önceliği değiştirilmez.
   

Sayfayı Paylaş